Menu

Şanlıurfada gezilecek yerler urfada gidilebilecek en güzel yerler


urfa_1600

Eyyüp Peygamber Türbesi Peygamberler Köyü

Viranşehir ilçesine 10 Km. mesafedeki Eyüp Nebi beldesinde Hz.Eyyüp peygamber, eşi Hz.Rahime ve Hz. Elyasa (S.A.V) `ın türbeleri bulunmaktadır. Şeytanın Hz.Eyyüp`ün sabrını ölçüdüğü yer olan bu köyde şeytan Allah`ın izni ile önce Hz. Eyyüp`ün çocuklarını öldürmesi, tüm mal ve mülkünü elinde almasıyla eyyüp peygamberin sabrını ölçmeye başlar. Çocuklarından ve malından mülkünden olan eyyüp peygamber yinede Allah `a “Malıda mülküde canıda veren Sensin” diyerek Allah`a şükür eder.Daha sonra seytanın eyyüp peygambere hastalık buluşturması ve peygamberin vucudunda kurtcukların dolaşması yanına yaklaşılmayacak kadar kötü kokmasıyla seytan köy halkını isyana cagırarakHz.eyyüp peygamberin köyde kovulmasına neden olur.

Hz. eyyüp Urfa yakınlarında ki çile mağarasında Allah`a sükür ederek inancından taviz vermemesi üzerine Cebrail eyyüp peygambere insan sıfatından gözükür.Elindeki asasını yere vurmasını ister.Eyyüp peygamber Cebrailin dediklerini yapar. Asayi vurduğu yerden su çıkar tüm bedenini yıkayarak hastalıktan kurtulur ve köyüne geri döner. Eski sağlığına kavuşan Eyyüp peygamberi ziyaret etmek isteyen Hz.Elyasa Mısırdan yola çıkar.Aylarca yol yürümekten bitkin hale düşen Elyasa eyyüp peygamberin yaşadığı köye 5 Km. mesafe kalmışken insan kılığına girmiş olan şeytanla karşılaşır.Şeytana Hz.eyyüp peygamberi ziyarete gittiğini söylüyerek ne kadar yolu kaldığını sorar.Şeytan Hz. Elyasa`ya geldiğin yol kadar bir yol daha var demesi üzerine yorgunluktan iyice
bitkin düşen Elyasa orada Allah`a dua ederek canını almasını ister.

Urfa Kalesi Hz.İbrahim Efsanesi ve Balıklı Göl Şanlıurfa`da gezilip görülecek yerlerin başında “Urfa Kalesi” gelir. Damlacık adı verilen tepe üzerinde kurulmuştur.Yapıldığı tarih belli değildir.İç kale 25 kuleli ve tek kapılıdır.Şanlıurfa ili iç kale ile dış kale arasında yer almaktadır. Efsanelere göre Hz.İbrahim peygamber burada bulunan ve mancınık görevi gören iki sutundan firlatılarak
ateşe atlmış fakat düştüğü ateş ufak bir göle dönüşmüştür.”Halilü`r Rahman Camii”si önündeki bu göle “Ayn-ı Zeliha Gölü” denir. Halk arasında “Balıklıgöl” olarak bilinir. Büyük bir havuz olan ve etrafı yontulmuş taşlarla cevrilmiş bu gölde kutsal sayılan binlerce balık yaşar. Ayn-ı Zeliha Zeliha Kaynağı demektir.Hz.ibrahim camiisi 13 yy. yapılmıştır. Efsaneye göre İbrahim peygambere inanan babil hükümdarı Nemrut`un kızı kendini aynı ateşe atmış ibrahim peygamberle birlikte yanmak istemiştir. Gölcükteki balıkların yanan odunların parçaları olduğuna inanılır.

Eyyüp Peygamberin Çile Mağarası ve Harran

Urfa yakınlarında Eyyüp Peygamberin çile doldurduğuna inanılan mağara (Eyyüp Mağarası) Suayip Peygamberin yaşadığı Suayıp şehri(Ş.Urfa`ya 120 km. uzaklıkta) Şanlıurfa`nın 44 Km. güneyinde ki Harran görülmesi gereken yerleri başında gelir.Harran`da Mezopotamyada yaşamış uygarlıkların hemen hepsinin izleri görülmektedir.Harran`daki en ilgi çekici eser islam imparatorluğu döneminde kalan ve meteoroloji gözlemleri için kullanılan 40 metre yükseğinde ki kuledir. Harran’da dünyanın en eski universitesi olduğu anlaşılan yapılarda bulunmuştur.Harran kalesi ve diğer eserler günümüzdeki varlığını halen korumaktadır. Koni biçiminde ki Harran evleri ve arkeolojik kalıntılar Turistlerin ve özelikle dünya bilginlerinin büyük ilgisini çekmektedir.Bizans döneminde kalan Siverek Kalesi ile Suayıp Şehrine giden yol üzerinde bulunan Asurlulardan kalma Sumatar şehri antik uygarlıkların birer örneğidir.Şanlıurfa`da saf kan Arap atları yetiştiren bir harada görülmesi gereken eserler arasındadır.

