Menu

Saç Nasıl Çıkar ? Saç dökülmesi nedenleri ve tedavisi


Erkeklerin yaklaşık yüzde 85’i 50 yaşına gelene dek saç dökülmesi problemi yaşarlar.

malepatternbaldness-kellik-kel-sac-dokulmesi

Bazı erkeklerde 21 yaşına geldikleri zaman bile saç dökülmesi başlayabilir ve saç seyrekliğini gidermek için yollar aramaya başlarlar.

Saç dökülmesi ya da bilimsel adıyla alopesi genellikle bir sağlık sorunu değildir ancak fiziksel görünüm açısından tatsız bir manzara olarak kabul edilir.

Erkeklerde görülen kellik vakalarının neredeyse tümü erkek tipi saç dökülmesi adı verilen bir genetik özellikten kaynaklanır ve bu özellik kalıtsaldır, yani genlerle taşınır.Erkeklerde saç dökülmesinin diğer sebepleri ise kullanılan ilaçlar, hormon dengesizliği, çok fazla A vitamini tüketmek ya da protein eksikliğidir.

Ayrıca hastalıklar ve stres de ani gelişen saç dökülmesine sebep olabilir. Erkek tipi saç dökülmesi sebebinin dışındaki saç dökülmeleri ise genellikle kendiliğinden düzelmektedir.

Saç dökülmesine çözüm önerileri

1) İlaçlar

Dökülen saçların geri gelmesine pek yardım etmese de saç dökülmenizi yavaşlatmak için ilaçlar işinize yarayabilir. Bu ilaçlardan en bilindiği Minoksidil adlı ilaçtır. Bu ilaç erkek tipi saç dökülmesini yavaşlatır.

Minoksidil (Rogaine)

Minoksidil FDA onaylı, reçetesiz satılan bir ilaçtır ve kafa derisine uygulanır. Saç dökülmesini yavaşlatır ve bazı erkeklerde yeni saç çıkmasını da sağlayabilir. Ancak ilacı bıraktığınız anda, saç dökülmesi tekrar başlar. Minoksidil saç foliküllerinin boyutunu artırır ve böylece daha çok saç teli çıkmasına olanak tanır. Kremsi dokuda bir ilaçtır. Rogaine adlı ilaç etken madde olarak minoksidil içerir ve eczanelerde bulunabilir.

Propecia

Finasterid olarak da bilinir ve Minoksidil ile birlikte FDA tarafından onaylanan tek iki ilaç içerisindedir. Bu ilaç esasen prostat kanserini önlemek için üretilmiştir ve erkek tipi saç dökülmesine sebep olan, saç foliküllerini tahrip eden bir erkeklik hormonunun üretimini bastırmaktadır.

Propecia saçın daha etkin bir biçimde uzamasını ve saç dökülmesinin yavaşlamasını sağlayan hap formunda bir ilaçtır. Ancak bu ilaç sürekli kullanılmalıdır, bırakıldığı takdirde saç dökülmesi 3-8 ay içerisinde tekrar devam edecektir. Bazı kullanıcılarda cinsel isteksizlik gibi yan etkilere yol açmaktadır. Hamile kadınların bu ilacı kullanmaması gerekir zira doğumsal sakatlıklara yol açabilir.

2) Doğal yöntemler

Saç nasıl çıkar diye soruyorsanız bu bitkisel yöntemler yardımınıza koşabilir:

Soğan suyu
Bu yöntem bilinen en eski ve başarılı yöntemlerdendir. Soğan suyunda sülfür bulunur ve bu da kafa derimizde bulunan dokuların kolajen üretebilmesini destekler, yeni saç oluşumuna yardım eder. Keskin kokulu olsa da bu sizi caydırmamalıdır zira kokusu yıkayınca kaybolacaktır. Birkaç dilim soğan kesin ve suyunu çıkarana dek sıkın, ezin ya da rendeleyin. Daha sonra bu suyu 10-15 dakika boyunca masaj yaparak kafa derinize yedirin. Arından ılık su ve şampuanla durulayın.

