Menu

Sadece Amazonda yaşayan hayvanlar


yağmur ormanı hayvanları

Yağmur ormanları dünyamızın akciğerleridir. Tüm dünyada yaşayan canlı türlerinin %50’si Amazon’da yaşamaktadır.

Bu biyolojik çeşitlik Amazonları bizim için çok daha değerli yapıyor.

Aslında sadece Yağmur ormanlarında yaşayan bazı canlı türleri olduğunu biliyor musunuz? İşte liste;

okapi


Okapi ;

Zebra ve Antilop arasında olan bu hayvan türü aslında zürafaların uzaktan akrabasıdır. Orta Afrika yağmur ormanlarında yaşmaktadır. Uzun, çevik yapıları ve yapışkan dilleri ile yapraklar, tomurcuklar, otlar ve meyve ile beslenirler. Dilleri ile göz  kapaklarını ve kulaklarını temizleyebilirler.

amazon yunusu


Amazon nehir yunusu ;

Nehir yunusları bir tek Amazon’da yaşarlar. Bulanık suları severler. Bu sık orman örtüsü altında ki nehirlerde ve sıklıkla Güney Amerika Orinoco havzasında yaşarlar. Renkleri pembedir. Bu nedenle onlara pembe yunus da denilmektedir.

cam kurbağa


Cam kurbağaları ;

Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşayan bu transparan kurbağalar çok dikkat çekici hayvanlardır. İç organlarının tamamı rahatlıkla görülür. Yaklaşık 150’den fazla çeşitleri vardır. Saydam ciltleri ile gerçekten ilginç hayvanlardır.

cossowary


Cassowary ;

Yeni Gine ve Kuzeydoğu Avustralya yağmur ormanlarında bulunan renkli ve uçamayan kuşlardır. Dünyanın üçüncü büyük kuşlarıdır.  Dişileri, erkeklerine göre çok daha gösterişlidir. Görüntüleri kask giyen deve kuşu gibidir.

ipek maymunu


İpek maymunu ;

Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Dünyanın en küçük maymunlarıdır. Sürekli olarak ikiz doğururlar.  22 değişik türü vardır. Bu maymun türü dünyada sadece bu bölgede yaşamaktadır.

güneş ayısı


Güneş ayısı ;

Dünyada ki en küçük ayı türlerindendir. Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Ormanda yaşama adapte olsun diye sanki özellikler ile donatılmıştır. Göğsünde U şekilli bir renk daha bulunur.

siamang


Siamang ;

Siyah tüylü bir maymundur. Güneydoğu Asya ormanlarında yaşarlar. Balon şeklinde bir boğaz keseleri vardır. Yüksek sesle bağırması ile bilinir. Bağırma, rakiplerini kendi bölgesine sokmamak içindir.

mata mata


Mata mata ;

Dünyanın en sıra dışı kaplumbağasıdır. Amazon ve Orinoco havzalarında yaşarlar. Üçgen şeklinde başı ve düz kabukları vardır. Ciddi manada kamuflajlıdırlar. Mata mata, ağaçlar arasında ağaç gibi durabilir. Bunun nedeni kabuklarının kamuflaj yapabilmesidir.