Menu

Sağırlık Nedenleri Nelerdir ?


sagirlik-nedenleri

Sağırlık nedir ?

İşitme kaybı olarak da anılan sağırlık, bir kişinin var olan sesleri çok az veya hiç duymaması durumudur. Sağ ya da sol kulakta veya her iki kulakta da meydana gelebilen bu durum, duyulan seslerin algılanması ve anlamlı hale getirilmesi için beyne giden sinirlerin bozukluk sahibi olması şeklinde oluşmaktadır. Sağırlık bazen doğuştan bazen de sonradan bir takım etmenlerden ötürü meydana gelmektedir.

Sağırlık çeşitleri nelerdir?

Sağırlığın görüldüğü üç farklı durum şu şekilde özetlenmektedir;

İşitme yollarında yer alan bir kaç hasardan dolayı karışık işitme kaybı dediğimiz türdeki işitme kayıpları

Orta kulakta veya dış kulakta meydana gelen hastalıklardan ötürü kaynaklanan iletim tipi işitme kaybı dediğimiz türdeki işitme kayıpları

Beyinsel hastalıklar, işitme siniri hastalıkları veya iç kulak hastalıklarından kaynaklanan alım tipi işitme kaybı dediğimiz türdeki işitme kayıpları

Sağırlığın sebepleri nelerdir?

Sağırlık yaratabilecek pek çok sebep bulunmaktadır. En bilindik basit sebepler kulağın içerisinde kir birikmesi, kulak zarının daha az hareket eder halde olması, geçirilen kireçlenme vb. hastalıklar sonucunda kulağın daha küçük ve ince kemiklerinin zarar görmesi veya orta kulak iltihabı geçirilmesi sağırlığın oluşmasına temel etkenlerdendir.

İç kulağın zarar gördüğü sağırlıklar da bazen doğuştan kaynaklanabilirken bazen de sonradan olma sağırlık türleri arasında sayılabilmektedir. Buna göre bu tip rahatsızlıkların ortaya çıkmasındaki en büyük etmenler yaşın ilerlemesi ve çok fazla gürültülü ortamlarda bulunulmasıdır. Bu tip işitme kayıpları durumlarında kişinin duyduğu sesleri birbirinden ayırmasını zorlaştırmaktadır.

Özellikle işitme engeli iç kulak yapısından kaynaklı olan kişilerin, herhangi bir sese karşı aşırı reaksiyon verdiği bilinmektedir. Ses seviyesi çok az dahi olsa yarattıkları titreşim onları ciddi anlamda rahatsız etmektedir.

Son olarak kalıtsal olarak sağırlık yaşayan kişilere değinirsek, ailelerinde sağırlık rahatsızlığı olan kişilerin başına gelen sağırlık sorunu olduğu gibi bir de anne ya da babasında asla böyle bir problem olmamasına rağmen yine de genetiğine bir şekilde işlenip sağır olarak dünyaya gelen kişiler de bulunmaktadır

Sağırlığın tedavisi nasıl yapılır?

Eğer sağırlık orta kulaktan ya da dış kulaktan kaynaklanıyorsa tedavi olma süreci çok daha kolay geçmektedir. Yapılacak ameliyat müdahalesi ya da sağırlık yaratacak durumların ortadan kaldırılmasıyla sağırlık az da olsa hafifletilerek çok az bir duyu kazanılabilir.

Bunun dışında eğer kişi tam sağır değil de sadece duyu kaybı yaşıyorsa, daha iyi duyu alabilmek için kulağa takılan özel mikrofonlar ve işitme cihazları kişilere oldukça yardımcı olabilir. Bu cihazların kendi arasında da değişen ve ihtiyacı karşılayan türleri bulunmaktadır. Bazı cihazların hoparlörü gözlük saplarına monte edilmekte, bazıları (kadınlar için üretilmiş olanlar) saçlara toka olarak takılabilmekte; mikrofonu cepte olup hoparlörü kulakta olanlar kullanılabilmekte veya direkt olarak kulağın arkasına konulabilmekte olan aletler bulunmaktadır.

İşitme kaybını önlemek için neler yapmalıyız?

Öncelikle, günlük yaşantıda kulağınızı rahatsız eden yüksel volümlü seslerin olduğu ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Çünkü en sık yaşanılan ses kayıpları bu tür rahatsız edici seslerden sürekli olarak etkilenildiği durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Kulakların bu şekilde yoğun seslere maruz kalması, iç kulak yapısında işitmemize yarayan lif hücrelerini öldürmektedir. Yani değer olarak 85 desibeli geçen her sesin kişide geçici veya kalıcı olarak işitme kaybı yaratması çok mümkündür. Bu tip işlerde çalışan kişilerin (elektrikli testere kullanan, kaynak makinası kullanan gibi) mutlaka böyle sorunlarla karşılaşmamak için kulaklarını koruyucu önlemler almaları gerekmektedir.

Vücutta duyu hislerinizle alakalı bir terslik hissettiğiniz anda hiç geciktirmeden doktora gitmeniz önerilmektedir. Her ne kaynaktan olursa olsun, erken teşhisin her türlü hastalığın kurtarılmasında ana husus olduğu unutulmamalıdır. Bu tip durumlarda bolca su tüketmeniz; ancak tüketimlerde de alkol almamaya ve kafein tüketmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Son olarak da hatırlatma mahiyetinde uçaklarda ve kulaklara benzer baskıyı yapabilecek taşıma araçlarında, kulakların rahatsız olmaması için basıncı azaltıcı aktivitelerde bulunmanız önerilir. Bunun için uçağın içerisinde özellikle inişlerde uyanık olmanız, kulak ağrılarınız başlayınca sakız çiğnemeniz, mümkün mertebe esnemeniz, iyi bir şekilde yutkunmanız veya şeker emmeniz önerilmektedir.

Bunların hiçbiri işe yaramaz ise o zaman da “Valsalva Manevrası” denilen hareketi denemeniz söylenir. Buna göre iyi bir şekilde nefes aldıktan sonra, ağzınızı kapayarak burnunuzu da parmaklarınızla hava çıkmasını engelleyerek şekilde örtün ve dışarıya burnunuzdan hava veriyormuş gibi nefesi hafifçe ittirmeye başlayın. Kulaklarınızın açıldığını hissettiğinizde ise hemen durun çünkü yapılacak fazla baskı kulaklarda zar yırtılması gibi istenmeyen durumlara yol açabilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Servet Sarıtaş
  2. sari
  3. Kahraman
  4. Tuncay
  5. Turan
  6. gül

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.