Menu

Sağlıklı ve iyi bir sese sahip olabilmek için öneriler


sesi-korumanin-yollari

İyi bir ses tonuna sahip olmak için ne yapılmalıdır?

Her bir bireyin kendine has bir ses tonu bulunmakta, konuşmayı öğrendikten sonra bu ses tonu ile karşımızdakilerle iletişim kurabilme olayımız sağlanmaktadır. Ses tonlarımız, kendimizi ifade etme alanında başlıca aracılarımızdan bir tanesidir. Bununla birlikte bir ses tonunun güzel olması; insanlar üzerinde etki kabiliyetinin olmasına ve özellikle de iyi şarkı söyleniyorsa kişinin kendisine yönelik hayranlık uyandırmasına yaramaktadır.

Ses tonunun  bu kadar önemli olduğu bir noktaya değinildiğinde; iyi ve sağlıklı bir sese sahip olmak adına yapılması gerekenler şunlardır;

 

  • Öğretmenlik, müzik öğretmenliği, yüksek sesle konuşmak durumunda kalınan meslekler gibi durumlarda ses telleri normalden daha fazla yorulacağı için mutlaka günlük rutinde sesini dinlendirecek süreçler yaratılmalıdır.

 

  • Sese çok iyi geldiği için günlük su içme ihtiyacı asla aksatılmamalıdır. Su yerine başka içeceklerle boğaz kuruluğunu gidermeye çalışmanın ses tellerinize hiçbir faydası yoktur; aksine alkol vb. ürünler sesinizin üzerinde kötü etkiler bırakmaktadır.

 

  • Bağırmanın veya yüksek sesle konuşmanın gerekli olmadığı durumlarda ses tonu yükseltilmemeye dikkat edilmelidir. Ne kadar sakin ve tekdüze konuşulursa ses telleri o kadar az yorulur.

 

  • Ses tellerinin en büyük düşmanı sigaradır. Hem gırtlak kanserine hem de ses tellerine çok büyük zararı olan sigaranın kullanımı çok genç yaşta ses tellerinin zarar görmesine neden olabilmektedir.

 

  • Çoğu kişinin bilmediği bir gerçek ise, gargara yapıyor olmanın da ses tellerine zarar verdiğidir. Bu sebepten ötürü gargaranın çok sık yapılması önerilmez.

 

  • Müzikle uğraşan ve ses sanatçısı olan bireylerin, şarkı söylerken mümkün olduğunda kendilerini ve gırtlaklarını rahat bırakmaları; özellikle boğaz bölgelerindeki kasları rahat bırakmaları yeterlidir.

 

  • Ortamdaki hava da sesin tonunda oldukça etkilidir. Uyuduğunuz veya uzun süre bulunduğunuz odalarda mutlaka nemli bir ortam olmasına özen gösterin.

 

  • Bir birey hastalandığında otomatikman ses telleri ve boğaz kısmı da hastalıktan etkileneceğinden, hastayken mümkün mertebe çok konuşmamak ve ses tellerini de dinlenme altına almak önerilen tavsiyeler arasındadır.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.