Menu

Sarımsağı çiğ ya da pişmiş olarak mutlaka tüketin


sarimsagin-tuketiminin-onemi

Sarımsak hakkında genel bilgi

Yüzyıllardır doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılan sarımsak; isteğe bağlı olarak yemeklerin içerisinde, tek başına alınarak, çayı yapılarak veya doğal bir iyileştirici olarak yaraların üzerinde kullanılmıştır. İlk insanlardan yakın geçmişe değin sarımsağın doğal iyileştirici etkisinin vücutta oluşmuş açık haldeki yaralara sürülerek alınmaya çalışıldığına sıklıkla rastlanmıştır.

Pişirilmiş ya da çiğ olarak tüketilebilecek olan sarımsak, ne şekilde alınırsa alınsın vücuda ciddi anlamda sağlıksal katkılar sağlamaktadır. Çoğu kişi sarımsağın kokusundan rahatsız olduğu için tüketmekten çekinse de, aslında bu sağlık açısından oldukça yanlış bir karar olmaktadır. Çünkü tüketimi konusunda kokusu bir kenara bırakılırsa, sarımsağın içeriği gereği vücudumuzda en tehlikeli ve ölümcül hastalıklardan biri olan kanser hastalığını engelleyecek güç kendisinde bulunmaktadır.

Sarımsağın tüketildiği 24 saatlik süreçte etkileri nelerdir?

Sarımsak tüketildiğinde 24 saat içerisinde farklı farklı etkiler ortaya çıkmaktır. Bu süreç yakından incelendiğinde, ilk 1 saat içerisinde sarımsağın sindirilmeye başlandığı ve içerisindeki etkin maddelerin vücuda salındığı görülür.

Sarımsağı yedikten sonra 4. saatte sarımsağın içerisindeki elementler, vücudunuzda eğer varsa kanserli hücrelerle savaşarak onları yok etmekle ve farklı hastalıklar oluşturacak zararlı toksinlerle savaşmaktadır. 6. saate gelindiğinde, metabolizmanın çalışma hızı yükselir ve bu da daha hızlı yağ yakabilmenize yardımcı olur.

7. saat olduğunda sarımsak bu sefer kendi içerisinde bulunan enzimlerin antibakteriyel özelliklerinin harekete geçmesiyle vücudumuzun kan yapısındaki bakterileri yok etmek adına çalışmaktadır.

7. saatten 24. saate kadar geçen süreçte de genel hatlarıyla tansiyon normal seviyelere çekilebilmekte, kolesterol daha düşük seviyelere sabitlenebilmekte, sinirsel sistem güçlendirilebilmekte, sağlığını kaybetmiş hücrelerin sağlığı yenilenebilmekte, kemik yapısı ve eklem yapıları daha güçlü hale getirilebilmekte, özellikle erkekler için iktidarsızlık vb. problemler varsa afrodizyak etki sağlayarak sperm sayısında da artış meydana getirmektedir.

Sarımsağım vücut sağlığına genel etkisi

Sarımsak tüketiminin 24 saatlik süreci bunları kapsıyorken, daha geniş süreçte daha baskın etkileri bulunabilmektedir. Örneğin; özellikle kış aylarında vücudun bağışıklık sisteminin köreldiği dönemlerde uzmanlar mutlaka doğal bir koruyucu olan sarımsağın tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Nezle, grip vb. hastalıkları geçiren kişilerin sarımsağı tüketerek çok daha hızlı bir şekilde bu hastalıklarından kurtulmaları mümkün olmaktadır.

Bunun dışında kalple ilgili hastalıklarda veya damar hastalıklarında da oldukça etkin bir öğe olan sarımsağın, bilim dünyasında yapılan araştırmalar sonucunda ister yağının, ister tozunun istenirse de çiğ halinin kullanılmasının sonucunda kan hücrelerini yenilediği, damarlarda pıhtılaşmanın önüne geçebildiği, kalpte pıhtılaşmanın önüne geçebildiği ve olabilecek kan topaklanmalarını engellediği ortaya çıkartılmıştır.

Vücutta en tehlikeli oluşum olan kanser hastalığı için, özellikle mide kanseri ve kolon kanseri için oldukça etkili olduğu dile getirilmektedir. Bunun için sarımsağı pişmiş halde veya çok az pişirilmiş halde tüketmek yeterli olmaktadır. Vücutta oluşabilecek kanser riskini en az yüzde 30’luk bir oranda engelleyebilmek adına sarımsak tüketilmesi doktorların öncelikli önerisidir.

Son olarak da tansiyon hastalığına olan etkilerine değinirsek, bu yiyeceğin içerisinde bulunan “allicin” maddesinin tansiyon hastalıklarını da engellediği bilinmektedir. Yani tüketilen sarımsakla birlikte metabolizmaya giren bu içerik, hem sarımsağa kokusunu verdiği gibi hem de kişinin tansiyon hastalığına yakalanmasını engeller, tansiyon hastası olanların da hastalıklarının nüksetmesine engel olur.
Son 50 Yorum
  1. ali
  2. Nureddin
  3. Hüseyin Karar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.