Menu

Sakal çıkarma yöntemleri


Erkeklerin yüzünde yaklaşık 15.000 adet kıl bulunmaktadır.  Bu kıllar, günde 38 mm. kadar uzarlar. 17 yaşına kadar, erkeklerde sakal çıkmaması bir sorun olarak kabul edilmez, fakat 20 yaşınızda köselik yani sakal çıkmaması devam ederse, çeşitli çözümlere başvurulabilir.

Sakal çıkarma yöntemleri nelerdir?

Genelde, sakal çıkarmak için profesyonel bir hizmet alabilirsiniz. Özel estetisyenlerin hazırladığı kürler ile sakal çıkarabilirsiniz. Doğal yöntemleri uygulamayı isterseniz; öncelikli olarak kullanılan sarımsaktır.

1) Sarımsak 

Sarımsak, sakalın gürleşmesi değil, sakalın temelini oluşturacak olan tüylerin çıkarılmasını sağlamaktadır. 2-3 diş sarımsağı ezin ve cildinize sürün. Kokusu gidinceye kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu yöntemi her akşam uygularsanız, bir süre sonra kıl olmayan yerlerde kılların çıkmaya başladığını fark edeceksiniz.

2) Badem yağı

Bir diğer sakal çıkarmada yardımcı olacak olan ürün badem yağıdır.  Sarımsak kadar etkili değildir, ama sarımsak kullandıktan sonra çıkan ince tüylere uygulanarak, onların beslenmesini sağlayabilirsiniz.

sakal-cikarma-yontemleri

Ayrıca badem yağı, kılların daha canlı durmasını sağlamaktadır. Ayrıca tüylerin olmadığı bölgeye, jilet uygulamak ve arkasından saf zeytinyağı ile ovalayarak masaj yapmak, kılların çıkmasını sağlamaktadır.

3) Sakal çıkarma losyonları

Bu gün, piyasada tüm eczanelerde satılan sakal çıkarma losyonları adlandırılan ürünler kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken şey, bakanlık onayı almış ve denetlenmiş ürün olmasıdır. Yan etkiler yüzünden cildinizde hasar oluşabileceği gibi, çok da faydalı olabilir.

4) Sakal ekme işlemleri

Son yıllarda gelişen teknoloji ile saç ekme ve sakal ekme işlemleri çok başarılı yapılabilmektedir.

Bu yöntemde, sakalınızın çıkan kısımlarından alınan kökler, sakal olmayan ve seyrek olan kısımlara ekilmektedir. Böylece, hem kalıcı hem de sağlıklı bir sakal yapınız olmaktadır. Bir dermatologdan yardım almak ise, en güvenilir yöntemdir. Böylece sakal çıkmamasının altında yatan, hormonal ve dengesiz bir durum tam olarak saptanmış olur. Yapılan tahlil ve tetkikler ile saptanan sorun hızlıca çözüme kavuşabilir.

5) Sağlıklı bir yaşam tarzı

Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, günde en az iki litre su içmek, her gün en az 8 saat uyumak ve stresten uzak durmak yalnızca sakallarınızın daha gür çıkmasına değil, daha kaliteli bir yaşam tarzını benimsemenize de yardımcı olacaktır. Sakallar vitaminlerden ve yediklerimizdeki besin maddelerinden beslenirler. Kıl dokumuz proteinlerden oluşur, bu yüzden günlük protein alımınızı artırmak da sakallarınızın güçlü çıkmasına yardımcı olacaktır.

d

Eğer bol su tüketirseniz ve yeterince uyku uyursanız sakallarınız daha yumuşak ve canlı olacaktır. Aynı şekilde stresi kontrol altına almanız da sakallarınıza iyi gelecektir zira stres hormonları, hormon dengesizliğine yol açabilir ve bu hormonlar da sakallarınızın uzamasını etkileyebilir.

6) Gıda takviyesi

Biyotin ya da halk ağzında B7 vitamini takviyesi almak sakallarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Aynı şekilde saçlarınızı da gürleştirecektir. Biyotin, kıl dokusundaki keratini güçlendirir ve kıllarınızın daha kalın ve güçlü olmasını sağlar. Biyotin takviyesini eczanelerden temin edebilirsiniz.

7) Hindistan cevizi yağı

Sakal çıkarmak için uygulayacağınız bir diğer yöntem de hindistan cevizi masajı yapmaktır. Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ile bir çay kaşığı biberiye yağını karıştırın ve bir pamuk yardımı ile çenenize sürün. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Olumlu sonuç almak için bu işlemi haftada üç kez uygulayabilirsiniz.

8) Okaliptüs yağı

Okaliptüs bitkisi yüzdeki kılların uzamasını tetikler. Bunun için okaliptüs yağı ile bir miktar zeytinyağı ya da susam yağını karıştırarak yüzünüze sürebilirsiniz. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Ya da dilerseniz okaliptüs içeren bir yüz nemlendiricisi ile cildinize masaj yaparak da sakallarınızın daha güçlü çıkmasını sağlayabilirsiniz.

9) Cilt temizliği

Cilt nemlendiğinde sakallar ve bıyıklar çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde çıkar. Ayrıca yüzünüzde kir, yağı ve ölü hücre de olmaması gerekir zira bunlar gözeneklerinizi ve kıl köklerinizi tıkayarak sakallarınızın geç uzamasına sebep olurlar. Bu sebeple yüzünüzü günde iki defa yüz temizleme jeli ile yıkayıp cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmak işinize yarayacaktır.

Kaynaklar:

http://www.onlymyhealth.com/health-slideshow/easy-and-effective-remedies-to-get-rid-of-fungal-infection-during-monsoon-1498565032.html

https://www.gq.com/story/how-to-grow-a-thicker-beard
Son 50 Yorum
  1. Ali Oğlakcı
  2. sanane
  3. sanane
  4. sanane
    • Az aklini kullan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.