Menu

Saçlar neden matlaşır


saç baş

Saçlarımız zamanla matlaşabilir. Hatta şeklini ve rengini hızla kaybeden saçlar, bakımsız bir görünüme girer.

Peki, hiç düşündünüz mü saçlar neden matlaşır?

Genelde saç matlaşması kuaför hataları, yanlış renk seçimi, evde kendi yaptığınız hatalar ile oluşur.

saç1


Hepimizin saçı kendi içinde doğal tonlar barındırır. Genelde kızıl saçlarda kırmızı ve turuncu, açık renk saçlarda sarının çeşitli tonları vardır. Genelde saç boyanırken oksijenli su kullanılır. Oksijenli su yeteri değerde kullanılırsa saçlar bu tonlarını korur. Fakat, fazla miktarda kullanıldığında saçlar hızla matlaşmaya başlar. Saçı  matlaştıran ve cansızlaştıran başlıca neden saça yapılan kimyasal uygulamalardır. Kuaför seçerken boya ve renklerden iyi anlayan, eğitimli seçmek bu nedenle çok önemlidir.

saç2


Saç renginizi değiştirmeye karar verdiğinizde yanlış seçilen saç rengi de saçın matlaşma nedenidir. Saçınıza uygulanan fazla gölgeler saçı mat gösterebilir. Eğer saçınızı doğal saç renginizden iki kat daha açtıysanız, matlaşma kaçınılmazdır. Saç koyulaştıkça matlaşmada azalır. Saç rengini dengeleyen ve parlaklık kazandıran tonerler, matlaşmayı engellerler. Saçlarda oluşan istenmeyen tonların ve renklerin ortaya çıkmasını engelleyen toner, saçlarda matlaşmayı önlerler. Fakat, kısa bir süre sonra saç rengi akmaya başlar ve matlaşır.

saç3


Saç renginiz akmaya başladığında ve matlaştığında en iyi çözüm kesinlikle doğal gölgeler kullanmaktır. Saçın ana rengi üstüne yapılan gölgeler ile saç doğallığını kazanır. Matlaşan kısımlarda koyu renkler kullanılabilir. Sarı saçlarda koyu sarı gölgeler saçın parlaklığını geri verir.

Son yıllarda, içinde eflatun renk bulunan şampuanlar ve saç kremleri ile de matlaşmanın önüne geçebilirsiniz. Bu şampuanlar, saçta ki turuncu ve sarı tonları dengelerler. Böylece saçlarınızda ki matlaşma kısa sürede kaybolabilir.
Son 50 Yorum
  1. Sevda Çerkez
  2. Banu Asyalı
  3. Banu Asyalı
  4. asyalı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.