Menu

Saf ve gerçek bal nasıl anlaşılır


bal baş

Bal sağlığımız için en gerekli olan besinlerdendir. Üstelik çok etkili bir antioksidandır.

İçinde bakteri barındırmaması ile sağlığımıza çok gereklidir. Fakat, son yıllarda üretilen ballarda bol miktarda şeker, mısır şurubu ve aroma arttırıcı katkı maddeleri bulundu.

Peki, gerçek ve saf bal nasıl anlaşılır?

bal1


Balın tadı, kokusu, donması ya da donmaması balın saf ya da olmamasını belirlemiyor. Çünkü, pek çok üretici, şeker şurubu ile arıları besleyerek bal yapmaktadır. Bu bal ile saf bal arasında tat ve görünüş olarak hiçbir fark olmamaktadır. Bu nedenle gerçek saf bal ile sahte balı birbirinden ayıramamaktayız.

bal2


Saf balı anlamanın başlıca kuralı balın sertifikalarını görmektir. Çünkü, gerçek bal, labaratuar ortamında yapılan testler ile ortaya çıkmaktadır. Düzenli bal yiyorsanız bal aldığınız firmadan bu labaratuar testlerinin örneklerini isteyebilirsiniz.

bal3


Balın kutusunda veya şişesinde hangi gıda kodeksine uygun üretildiği yazmalıdır. Gerçek ve saf ballarda Tarım Bakanlığının onayı vardır. Bu onayı almadan satış yapılmamaktadır. Sahte ballar ise Gıda Tüzüğüne uygundur ibaresi taşırlar. Özetle, Tarım Bakanlığına uygundur ibaresi olan balları güvenle tüketebilirsiniz. Bal alırken yapılacak en değerli diğer yöntem ise gerçek balın fiyatının yüksek olmasıdır. Raflarda ki balların fiyatlarını kontrol ettiğinizde ucuz olanları eleyin ve pahallı olan balı tercih edin. Çünkü, ucuz bal imal etmek için içine katkı maddesi eklemek gereklidir. Saf bal, çok az sayıda üretildiğinden fiyat daima yüksektir.

bal4


Saf bal, bugün şeker hastalarına ve solunum yolu hastalıklarında önerilir. Fakat, yanlışlıkla saf olmayan bal tükettiğinizde bu rahatsızlıklarınız hızla kötüleşecektir. Bir şeker hastasının, içinde bol şeker, mısır şurubu olan bal tüketmesi şekerini hızla yükseltecek ve kötü noktalara taşıyacaktır. Bu nedenle bal seçiminde dikkatli olmak gereklidir.
Son 50 Yorum
  1. hanzala
  2. emrr
  3. Çorumspor
  4. hüseyin akpınar
  5. yahya
  6. zoro ahmet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.