Menu

Saçı doğal rengine döndürmek için mucize tarif


Saç doğal rengine nasıl döner?

Saçı kendi rengine döndürmek, her ne kadar kolay bir işlem olarak zannediliyor olsa da aslında saçların hiç boyanmadan önceki tonunu tutturmak oldukça zordur. Bunun nedeni saçların sürekli olarak gerek aynı renkteki boyayla, gerekse farklı renklerin denendiği boyalarla saç pigmentleriyle oynanmasıdır. Her ne kadar bu boyalar bir hevesle yapılsa da, saçlar üzerinde yapılacak bir takım müdahaleler de saçların eski rengine kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

 • Bu süreçte dikkat edilmesi gereken ana husus, saçın tamamen kendi rengiyle birebir tonu çerçevesinde eskiye döndürülmesidir. Yani bir ton açık veya bir ton koyu bir renkte kalıcılık istenirse, bu işlem saçların tamamen yıpranmasına ve hatta bazı durumlarda yanmasına neden olmaktadır.
 • Saçların doğal rengine döndürülebilmesi için, ilk olarak saçları son boyama işleminden sonra sıcak sularla yıkamaya başlanması işlemi devreye sokulmalıdır. Bu işlemle sürecin hızlandırılması için bir yandan da saçlara zeytinyağı kürü uygulaması yapılabilir. Yani saçlar yıkanmadan yarım saat önce, saç diplerinden saç uçlarına zeytinyağı sürülerek duşa girene kadar bekletilmesi; hem boyanın daha çabuk arıtılmasına hem de saçların beslenerek canlanmasına sebep olmaktadır.
 • Kadınlar çoğunlukla kendi evlerinde saçlarını ağartma ve doğal rengine döndürme işlemlerini denedikleri için, tek başlarına hazırlayıp deneyecekleri formüller de göze çarpmaktadır. Ancak çoğu kaynakta, bu formüllerin arasında saç ağartıcı özel ürünlerin kullanılabileceği yazsa da; kimyasal formüllü bu ürünlerin saça zarar verdiği bilindiğinden çok da önerilen çözümler değildirler.
 • Saçların orijinal rengine dönmesi için en çok önerilen tarif ise; limon, sarımsak, keten tohumu ve balla yapılacak olan tariftir. Buna göre; hazırda bulunan iki limondan biri soyulduktan sonra diğeri olduğu gibi bekletilir. Ardından iki limon da ve iki diş sarımsak da mutfak robotundan geçirilerek bir kavanozun içerisinde bekletilir. Üzerine son olarak yarım kilo bal ve 100 gram miktarındaki keten tohumu da ilave edilerek karışım ağzı kapalı bir şekilde buzdolabına konur. Artık malzeme bitene kadar, günde 3 kez öğünlerinizden bir saat önce bir çorba kaşığı miktarında tüketilmesi yeterli olacaktır.

saclari-dogal-rengine-dondurme

Beyaz saçları doğal rengine döndürme

Özellikle günümüzde artık 20’li yaşlara kadar düşen saç beyazlaması problemi, hem kadınlar hem de erkekler için moral düşürücü bir neden olarak yer almaktadır. Çoğu kişi bu sorunu gidermek için saçları komple boyatmayı denese de, aslında mantıklı olarak yapılması gereken bir çözüm yolu bu yol olmamalıdır.

Bu tip sorunlarla karşı karşıya kalan kişiler için önerilen çözüm yöntemleri arasında başlıcaları doğal malzemelerle yapılacak olan beyaz saçı kendi rengine döndürecek tariflerdir. Doğal saç rengine dönebilmek için yapılacak tarifler ise şu şekilde özetlenebilir;

 • Ceviz kabuğu maskesi : Bir litre miktarındaki suyu kaynatmaya başladıktan sonra, içerisine kaynama esnasında 5 adet ceviz kabuğu eklenmekte ve kaynatma işlemine 5-6 dakika kadar devam edilmektedir. Ortaya çıkan su, saçlara gün içerisinde masaj yapılarak uygulanmakta ve 3 hafta boyunca aralıksız olarak her gün aynı tarif yapılarak uygulanmalıdır.
 • Alkali su ve kristal tuz maskesi : Yarım çay kaşığı miktarındaki kristal tuz, bir tatlı kaşığı miktarındaki alkali su ve üç tatlı kaşığı ceviz yağını cam bir kaba koyduktan sonra bütün malzemeler birbirine karışıp eriyene kadar karıştırılır. İstenilen kıvama ulaşılınca tüm saç diplerine masaj yaparak bu maske sürülür ve saçlar boneyle kapatılır. 2-3 saat beklenildikten sonra saçlar doğal sabun ile yıkanır ve durulama işlemi de mutlaka elmalı sirke ile yapılmalıdır.
 • Limon ve hindistan cevizi yağı maskesi : Saçınızın ne kadar uzun olduğuna ve ne kadar gür olduğuna bağlı olarak göz kararı seçeceğiniz malzemelerin ardından; bir kabın içerisinde üç tatlı kaşığı miktarındaki limon suyunu ve iki yemek kaşığı miktarındaki Hindistan cevizi yağını karıştırmanız ve hazırladığınız malzemeyi saç diplerinize masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. 1 saat boyunca saçınızda tuttuğunuz bu malzemenin ardından saçlarınızı şampuanla güzelce durulamanız yeterli olmaktadır.Son 50 Yorum
 1. Yeşim Yeşim
 2. orhan
 3. Firat
  • asi
 4. Abdul
 5. Zübeyir
 6. Mehtap
 7. ege
  • yalçın
  • Anonim
 8. SERKAN
 9. Mehmet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.