Menu

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler


sac-dokulmesine-iyi-gelen-bitkiler

Saç dökülmesi nedir? Sebepleri nelerdir?

Saç dökülmesi sorunu bir çok erkek ve kadın için rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Saç dökülmesinin birbirinden farklı pek çok nedeni olabilmesinin yanında en çok görülen sebepleri erkeklerde ırsi bir durum olarak saç dökülmesi probleminin görülmesi ya da demir eksikliği; kadınlarda ise beslenme yanlışlığı ve çinko gibi vitaminlerin vücutta eksik bırakılmasıdır. Erkeklerde saç dökülmesi genel olarak saç yapısının ön kısımlarında ve yanlarda görülmektedir. Bu bölgelerde yavaş yavaş dökülmeler, saç yapısında seyrekleşmeler ve sonucunda kellikler gözlemlenebilmektedir. Bu durumun yaşanmasındaki en büyük sebep genlerin bu konuda hassasiyet sahibi olmasıdır. Kadınlara göre erkek bireylerde daha fazla bulunan, erkeklik hormonu olarak adlandırılan testesteron bir süreç geçirerek değişiklik gösterir ve saç köklerine yapışmaya başlar. Bu durum saç köklerini negatif yönde etkileyerek saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını ya da yeni oluşan saçların sağlıklı bir şekilde kökleri vasıtasıyla saç derisine tutunmasını engellemektedir. Hal böyle olunca saçın çoğalmasında da durmalar meydana gelebilmektedir. Uzama sürecinde olan saç telleri de bu köklere yapışan hormonlar yüzünden gün geçtikçe cansızlaşmaya başlar ve en sonunda dökülmeye mahkum olur. Genelde saçlarımızı taradığımızda elimize gelen saçlar o anlık kopan saçlar olmamaktadır. Çoğu kişinin durumu bu şekilde sansa da aslında o an koparak tarağınıza gelen saçlar 1-2 aylık bri süreç önce kopmuş olan ve sadece kökü sayesinde deri kanalına tutunan saçlardır. Artık ufak bir çekme darbesine dahi dayanıklılığı kalmayan kökleri yüzünden kopma durumunda kalmışlardır. Irsi olarak saç dökülme problemi olan kişilerde dökülme bölgesindeki saç hücreleri ölmüş olarak zannedilse de aslında tam tersi bu bölgedeki hücreler ölü değil uyku modundadır. Yapı olarak canlı olan bu hücreler sadece az önce bahsettiğimiz testesteron hormonunun etkisi altında kaldıklarından canlanıp saç üretemezler. Ayrıca bu hormonun etkisiyle saç diplerini besleyen ince yapıdaki damarlar (bu damarların adına VEGF adı verilir) da saç kökünün kendisi de zarar görmektedir. Saç dökülmesinin yaşandığı zamanlarda saçlarda otomatikman bir yağlanma da söz konusu olacaktır çünkü saç köklerinin yağlanması saçların sürekli cansız bir yapıda olmasını sağlar. Saçlar ne kadar yağlı olursa ne yazık ki o kadar fazla dökülme gerçekleşecektir.

Saç dökülmesine iyi gelecek bitkiler nelerdir?

Isırgan otu: Isırgan otu bitkisinin saç köklerini beslediği, saçların yeniden canlanmasını ve çıkmasını sağladığı, bunun dışında da saç dökülmesini önemli ölçüde engellediği söylentiler arasındadır. Klinik olarak net bir ispat bulunamasa da bitkinin özündeki maddenin ya da maddelerin saçlara iyi geldiği aşikardır. Özellikle içeriğinde yer alan C vitamini, A vitamini, kalsiyum ve demir gibi besleyici mineraller ve vitaminler sayesinde ısırgan otu saç sağlığı konusunda gayet kurtarıcı bir doğal üründür. Hem saçları güçlendirerek çoğalmasını sağladığı gibi saçlardaki kepek sorununu da ortadan kaldıracak içeriğe sahiptir.

Biberiye : Biberiye, çok uzun yıllardan beri kullanılan; büyüklerimizin de saç sağlığı için sık sık başvurduğu bitkiler arasındadır. Saç derisine sürülerek uygulanan biberiye hem saç köklerini canlandırır hem de saçların daha da gürleşmesine yardımcı olmaktadır. Bunun dışında içeriğindeki “rozmarinik asit” sayesinde de vücuttaki zararlı kimyasalların saç köklerine zarar verebilmesini engellemektedir. Bu rozmarinik asit maddesinin antioksidan özellikleri, iltihabı engelleyici özellikleri ve antibiyotik özellikleri de bulunmaktadır. Sadece tek bir fincan biberiye çayı içmeniz dahi saçlarınız için oldukça etkili bir ürün özelliği taşıyacaktır. Deri tarafından kolaylıkla emilebilen bu ürün saç derisinin temizlenip dezenfekte edilmesi işlemleri için de kullanılabilmektedir. Biberiyeyi sadece çay olarak değil yağ olarak da kullanabilmeniz mümkündür. 4 damla miktarındaki biberiye yağını bir yemek kaşığı miktarındaki badem yağıyla ya da zeytin yağıyla karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilir, ardından 1 saat süreyle saçınızda beklettiğiniz yağı her zamanki duş alışkanlıklarınızla yıkayabilirsiniz.

Nane yağı : Nane yağı, nanenin kendi yapraklarından elde edilen bir yağ olduğundan pek çok faydası bulunmaktadır. Nane denilince ilk akla gelen ferahlatma etkisiyle saç derisine uygulanan nane yağının ferahlatması sonrasında gürleştirici etkisi de bulunmaktadır. Bunun dışında nane yağı saç köklerini güçlendirir ve saç derisinde kepek oluşumunun önüne geçebilmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek nokta, nane yağının saça uygulanacağı kısımda saf olarak değil ya badem yağıyla ya da zeytinyağıyla karıştırılarak kullanılması gerekliliğidir.

Aloe vera: Saç derisine uygulanan aloe vera, saç derisinin dayanıklılığını arttırır ve böylelikle koparak dökülmelerde ciddi anlamda azalmalar görülebilmektedir. Saçın olması gereken pH değerinde kalmasını sağlayan aloe vera, ayrıca cildi yatıştırarak yeni saçların çıkması için uygun deri yapısının oluşmasını da sağlamaktadır.

 
Son 50 Yorum
  1. Rahime
  2. Fadik

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.