Menu

Sabah egzersizi nasıl olur ? Sabah egzersizi için öneriler


ac-karnina-spor-yapmak

Sabah sporu faydaları hakkında bilgi

İnsanların hayatlarında çocuk yaşlarından itibaren kondüsyonlarının el verdiği yaşlara kadar spor mutlaka var olması ve yaşamı daha kaliteli hale getirmesi mümkün olan bir unsurdur. Bireyler gece iyi bir uyku süreci geçirdikten sonra sabah kalktıklarında kısa süreli ancak etkili spor etkinliklerinde bulunduklarında vücutlarında geceden kalan tek enerji kaynağı olarak yağları kullanmaktadırlar. Bu sebepten ötürü sabah saatlerinde yapılacak kardiyo hareketleri, koşuya çıkma, evde yapılacak daha basit egzersizler gibi durumlar kişinin daha sağlıklı ve dinç bir yapıda olabilmesine yardımcı olur.

Evde sabah sporu nasıl yapılır?

Diz üzerinde şınav çekme : İlk önce yüzü koyun yere yattıktan sonra dizler de yere koyulmalı, eller yere sabitlendikten sonra gövde komple yukarı kaldırılmalıdır. Kollarınızın yeteri güce ulaştığından emin olduğunuzda bu hareketi dizlerinizle değil ayak parmaklarınızın ucuyla yapmanız da mümkündür. Harekete geri dönecek olursak, kurduğunuz pozisyonda yapacağınız egzersiz tekrarlarını kaslarınızın ne kadar açılabildiğine ve yaptığınız setlerin tekrarlarını ortalama olarak belirlemeniz yeterli olacaktır.

Yürüyüş yapma : Evinize alacağınız bir koşu bandıyla, spor salonuna kayıt yaptırıp başlayacağınız sporla veya bunların haricinde evinize yakın alanlarda belirleyeceğiniz parkurlarda yapacağınız sabah sporu yürüyüşleri bedeniniz için oldukça faydalı olacaktır. Sabahları en az yarım saat şeklinde yapabileceğiniz yürüyüşler, özellikle tempolu şekilde yapacağınız yürüyüşler etkili bir spor olanağı sağlamaktadır.

Mekik çekme : Üst gövdenin kaslarını ve özellikle karın bölgesinin kaslarını çalıştıran mekik hareketi oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey sırt üstü düz bir zemine uzanarak ellerinizi başınızın arkasına koyup omuzlarınızdan itibaren üst gövdenizi 45 derecelik bir açıyla veya yapabiliyorsanız 90 derecelik bir açıyla yukarıya kaldırmaktır. Karın kaslarınızın güçlenmesi için günlük 8 tekrarla başladığınız mekik hareketlerini her tekrarınızda sayı olarak arttırmaya devam edin.

Çömelme hareketi : “Squat” olarak da adlandırılan bu hareket, özellikle bacak ve kalça kaslarını geliştirmeye yaramaktadır. Ellerinizi havaya kaldırıp omuz hizasında bağlayarak sandalyeye oturuyormuş gibi çömelip kalkmanız hareketi gerçekleştirmek için yeterlidir. Ancak bu süreçte mutlaka sırtınızı dik tutmaya özen göstermeniz ve geriye doğru eğilmemeye de dikkat etmeniz gerekmektedir. Yine mekik gibi 8 tekrarla başlayacağınız bu hareketi kaslarınızın güçlendiğini hissettikçe tekrarları arttırarak yapın.

Erkekler için sabah egzersizleri

Twist hareketini sopayla yapma : Evde erkeklerin sabahları 3 set ve 25 tekrardan oluşan sopalı twist’i yapmaları, karın bölgelerindeki yağlanmaları gidermek ve kas yapısını oluşturmak için oldukça önemli bir harekettir. Bunun için uzun bir sopayı omuzlarına koyarak, bir sağa bir sola 90 derece dönmeye çalışmaları yeterlidir.

Dips ve Rowing hareketlerini yapma : Yine sabahları ister evde ister salonda üçer setten 15 tekrarla uygulanması gereken hareketlerdir. Dips hareketini uygulamak için karşılıklı koyduğunuz iki sandalyenin birine ellerinizi birine de ayaklarınızı koyarak vücudunuzu komple kaldırıp indirmeniz gerekmektedir.

Omuz : Evde de çalışılsa salonda da çalışılsa, erkeklerin en kolay geliştirebilecekleri kısımlarından biri omuzlarıdır. Omuz çalışmak için temelde üç hareketin yapılması yeterli olacaktır. Bunlar ağırlıklarınızı (“dumbell” (yani “dambıl”) olarak da adlandırılır) öncelikle omuzdan kaldırma, ağırlıkları yanlara doğru kaldırma ve ağırlıkları öne doğru kaldırmadır. Bu üç harekette de dikkat edilmesi gereken ortak husus, ağırlıkların omuz eklemlerinizde ters bir harekete mahal vermemesine özen vererek kullanılmasıdır.

Sabah sporu aç karnına mı yapılmalı?

Spor yapma konusunda özellikle sabahları erken yapılan egzersizler hakkında görüş birliğine ayrılınılan bir nokta vardır. Bazı spor duayenleri bu işin sabah aç karnına yapılabileceğini söylerken bazıları da tam tersi aç karnına yapılmaması gerektiğini dile getirmektedir.

Buna göre aç karnına spor yapmayı normal bulan bireylerin ortak görüşü, aç karnına spora başlandığında vücuttan yakılacak enerjinin direkt olarak yağdan çekiliyor oluşuna değinmeleridir. Tam tersi görüşte de bireylerin aç karnına yaptıkları sporların yağdan değil direkt olarak kastan gittiği dile getirilir. Buna görüşe göre vücudun yağ yakmaya başlaması oldukça zor bir durumdur ve aç karnına spora başlandığında zaten vücutta kan şekeri düştüğü için vücut yağdan değil kas yapısından yakmaya başlamaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.