Menu

Saç egzaması nedir? Nasıl geçer?


Saç egzaması nedir?

Egzama, ciltte yağ ve nem eksikliğinden kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Sağlıklı ciltte yağ ve nem doğal olarak bulunur ve çevresel etkenlere, tahrişe ve enfeksiyona karşı cildi koruyan bir bariyer görevi görür.

Saç derisinde egzama ya seboreik dermatitten ya da atopik dermatitten kaynaklanabilir. Bu duruma seboreik dermatit ya da seboreik psoriasis de denilir. Bu tür egzamalar saç derisi ile beraber yüzde, göğüste, sırtta ve kolların altı ile kasıkta da görülebilir.

Saç egzaması rahatsızlık vermesine ve kişide görünüme yönelik endişeler yaratsa da bulaşıcı değildir ve yetersiz temizlik alışkanlıkları ile hiçbir ilgisi yoktur. Egzamayı tetikleyen sebebin bulunması ve semptomların tanınması ile egzama tedavisine başlanabilir.

Saç egzaması belirtileri nelerdir?

istock_12107746_xlarge

Saç egzaması saç derisinde kepeklenme, kaşıntı, kızarıklık, dökülme ya da derinin kabuklanması, saç kaybı gibi belirtilere yol açmaktadır.

Bazı durumlarda iltihaplanma görülür ve bu da kabuklanan bölgelerin yağlı ve sarı bir görünüme bürünmesine neden olabilir.

Saç derisinde plaka halinde kuru, kepekli, kızarık bir görünüm oluşabilir hatta bu plakalar kalın ve beyaz halde olabilirler. Saç derisinde su toplaması görülebilir ve akıntı olabilir.

Ancak mantar enfeksiyonu, gül hastalığı, dermatit ve lupus hastalığı da saç derisinde egzamaya yol açabilir ve belirtiler benzerlik gösterebilir. Eğer saç derinizdeki sorunun egzama olduğundan emin değilseniz doktorunuzla görüşmeli ve muayene olmalısınız.

Saç egzaması nedenleri nelerdir?

Eğer saç egzaması seboreik dermatit kaynaklı ise muhtemelen fazla sebum üretilmesi, saç derisindeki yağ bezlerinin çok fazla yağ salgılamasından kaynaklanıyor olabilir.

Ancak saç egzamasına tam olarak neyin yol açtığı kesin olarak bilinmemektedir. Mevsim geçişleri, stres, hormon değişimleri, hava değişimi ve genetik yatkınlığın saç egzamasını tetiklediği düşünülmektedir.

Ayrıca çok kuru ya da çok yağlı bir cilde sahip olmak, gül hastalığı, sedef hastalığı, akne, Parkinson, HIV, depresyon, alerji, astım, saman nezlesi, atopik egzama, aşırı terleme ve alerjenler ya da tahriş eden maddelere maruz kalma gibi durumlar da saç egzamasını tetikleyebilir.

Saç egzaması tedavisi

Egzama tedavisi için öncelikle doktorunuza muayene olmalısınız. Reçetesiz satılan ilaçları doktor onayı olmadan kullanmak başka sağlık sorunlarına ve yan etkilere yol açabilir. Bu yüzden ilk adım doktora gitmek olmalıdır.

Eğer alerjiniz varsa, bir sağlık sorununuz varsa, ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz ya da emziriyorsanız herhangi bir tedavi sürecine girmeden önce doktor kontrolü şarttır. Aynı şekilde çocuklarınıza da bir çocuk doktoruna danışmadan egzama ilaçları uygulamamalısınız.

1) Şampuan seçimi

Bazı ilaçlı kepek şampuanları kaşıntının rahatlamasına ve saç derisinin nemli tutulmasına yardım edebilir. Çinko piriton, salisilik asit ve ketokonazol içeren şampuanlar iltihaplanmanın ve kepeklenmenin giderilmesini sağlar ve haftada 2-3 kez kullanılabilir.

2) İlaç tedavisi

Doktorunuza muayene olduktan sonra doktorunuz size çeşitli ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar krem, merhem, sprey şeklinde olabilir ve genellikle kortikosteroid içerirler. Bölgesel olarak, harici kullanılırlar ve saç derisindeki tahriş ile kepeklenmeyi yatıştırırlar.

3) Temizlik

Saçlarınızı temizlemeniz çok önemlidir ancak gereğinden fazla şampuanlamamaya da özen göstermelisiniz. Saçlarınızı her iki-üç günde bir nazikçe şampuanlamak saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardım ederek saçınızın yağ dengesine zarar vermeyecektir.