Hz.İbrahim`in Doğduğu Mağara ve Hz.İbrahim Camii

Urfa`da en çok ziyaret edilen yerlerin başında Hz.ibrahim`in doğduğu mağara gelmektedir.Bu mağaranın önünde 13 yy. yapılmış olan Hz.camisi bulunmaktadır.Caminin avlusunda Bedüzaman Said Nursinin türbesi bulunmaktadır.Bu türbe daha sonra bilinmeyen kişiler tarafından çalınıp bilinmeyen bir yere götürülmüştür.Hz.ibrahim bu mağarada 10 yaşına kadar kaldı.Bu mağara Halil-ür Rahman ve AynZeliha göllerinin 100m doğusunda yer almaktadır. Mağaranın içimde bulunan şifalı suyun bir çok hastalığa derman olduğuna inanılmaktadır.

2.KILIÇ ASLAN TÜRBESİ

Viranşehir Ceylanpınar karayolu üzerinde bulunan 2.Kılıç Aslan türbesi, yerli halkın ilgisini çekmektedir.Ve Aslan Baba Türbesi olarak bilinir II.Kılıç Aslan Merkezi Konya`da olan Selçukluların Bağdat-Musul seferini gerçekleştirmek için, ordusuyla 1181 yılında Viranşehir`e gelir ve tahrip edilmiş olan Viranşehir Kalesini tamir eder.Kalenin tamirinden sonra burayı konaklama ve dinleme yeri,aynı zamanda kendilerine bir üs olarak seçer.1192 yılında Malatya`da bulunan II.Kılıç Aslan,Harranda bulunan Çökürmüş beyliğine yardım etmek amacıyla ordusunu alıp Viranşehir`in güneyinden geçmen Habur`un bir kolu olan kayalar mevkisinde düşmanlarıyla karşılaşır.Çatışmada dereye düşen II.Kılıç Aslan boğularak ölür.İdarecilik döneminde halk tarafından çok sevilen
II.Kılıç Aslan o günden beri Aslan Baba olarak anılmaktadır.

URFA KALESI VE ŞEHİR SURLARI

Şehir merkezinin güneyindeki Damlacık Dağının kuzey eteğinde sarp kayalar üzerinde kurulmuştur.Halil-ü Rahman ve Ayn-ı Zeliha göllerinin güneyine düşer.Doğu,Batu ve güney tarafı kayadan oyma derin savunma hendeği ile çevrilidir.Kuzey tarafıda sarp kayalıklarla çevrilidir.Kaleye batı tarafından açılan bir kapıdan girilir.Düz kesme taşlardan yapılan kale 25 burçla tahkim olunmuştur. Etrafı 7 ile 10 m. arasında değişen surlarla çevrilidir.Çevresi 1500 metredir.Hz.İbrahim Nemrut tarafından bu tepedeki mancınıklardan ateşe atılmıştır.812-814 şehir surlarının yeniden inşa edilmesi sırasında kalenın inşa edildiği tahmini edilmektedir. Güneyindeki kayadan oyma hendeğim MS. 3yy`a ait kaya mezarlarının üzerine yapıldığı kesilmiş kaya mezarlıklarından anlaşılmaktadır.Kale
üzerindeki Bizans ve islami devirlere ait çok sayıda yapı kalıntısı bulunmaktadır.Selçuklular,Memlüklüler,Akkoyunlular ve Osmanlılar döneminde çeşidli onarımlar geçiren kalenin kuzey,güney ve batı cephelerindeki duvarlarda çeşidli onarım kitabeleri yer almaktadır.Kaledeki sutunların birinde Osroen Krallarından Eftuna tarafından Süryanice;”Ben Eftuna`yım, Güneşin oğluyum,Bu sutunları ve üzerinde ki heykeli,Kral Mano`nun kızı Kraliçe Saimet için yaptırdım” yazılıdır.

ŞEYH MUHAMMET SEYHAN HZ.

Peygamber soyundan olup,Karaçadağlı Mürşidi Kamil Muhammet Seyhan Şeyh Fırat`ın torunudur.Türbesi Viranşehir`deki Tılhava mezarlığındadır.

