Menu

Sabah yataktan nasıl rahat kalkılır


uyku baş

Sabahları yataktan kalkmakta sorunlar mı yaşıyorsunuz? Ayılamıyor ve kendinize gelmekte zorlanıyorsanız, bu yazımız tam size göre.

İşte, sabah yataktan nasıl rahat kalkılır? 

uyku1


Sabahları yataktan kalkamıyor ve ayılmakta zorlanıyorsanız öncelikle bir hekime gözükmekte fayda vardır. Uyku apnesi, uyur gezerlik, horlama ve psikolojik sorunlarınız olabilir. Yani gece, aslında uyuduğunuzu zannedersiniz fakat, uykunuz sık bir şekilde bölünmüş ve uykunuzu tam çekememiş olabilirsiniz. Tüm bunlar, sabah yataktan kalkmanızı zorlaştırır.

uyku3


Sabah yataktan kalkamıyor ve alarmı sürekli kapatıyorsanız, alarmı odada yataktan uzak bir yere yerleştirmekte fayda vardır. Böylece kapatmak için kalkacak ve uykuyu böleceksiniz.

uyku4


Yatmadan önce yediğiniz gıdaları kontrol altına alın. Bol yağlı, kızartma ve meyve tüketmemeye gayret edin. Ağır yiyecekler midede ve bağırsaklarda gaz, şişkinlik yapabilir. Alınan vitaminler, enerji vereceğinden  uykunuzu kaçırabilir. Ilık süt, muz yemeğe gayret edin. Bu besinler, beyine uyku saatinin geldiğini bildirirler.

uyku5


Sabah yataktan kalktığınızda ayılamıyorsanız, yatak başına portakal, nane aroması yerleştirin ve biraz koklayın. Enerjiniz yerine gelecek ve ayılacaksınız.

yatak

Sabahları rahat kalkmak için uyanma alıştırması yapın. Saat zilini çalın ve uzandığınız yataktan zille hemen kalkın. Böylece, beyni saat ziliniz çaldığında kalkılması gerektiği yönünde şartlandırın.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.