Menu

Saç Boyamanın Püf Noktaları


sac-boyamanin-puf-noktalari

Kadınların kendi bedenlerinde yaptıkları radikal değişimler söz konusu olduğunda, ilk akla gelen kısım saçlardır. Saçların ya boyu kısaltılmakta, ya şekli değiştirilmekte (perma yaptırmak gibi) ya da rengiyle oynanmaktadır. Aralarından en çok yapılan değişiklik ise genelde saçın rengini değiştirmek olmaktadır.

Saç boyama konusu kuaföre gidilip halledilecek bir mevzu olmasına rağmen, artık kuaför fiyatlarının gittikçe artması kadınları daha alternatif yolları denemeye itmiş ve evde saç boyama işlemlerinde kendilerini geliştirmelerini sağlamıştır. Çalışan kadınlar için durum pek fazla kurcalanacak olmasa da, ev hanımları hem istedikleri rengi kendi kendilerine boyayabilmek hem de saç bakımlarını evlerinde kendi başlarına yapabilmek için pek çok sağlıklı ve doğal yöntemi araştırıp öğrenmeye çalışmaktadırlar.

Tabi bu boyama işlemlerinde en üst sınır saçın rengini olduğu tondan açığa veya koyuya boyamak olmalıdır. Ev koşullarında saça yapılmaya çalışılan gölge işlemi, röfle işlemi  veya balyaj işlemi maalesef işinin ehli kuaförlerin ortaya çıkardığı işler gibi asla olmamakta, aksine yapılmaya çalışılan işlem saçta oldukça kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü bu tip işlemler mutlaka kuaförde yapılmalı, komple boyama işlemleri de işin detayları iyice öğrenildikten sonra uygulama aşamasına geçilmelidir.

Saçı boyamadan önce ne yapılmalı?

Saçlarınızı evde boyamaya başlamadan önce, genel olarak yapılarının ne halde olduğunu kontrol etmeniz önerilmektedir. Yani saç yapısı ne kadar sağlıklıysa, boyadan alınacak fayda da o denli fazla olacaktır. Konuyla alakalı ortak öneri ise, saçlarınızı boyamadan önceki 1 hafta boyunca saçlarınıza sağlıklı yapıya gelmesi için bakım yapmanızdır. Bu bakım aşamasında B vitaminli, E vitaminli, Hindistan cevizi yağlı veya avokado yağlı ürünler tercih etmeniz çok önemlidir. Çünkü bu ürünler kuru ve yıpranmış saçları kendine getirebilmektedir. Eğer ki saçlarınızda cansız bir görüntü ve uçlarında kırıklar bulunuyorsa, boyadan önce saçlarınızı kestirerek bir takım bakımlar da yaptırarak saçlarınız normal sağlığına kavuştuktan sonra boyama yapmanız önerilir.

Eğer saçınızı ilk defa kalıcı boyayla boyayacaksanız, öncelikle alıştırma yapmanız açısından geçici boyayla bir deneme yapmanız önerilir. Bu boya işlemi sonrasında en azından saçlarınızdan memnun kalmazsanız normal renginize dönmeniz çok daha kolay olacaktır. Tabi bu süreçte saçınıza uygulayacağınız rengi seçmek de çok önemlidir. Yani, kendi doğal saç tonunuzdan iki ton gibi bir ton skalası kadar koyu bir renk seçmek başlangıç aşaması için oldukça uygundur.

Evde saç boyama önerileri nelerdir?

Yukarıda bahsedilen aşamalar halledildikten sonra, boyama işlemi başlatılırken saçlar 4 eşit parçaya ayrılır. Öncelikle bir kulaktan diğer kulağa doğru yanlamasına ikiye ayrılan saçlar, daha sonrasında bu parçaların da ortasından bir çizikle dörde ayrılmalıdır. Ayrılan dört tutam saç tokayla sabitlenerek teker teker bölgeler boyanmaya başlanmalıdır.

İlk önce boya mutlaka saç diplerine uygulanmalıdır. Eldivenle yapılan bu uygulamalarda bütün boyayı tüm saçınıza ivedi bir şekilde uyguladıktan sonra, 20 dakikalık bekleme sürecini başlatmanız gerekmektedir. Zaten çoğu boya kendi rengini 20 dakikalık süreçte verdiği için süre yeterli olacaktır. Zaman dolduktan sonra, saçı yıkama sürecinde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da boyama işleminden sonraki 3 gün boyunca saça şampuan sürülmemesi ve saçların sıcak suyla yıkanmamasıdır. Çünkü şampuan boyanın renginin belirginleşmesini engellemekte ve sıcak su da boyanın saçlardaki görüntüsünü bozmaktadır.

Saçı boyamadan yağ sürmek yararlı mıdır?

Özellikle saçlarını mavi-siyahımsı renge, siyah renge, koyu kestane renge veya kızıl renge boyayacak kişilerin mutlaka boya öncesi yapması gereken bir uygulama vardır. Bu uygulama da saçların boyanmadan önce yüz ve boyun bölgesine saç köklerinin olduğu kenarlarına yağ uygulaması yapmaktır. Böyle bir uygulama yapılmasının sebebi, bahsettiğimiz renklerin deri üzerinde leke bırakıyor ve çok zor çıkıyor oluşudur. Bu sebepten ötürü vazelin gibi yağların alına, şakaklara, kulaklara ve enseye mutlaka sürülmesi önerilir. Boyama işlemi bittikten sonra boya olan bu kısımları bir pamuk yardımıyla silebilir, silik silik kalan boya izlerini de duştayken ufak ovalamalarla çıkartabilirsiniz.

Saç boyasının iyi tutması için ne yapılmalı?

Saç boyasının saçta istenen şekil ve renkte tutması için sergilenmesi gereken üç farklı tutum vardır. Bunlar; boyama işlemini önce saç diplerinden başlatmak, deyimi yerindeyse “eli korkak alıştırmadan” boyayı bol miktarda kullanmak ve boyama esnasında eldivenler yardımıyla saçın köküne bol bol boyayla masaj yapmaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.