Menu

Sahibinden Satılık Mezarlık


mezar-yeri-satisi

Her insanın ömrünün belirli bir süresi olduğu için, dünyadan göçüp gittiğimiz günün hemen ardından ailemiz ve sevdiklerimiz soyut anlamda da olsa bizleri “rahat” hissettirebilmek adına mezar yerlerimizi ayarlamakta ve gömme işlemimizin ardından bizleri sonsuzluğa uğurlamaktadırlar. Tabi aynı durum bizler için de geçerli olabilmekte, çoğu insanın sevdiği insanlar hatta anne ya da babası kendisinden önce vefat edebilmekte ve bu mezar işleri bizlerin sorumluluğu altına girebilmektedir.

Mezarlık ve mezar işleri mevzu bahis olduğunda ise, Müslümanlıkta genelde imkanı olanlar daha öncesinden kendilerine bir defin yeri satın alabilmekte veya bu tip yerlerin satın alınması hususunda yakınlarına isteklerini belirtebilmektedirler. Hem dini olarak hem manevi olarak önemli bir nokta olan mezarlık konusu, bazı gözü açık satıcılar tarafından da keşfedilmiş ve bu iş bir ticaret eserine dönüştürülmüştür. Türkiye’nin pek çok ilindeki mezarlıklar inanılmaz fahiş paralara satılabilmekte, hele özellikle İstanbul’daki mezarlık alanların fiyatları ultra lüks dairelere verilebilecek fiyatlarla eşit hale getirilmiştir.

Örnek verilecek olursa; İstanbul’un oldukça bilindik olan, çoğu ünlü ismin mezarlığının da bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bir mezar yerinin açılış fiyatı 200.000 TL’yi bulmakta, hatta ve hatta bazı özel olarak nitelendirilen mezarlar 750.000 gibi inanılmaz fiyatlara satılmaktadır. İnternette pek çok ürünün sahibi aracılığıyla satıldığı sitelerde pek çok mezarlık ilanı da bulmak artık oldukça kolay hale gelmiştir. Araba ilanları ya da ev ilanları gibi oluşturulan mezarlık ilanları da “ihtiyaçtan dolayı satılık” gibi komik emarelerle satışa sunulmaktadır.

Bahsedilen rakamlarda satışa sunulan mezarlıkların çok ünlü isimlerin mezarlarına yakın boş kalan mezarlıklar olduğu veya iki ünlü ismin mezarının arasında kalan boş yerlerin oldukça yüksek fiyatlara satıldığı görülmektedir. Oldukça anlamsız ve ilginç olan bu sektör, her ne kadar bu mezarların sahibi olan kişiler tarafından rahatlıkla satışa sunulabilse de belediyeler konuyla ilgili aynı fikirleri paylaşmamaktadırlar. Söz konusu duruma göre, belediyeler bu tip yerlerin sadece varis olarak sayılabilecek birinci dereceden akrabalara satışının yapılabileceğini, bunun dışında asla üçüncü kişilere bu fiyatlarla satışının kanunen gerçekleştirilemeyeceğini söylemiştir.

 
Son 50 Yorum
  1. zakansu449
  2. Saniye45
  3. hakan
  4. mustafa
  5. gönüldürüst
  6. sarpali
  7. elma
  8. gonul

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.