MUSTAFA SEYHAN HZ. TÜRBESİ

Peygamberin soyundan olup Şeyh Zıraf`ın torunudur.Şeyh Mustafa`ya aynı zamanda Kartal Süvari denilmektedir.Kartalı çok büyük olup sırtı aşırı tüylüymüş Rivayetlere göre Mustafa Seyhan kartalı ile Kore Savaşına katılmıştır.Savaştan yaralı bir şekilde döner,almış olduğu yara yüzünden uzun bir zaman sonra vefat eder.Türbesi Viranşehir`deki Tılhava Mezarlığında ki Şeyh Muhammet Seyhan Hz. lerinin yanındadır.

KIZLAR SARAYI

Viranşehir-Urfa karayolunun 29 Km. güneye doğru ipek yolunun 20Km aşağısıdadır.Kızlar Sarayı kalkerli kayadan oluşan tepe üzerinde geniş bir alanı kaplamaktadır. Kayaların üzerinde Süryanilere (MS 2.yy) ait kitabelere rastlanmaktadır.Bu kitabeler çeşitli biçimimlerde yazılmışlardır.Kayalıkların güney kısmında beyaz kesme taşlardan yapılan sarayın kalıntıları halen bulunmaktadır.Bu alanın tam altında bir yeraltı çarşısı vardır.Bu çarşının kapısı ve havalandırma boruları halen sağlamlığını korumaktadır. Kalıntıların hemen kuzey kısmında mağaralar bulunmaktadır.mağaraların iç kısmında kapılar ve pencereler özel bir sanatla yapılmıştır. Mağaranın tam orta bölümünde 100 m2 lik kaya mezarlıkları el değmemiş sanat eserleriyle dimdik ayakta durmaktadır.

YÜCELEN MAĞARALARI

Viranşehir-Urfa karayolunun 66 Km. güneyinde yer alır.Bu mağaraların farklı bir yanı daire biçiminde ki bölmelerden oluşmuştur.Bir mağaradan bir diğerine bilinçli olarak engeller yapılmıştır.öBu engelleri aşmak tehlikelidir.Mağaralar Romalılar tarafından gizli ibadet yapmak için yüksek kayalıkları oyarak yapılmışlardır.

AKESE KİLİSESİ VE MAĞARALARI

Viranşehir-Urfa karayolunun 50 Km. bulunan KIRLIK köyünden tam güneyine doğru 6Km ilerde bulunmaktadır.Dere ağzında ki kayalara oyulmuş kilise bulunmaktadır. Kilise girişinin tam karşısında Tavuskuşu kabartmaları göze çarpar.Dört odadan oluşan kilisenin, ibadet ve vaftiz yerleri bulunmaktadır.Gizli ibadet yapmak için MS. 2 yy.’da yapılan bu kilise ve doğusunda ki mağaralar farklı bir görünüm vermektedir.Gizli ibadet yapmak için oyularak yapılan mağaralar yerden 2 metre yükseklikte bir insanın geçebileceği ölçüde bir delik bulunur.Bu deliklerten 1-2 metre oturularak ilerlenir. Sonra ayağı kalkılabilir.Kare şeklindeki bölmede yukarı 6-7 metre sağ-sol basamakları ile çıkılabilir.

CEYLANPINAR DEVLET ÜRETME ÇİFTLİĞİ

Dünyanın en büyük çiftliği olan Ceylanpınar Devlet üretme çiftliği yaklaşık olarak 20 bin dönüm arazi üzerinde kurulmuştur.Bu çiftlikte hayvancılık,hububat ekimi, süt ve süt ürünleri, Arıcılık,Besicilik yapılmaktadır.Ayrıca 1000 dönüm arazi üzerinde bulunan özel bir yerde ülkemizde nesli tükenmekte olan Tavus kuşları ve ceylanlar bakılıp üretilmektedir.

KELAYNAKLAR

Dünyada nesli tükenmekte olan kelaynaklar Türkiye`de sadece Urfa`nın Birecik ilçesinde yaşamaktadır.Fırat nehrinin kıyılarındaki kayalıklarda yaşamakta olan bu kuşlar devlet tarafından koruma altına alınmış olup bu kayalıklar sit alanı ilam edilmiştir.Bu bölge özellikle yabancı turistler tarafından ziyaret sık sık ziyaret edilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Şeyhmus Güneri
  2. Anonim
  3. Şakir Kemal Erbil
  4. songül karlı
  5. eylem
  6. eylem
  7. zalim_ali63@hotmil.cm
  8. kübra
  9. kübra
  10. ayşe berk

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.