Menu

Safran bitkisinin faydaları


Latince adı Crocus sativus ve soğanlı bir kültür bitkisi olan safran bitkisi Süsengiller familyasındandır.

Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan kısmıdır.

Safran en pahalı baharat olma özelliği ile de tanınır. İspanya, Fransa, İtalya, İran, Hindistan, Fas, Yunanistan’da safran ekimi yapılmaktadır.


İspanya ve iran en önemli safran üretici ülkelerdir ve dünya üretiminin büyük birçoğunluğunu bu iki ülke gerçekleştirmektedir.


Ülkemizde safran üretimi sadece safranboluda az miktarda yapılmasına rağmen kurutma metodunda balmumu kullanımı kaliteyi düşürmektedir.


Safranın içinde safranal, pikrokrosin, krosin adlı maddeler bulunmaktadır. Safranın yaklaşık 80 kadar türü vardır. Baharat ilaç ve boya bitkisidir.


Kendi ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyar. Safran fiyat olarak oldukça pahalıdır. 1 kilo safran fiyatı 10-15 bin dolar civarındadır. Gerçek safranı bulmanın zorluğu ve de fiyatının yüksek olması bu bitkinin kullanımını etkilemektedir.

Safran nerelerde kullanılır ?

İlaç, gıda, kozmetik ve boya sanayi safranın başlıca kullanım alanlarıdır. Safran bitkisi hava geçirmeyecek kaplarda saklanmalıdır. Nem ve ışıktan korunmalıdır.

Safran Faydaları Nelerdir?


Hafızayı güçlendirir.

Depresyona karşı yararlıdır. Serotonin düzeyini etkilediği düşünülmektedir.


İştah açıcı

Kadınların adet öncesi semptomlarını hafifletebilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyde safranın cinsel gücü artırma özelliği görülmüştür.

Safran Kullanımı Günlük kullanım 0.5 – 1 gr. Toz ya da tel halinde satılır.

Ülkemizde safran yerine aspir denilen (yalancı safran) bitki satılmaktadır. Ancak aspirin aroması ve kokusu zayıf olduğu için gerçek safrandan ayırtedilebilir. Toz halde satılan safranın sahte olma ihtimali fazladır.


Yine başka bir hile ağırlığını artırmak için bal ve yağ emdirilmesidir. Amerikada safran satışı açıkta degil market yöneticisinin kasasında muhafaza edilerek peşin ödeme karşılığında yapılmaktadır.

Safran bitkisinin zararları ve yan etkileri

Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır!


Böbreklere zarar verir.

Kanamaya neden olur.

Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Belirli dozlar sağlık açısından tehlike yarattığından dolayı herhangi bir rahatsızlık için kişinin kendi başına kullanmaması yerinde olur.
One Response
  1. A Demir Atiker

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.