4) Bağışıklık

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve yüksek iltihaplanma seviyeleri birçok cilt hastalığına yol açabilir. Bunun için bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya çalışmalısınız. Bağışıklığınızı güçlendirmek için her gün 7-8 saat uyumanız, stresi kontrol altına almanız, düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Bunlara ek olarak omega-3 yağ asidi ve probiyotik açısından zengin gıdaları, orman meyvelerini ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri de bol bol tüketmeniz gerekir. Her gün güneş ışığına çıkmalı, sosyalleşmeli ve hobiler bulmalısınız.

Dilerseniz stresle başa çıkabilmek için meditasyon, yoga, dua, kitap okuma, yazma, gönüllü sosyal sorumluluk projelerine katılma gibi rahatlatıcı yollara başvurabilirsiniz.

Ayrıca iltihaplanmayı önlemek için sarımsak, elma sirkesi, muz, keten tohumu, zencefil ve Hindistan cevizi yağı da tüketmeniz yararlı olacaktır.

5) Alerjenlerden ve iltihaplanmayı tetikleyen gıdalardan uzak durmak

Egzama tedavisinde iltihaplanmayı minimum seviyede tutmak çok önemlidir ve bunun için yediklerinizi de dikkat etmeniz gerekir. Genellikle tam taneli gıdalar tüketmeli, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız.

Ayrıca şeker eklenmiş, tatlandırıcı kullanılmış gıdalardan, ayçiçek, mısır yağı gibi yağlardan, trans yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Eğer gıda alerjiniz varsa bu gıdalardan uzak durmalısınız.

6) Bol sıvı tüketmek

Cildiniz ihtiyaç duyduğu nemi tükettiğiniz sıvılardan karşılar ve bunun için gün boyu bol bol su içmek çok önemlidir. Vücudu susuz bırakan kafeinli, alkollü ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız, bunlar cildinizi kurutur ve egzamayı şiddetlendirir.

Bunun yerine su, yeşil çay, bitki çayları, taze meyve suları tüketerek sıvı ihtiyacınızı gidermek hem daha sağlıklı olur hem de vücudu nemli tutar.

7) Yağ maskeleri

Hindistan cevizi yağı laurik asit ve kaprik asit gibi sağlıklı yağ asitleri içerir ve anti bakteriyel, mikrop ve mantar öldürücü özellikleri vardır. Bu yağ cilde uygulandığında mantar, mikrop gibi canlıları öldürür ve tahrişi önler. Ayrıca saçta yağlanmayı ve kurumayı da önler çünkü saç derisindeki yağ oranını dengeler.

Hindistan cevizi yağını zeytin yağı, çay ağacı yağı ve lavanta yağı gibi yatıştırıcı etkisi bulunan yağlarla karıştırarak saç derinize uygulayabilirsiniz. Bunun için 8 damla biberiye yağı, 6 damla çay ağacı yağı, 1 çay kaşığı bal ve 8 çorba kaşığı Hindistan cevizi ya da zeytinyağını karıştırın.

Bu karışımla saç derinize masaj yapın ve 15-20 dakika kadar saçınızda bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayarak durulayın. Saçınızdaki iltihaplanma yatışacak, bakteri, virüs ve mantarlar ölecektir. Ayrıca kaşıntıyı da giderecektir.

8) Çinko takviyesi  

Çinko yetersizliği pek çok insanda görülen bir durumdur. Çinko minerali yetersiz tüketildiğinde ciltte tahriş ve döküntüler görülebilir. Buna ek olarak seboreik dermatit tedavisinde kullanılan topikal ilaçlar da çinko içermektedir.

Çinko takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz çinko değerlerinize baktıktan sonra gerek görürse size takviye önerecektir.

9) Alkol içeren saç ürünlerinden uzak durmak

Alkol saç derimizde bulunan koruyucu yağları alıp götürür ve saç derimizi daha da kurutur, bu da egzamanın alevlenmesine sebep olur. Kaşıntıyı ve tahrişi artırır. Bunun için içerisinde alkol bulunmayan ve saç derisine nazik davranan şampuanlar ve saç ürünleri tercih etmelisiniz. Saçınızı yıkarken tırnaklarınızla değil, parmaklarınızla hafifçe masaj yapar gibi yıkamalısınız.

10) Aloe vera jeli 

Aloe vera bitkisi cilt için son derece yararlıdır çünkü cildi nemlendirir, yatıştırır, iltihaplanmayı giderir. Bu sebeple özellikle seboreik dermatitten kaynaklanan saç egzaması durumlarında taze alor vera bitkisini keserek içerisindeki jeli saç derisine sürmek rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca egzamanın alevlenmesini önleyecek ve kaşıntıyı da hafifletecektir.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/skin-disorders/eczema-on-scalp

https://draxe.com/seborrheic-dermatitis/
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.