Menu

Saç Dökülmesine Karşı Alınması Gereken Vitaminler


sac-dokulmesine-karsi-alinmasi-gereken-vitaminler

Saç dökülmesine karşı alınması gereken vitaminler

Kadınların ve erkeklerin, kendi özgüvenleri açısından en çok güvendikleri noktalardan biri olan saçlarında dökülmeler meydana geldiğinde bu hem fiziksel sağlık açısından bir eksikliğin belirtisi olabilmekte hem de psikolojik olarak kişiyi mutsuz edip kötü hissettirebilmektedir.

Her erkeğin sağlıklı ve güçlü saçlarının olmasının hayalinin yanında kadınlarda da hem canlı, hem gür hem de sağlıklı saç yapısı istekleri çok etkilidir. İki cinsiyet için de bu kadar önemli olan saç sağlığında problemler yaşanmasının bir kaç sebebi olabilmektedir. Saç dökülmesinin en çok görüldüğü sebep genetik aktarımlardır.

Ailesinde saç problemi yaşayan kadınlar bir anda saç dökülmesi problemleriyle, saç seyrekliği ya da güçsüzlüğü problemleri gibi problemlerle karşılaşabilmektedirler. Bu tip genetik faktörlü dökülmelerde durumun önüne geçilemese de en azından dökülmeyi yavaşlatıcı bir pozisyona sahip olabilmek adına beslenme düzeninizi bu duruma göre şekillendirmek en faydalısı olacaktır.

Saçları güçlendirmek ve canlandırmak için yapılması gerekenler

Saçların daha sağlıklı ve güçlü görünmesinin anahtarı doğru tip beslenmeden geçmektedir. İşte saçların diğer dökülme sebebi de bu beslenme düzeninin yerine getirilmemesindendir. Kişiler banyo bakımlarında saçlarına gereken özeni gösterebilir; gerekli bakım ürünleriyle saçlarına bakım uygulayabilir, hatta yıpranmamaları için saça yapılan fön, maşa gibi uygulamaları mümkün olduğunca az uygulatıp kurumamaları için her gün saçlarını yıkamayabilirler ancak tüm bu anlatılanlar eğer saçın biyolojik ihtiyaçları vücutta karşılanmıyorsa pek bir işe yaramayabilir.

Çünkü kökünden alacağı besini karşılayamayan saç, ne kadar dış kaynaklı bakım yapılsa da sağlıklı bir seviyeye ulaşamayacaktır. Ancak tüm bunların yanında, beslenme düzeninize dikkat ediyor; saçınız için bütün yararlı vitaminleri alıyor ve saç bakımınıza da özen gösteriyorsanız ve buna rağmen saçlarınız hala dökülüyorsa, bu vücudunuzda başka bir sorunun sinyali ve hatta bir hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda hiç gecikmeden bir doktor kontrolüne gitmenizde yarar vardır. Farklı bir sağlık problemi dışında saçlarda meydana gelen donuk yapılanma, hassasiyet ve erken beyazlama problemleri, tamamen eksik beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bunun en basit çözümü saç sağlığına katkısı olan vitaminleri içeren ürünleri yeterli miktarlarda tüketmekten geçmektedir. Bu tip ihtiyaçları karşıladığınızda hem saçlarınızın görüntüsü hem de sağlığı daha iyi seviyelere çıkabilmektedir.

Ayrıca bu vitaminleri doğal yollardan, yani yapay haplardan ya da besin takviyelerinden almak yerine doğada bulunan doğal besinlerden metabolizmaya almak her zaman için daha etkili olmaktadır. Saç dökülmesine ve saç sağlığına iyi gelen vitaminler, bu vitaminleri içeren besinler de şu şekilde örneklendirilebilir;

A vitamini : Saç dökülmelerine karşı önleyici etki sağlaması açısından en önemli vitaminlerden bir tanesidir. A vitamini özünde ciddi bir antioksidan kaynağı olan bir vitamindir. Bu antioksidan kaynağı olması özelliğiyle saç dokusunu besleyerek daha parlak bir saç görünümüne kavuşulmasına yardımcı olmaktadır.

Bunun dışında metabolizmada bulunan zararlı radikallerden saçları koruyarak, saçların kökten uca sağlıklı bir yapıda bulunmasını sağlayan “sebum” isimli enzimin vücutta daha çok üretilmesinde etkili bir kaynak olmaktadır. Sebum içeriği, saçların kurumasını ve hava gibi dış etkenlerden korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca vücutta oluşan stres faktörü sonrasında saçların dökülme tehlikesi olduğu için saçları bu tehlikeden koruma konusunda da aktif rol oynamaktadır.