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi demir, potasyum, vitaminler ve yararlı yağlar açısından son derece zengindir ve yeni saç oluşumunu destekler. Ayrıca saç dökülmesini önleyerek saçlarınızı da nemlendirir. Taze bir Hindistan cevizinin sütünü alın (hazır satılan sütlerden kullanmayın), içerisine yarım limon suyu sıkın, 4 damla kadar da lavanta özü yağı katın. Bu karışımı kafa derinize uygulayın ve 4-5 saat kadar bekleyin. Ardından ılık su ve şampuan ile temizleyin.

Aloe vera

Aloe vera bitkisinin içinde saç oluşumunu doğrudan destekleyen enzimler bulunur. Ayrıca kafa derinizin pH seviyesini dengeler, saç dökülmesini önler. Düzenli kullanımı kafa derisindeki kaşıntıyı, iltihabı ve kızarıklığı alır, kepeği önler. Aloe vera suyu ya da jeli işinize yarayabilir. Bunun için kafa derinizi aloe vera jeli ya da suyunu sürün, birkaç saat bekletin ve ılık su ile yıkayın. Bu işlemi haftada dört kez tekrarlayın. Ayrıca sabahları aç karnına bir çorba kaşığı aloe vera suyu içmek de saç oluşumunu destekler.

Sarımsak

Soğanda olduğu gibi, sarımsakta da yüksek oranda sülfür bulunur, bu da saç dökülmesini engelleyip saç oluşumunu destekler. Bu yüzden sarımsak saç ve kaş dökülmelerinde sıklıkla tedavi amaçlı kullanılır. Bunun için birkaç diş sarımsağı ezin ya da rendeleyin. Üzerine biraz Hindistan cevizi yağı ekleyin ve birkaç dakika ocakta ısıtın. Ardından soğumaya bırakın, soğuyunca bu karışımı kafa derinize masaj yaparak yedirin. 30 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı su ve şampuanla temizleyin. Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

Elma sirkesi

Bu sirke, kafa derinizi nazikçe temizler ve saç oluşumunu mümkün kılabilmek için gereken pH seviyesinin sağlanmasına yardım eder. Bunun için bir litre suya 75 ml elma sirkesi karıştırarak bu karışımı saçınızı yıkadıktan sonra kafa derinize ve saçlarınıza sürün. Bu işlem aynı zamanda saçınıza parlaklık da verecektir ve saçlarınızın uzamasına yardım edecektir.

Yumurta

Yumurtalı saç maskeleri dünyanın hemen hemen her yerinde en sık tercih edilen maskedir. Doğal olarak saç çıkarır zira yumurtada yüksek miktarda protein bulunur, protein de saçın yapısında bulunduğundan yeni saç oluşumunu destekler. Ayrıca sülfür, çinko, demir, selenyum ve fosfor açısından da zengin olduğundan saç dökülmelerini de engeller. Bunun için bir yumurta beyazını alın ve üzerine bir çay kaşığı zeytinyağı ve bal ekleyin. İyice karıştırın ve kafa derinize 20 dakika kadar masaj yaparak uygulayın. Ardından şampuan ve ılık su ile yıkayın.

Keten tohumu

Keten tohumları omega-3 yağ asidi açısından zengindir, bu yağ asidi de saç dökülmesini engelleyerek yeni saçların çıkmasını destekler. Saç dökülmesini engellemek için her gün sabahları aç karnına bir çorba kaşığı taze kavrulmuş keten tohumunu bir bardak su ile yutun. Dilerseniz keten tohumunu salatalara, çorbalara, yoğurda da ekleyebilirsiniz. Bir başka kullanım şekli ise keten tohumu yağını kafa derisine sürmektir. Harici kullanımı da kafa derisini besleyip saç dökülmelerini önler.

Bu bitkisel yöntemleri kullananların çoğunda yeni saç çıkarma belirtileri ve saç seyrelmesinde azalma görülmüştür.

Kaynaklar:

https://www.mensfitness.com/styleandgrooming/grooming/6-best-fixes-hair-loss/slideshow

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/men-hair-loss-17/slideshow-men-hair-loss-treatment
Son 50 Yorum
 1. Kibar
 2. yunus
 3. betül
 4. ismail yalçınkaya
 5. Adem
 6. Anonim
 7. Sudenaz
 8. tuba
 9. ekrem
 10. Tülay
  • Anonim
   • Halime F
 11. emre
  • İntizar
 12. mert
 13. perihan M.
 14. adamın biri
 15. mihriban
 16. Anonim
 17. Nagihan
 18. CAHIT
  • Zqfer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.