 

H vitamini : “B7 vitamini” ya da “Biyotin” olarak da adlandırılan bu vitamin, saçların gelişim göstermeleri konusunda müthiş bir yardımcıdır. H vitamini içeriği, saç yapısını oluşturan hücrelerin enerjilerinin üretilmesi adına gerekli bir içeriktir. Bu sayede de “keratin” isimli içerik de üretilebilir.

Keratin, saçın beyazlaşmasını önlemeyle mücadele eden ve saç dökülmelerinin önüne geçmeye çalışan protein içeriğidir. Öte yandan H vitamini, saçın korteks yapısında bulunan elastik yapının elastikiyetini korumasına yardımcı olur ve bu durumda da saçlarda yaşanan koparak dökülmelerin miktarı azaltılabilir. Eğer vücutta H vitamini eksik kalırsa, saç derisinde pul pul dökülmeler meydana gelebilmektedir.

B9 vitamini : “Folik asit” ya da “folat” olarak da adlandırılan B9 vitamini, vitaminler arasında saç dökülmesi konusunda en çok etkisi olan vitamin konumundadır. Metabolizmadaki B9 vitamini genel anlamda vücudun fonksiyonlarının eksiksiz ve kusursuz yerine getirilmesi için uğraştığından bu uğraşları doğal olarak saç konusunda da geçerli olmaktadır.

Saç dokularının gelişim göstermesi ve saç hücrelerinin görevlerini eksiksiz yapması vücuda alınan yeterli miktarda B9 vitaminiyle mümkün olmaktadır. Ayrıca saçların uzamasını sağlayan hücrelerin vücuttaki bakımı ve onarımı B9 vitaminine aittir. Eğer vücutta B9 vitamini eksikliği yaşanırsa, diğer vitaminlerin eksikliğinde de olduğu gibi saçlarda erken yaşlarda beyazlamalar ve saç dökülmeleri meydana gelebilmektedir.

C vitamini : Bir diğer adı “askorbik asit” olan C vitamini, saçları vücutta bulunan zararlı radikallere karşı koruma altına alan temel vitaminlerden bir tanesidir. C vitamini de antioksidan içerikli vitaminlerin arasında değerlendirmeye alınabilir. Aynı zamanda saçların uzama hızını arttırarak bu uzama esnasında da kırılıp koparak dökülmelerin önüne geçmek adına etkili bir vitamindir.

Vücuttaki C vitamini saçların köklerinin beslendiği saç derisinde kan akışını hızlandırarak daha sağlıklı bir saç derisine kavuşulmasını da sağlamaktadır. Vücutta C vitamini eksikliği yaşandığı zaman saçlar kurumaya, yapı olarak çokça kırılgan bir yapıya sahip olmaya ve yavaş beyazlamaya başlamaktadır.

B12 vitamini : Saçların gelişim göstermesi adına en önemli vitaminlerden biri olan B12 vitamini, vücutta saçtan önce hayati ihtiyaçlar için çok fazla önem arz eden bir vitamindir. Çünkü bünyede bulunan B12 vitamini, metabolizmada bulunan tüm organların hayati olarak ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerinin üretiminde aktif rol oynamaktadır. Bu kırmızı kan hücreleri de vücudun tüm organ ve dokularına ihtiyaç duydukları oksijeni taşıyan bir yapıdır.

Bunun yanında DNA gibi çok önemli kodların oluşumunda B12 vitamini de aktif rol oynamaktadır. Bu döngünün içerisinde saçlar da ele alınırsa, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu oksijeni vücutta ancak B12 vitamini yeterli derecede sağlayabilmektedir. Saç kökleri ihtiyaçları olan oksijenden mahrum bırakıldıkları takdirde, saç kökleri öleceği için saç dökülmeleri ve erken beyazlamalar kaçınılmaz olacaktır.

E vitamini : Saç derisinde yaşanan sirkülasyonu sağlayan en önemli vitamin E vitaminidir. Saçların dış görüntüsü için sağlıklı ve güzel bir görüntü sağlamak adına çalışan antioksidan kaynağı olan vitaminlerden biri olan E vitamini, vücutta saç hücrelerinin yeterli sayıda üretilmesi ve tamir edilmesi adına çok önemli işlevleri olan bir vitamindir. Metabolizmaya alınan E vitamini bu görevlerini yerine getirerek saç dökülmelerinin ve saç kırılmaları durumlarının önüne geçmektedir.

B3 vitamini : “Niasin” olarak da adlandırılan B3 vitamini, saç konusunda özellikle zayıf saç yapısının önüne geçilmesi adına çalışan bir vitamindir. Vücudun genel yapısındaki kılcal damarların ve kan damarlarının genişlemesini sağladığından aynı şekilde saç derisinde bulunan damarların da genişlemesini sağladığı için saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda saç yapısının da sağlıklı yapıda kalmasını sağlayarak saçın incelme probleminin de önüne geçebilmektedir.

Saç sağlığı için yenilmesi gereken besinler

Tüm bu anlattığımız bilgiler dahilinde saç yapısının sağlığı ve genel saç sağlığı için ihtiyaç duyduğumuz vitaminlerin de alınabilecekleri ve en kolay elde edebileceğimiz kaynaklar şunlardır;

Meyveler : Pek çok meyve içeriğindeki C vitamini bakımından saç sağlığı için oldukça kuvvetli besinler olarak göze çarpmaktadır. C vitamini hem vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıyken; bir yandan zararlı güneş ışınları, ısı etkisi ve hava kirliliği etkisiyle yıpranan saçları olması gereken sağlığına kavuşturma konusunda etkili olmaktadır. Çilek, portakal, mandalina, greyfurt ve çilek gibi meyveler C vitamini açısından zengin meyveler olduklarından saç sağlığı için de tüketilmeleri gerekmektedir.

Deniz ürünleri : Saç köklerini güçlendirmeye yardımcı ve hormon dengesini korumakta etkili olan çinko vitamini, deniz ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle erkeklerde ortaya çıkan saç dökülmelerinin en çok görülen kaynaklarından biri vücuttaki çinko eksikliğidir.

Midye, balık çeşitleri ve karides gibi ürünlerde bol miktarda bulunan çinko içeriğinin dikkat edilmesi gereken bir diğer noktası dikkatli tüketilmesi gerekliliğidir. Çünkü nasıl çinko eksikliği saç dökülmesi yaratıyorsa aynı şekilde çinko fazlalığı da saç dökülmesi yaratabilmektedir. Bu nedenle yeterli olan miktarı anlayabilmek için çinko ihtiyacınızı bir hekim kontrolünde gidermeniz önerilmektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler : Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktardan bulunan demir içeriği, vücutta meydana gelen demir eksikliği kaynaklı saç dökülmelerinin önüne geçebilmektedir. Hatta demir eksikliği anemisi hastalığının en yaygın belirtilerinden birisi saç yapısının incelmesi ve saçlarda koparak dökülmelerin başlamasıdır.

Bunun dışında demir eksikliği durumlarında vücuttaki oksijen miktarı gittikçe düşerek organlardaki ve saç köklerindeki hücreler de ihtiyaç duydukları oksijeni alamamaktadır. Özellikle hamile kadınlarda ve çocuk yaştaki bireylerde görülen bu eksiklik, yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin ihmal edilmemesi sonucunda giderilebilmektedir.

Kuruyemişler : Saçların uzama hızına katkı sağlayan yiyeceklerden birisi de kuruyemişlerdir. Kuruyemişlerin içerisinde bulunan esansiyel yağlar, E vitamini içeriği ve sülfür içeriği hem saçların sağlıklı bir yapıda olmasına hem de sağlıklı bir şekilde uzamasına katkı sağlamaktadır.

Badem, fındık, yer fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler  saçlara sahip olması gereken parlaklığı sağlarlar. Aynı zamanda yer fıstığı tüketildiğinde de saçlarda dökülme sorununun oluşmasına sebep olan tiroid bezi problemlerinin de önüne geçilebilmektedir.

Yoğurt : Vücutta sindirim sistemine yardımcı olan bakterileri içeren yoğurt, aynı zamanda saç yapısının uzamasına yardımcı olan protein içeriklerini ve kalsiyum içeriğini de bünyesinde barındırdığından saç sağlığı için oldukça faydalı bir besin öğesidir.

Havuç : Saç derisinin korunmasını sağlayan bir içerik olan A vitaminine sahip havuç, saç köklerinin sağlıklı bir yapıda olmasına katkı sağlamaktadır. Sağlıklı bir saç köküyle birlikte aynı zamanda sağlıklı saç derisi, dayanıklı ve parlak saç yapısı için de vücutta çalışmalar yapmaktadır.

Fasulye : Saç sağlığı için gerekli olan protein yapısını sağlıklı ve kilo problemi yaratmayacak besinlerden biri olan fasulyeden karşılayabilmemiz mümkündür.

Kabak çekirdeği : İçeriğinde bulunan demir, çinko, Omega-6 yağ asitleri ve proteinle birlikte saç sağlığı için oldukça yararlı bir besin olan kabak çekirdeğini günlük olarak bir avuçluk miktarı aşmayacak şekilde tüketirseniz saçlarınızın daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlamanız mümkün olacaktır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.