Menu

Rock müziğin en simgesel 10 kadını


rockun simgesel 10 kadını

Rock müzik dendiğinde aklınıza ilk olarak Elvis Presley’den Mick Jagger’a kadar birçok isim gelir. Bu müzik türü daha çok erkeklerin öne çıktığı bir mecra olmuştur.

1960’lı yıllardan günümüze kadar birçok başarılı ve rock’ın simgesel değerleri haline gelmiş birçok kadın sanatçı da rock’ın sayfalarında yerlerini almıştır.

İşte, rock müziğin en simgesel 10 kadını;

joan jett


Joan Jett

22 Eylül 1958 tarihinde doğan Joan Jett, 14 yaşındayken hediye bir gitar alınca rock müzik yolculuğu başlamış oldu. Jett, tarihin en ikonik kadın rock gruplarından biri olan Runaways’de başlayan serüveni onun müzikal emellerine yardımcı oldu. 1979 yılında gruptan ayrılan Jett, hala sektörde efsane olarak anılır ve bugün de yankıları devam eder.

patti smith


Pati Smith

Genellikle “Punk Mome” olarak adlandırılan Pati Smith, 30 Aralık 1946 tarihinde Chicago İllinois’de doğdu. Katı bir din anlayışı ile büyüyen Smith, 1967 yılında New York’a taşındıktan sonra punk ile tanıştı. 1975 yılında Patti Smith, Smith Punk Grubunu kurarak grubun en gizemli isimlerinden biri oldu. 1980 yılında müzik sahnesini bırakan Patti, rock müziğine olan katkılarından dolayı 2007 yılında Fame Rock and Roll Hall’da müzeye dahil edildi.

joni mitchell


Joni Mitchell

7 Kasım 1943 tarihinde doğan Mitchell, Kanada’da gece kulüplerinde daha çok halk müziği söyleyerek başladığı kariyerine 1965 yılında ABD’ye taşınarak devam etti. Önceleri sokaklarda busking ile başlayan Mitchell, 1971 yılında “Blue” albümü ile rock müzik dünyasına girdi. Müziğinde caz, pop ve halk müziğine ağırlık veren Mitchell, 60 ve 70’li yıllara etki eden en saygın bayan halk müzisyenlerinden biri olarak kabul edilir.

janis joplin


Janis Joplin

19 Ocak 1943 yılında Port Arthur Teksas’da dünyaya gelen Janis Joplin, 1960’ların sonlarına damga vuran en ikonik müzisyenlerden biridir. Blues müzik sevgisini geliştiren Joplin, 1966 yılında Big Brother ve Holding için solistlik yaptı ve tarihe geçti. Uyuşturucu bağımlılığı onu henüz 27 yaşındayken 1970 yılında ölüme sürükledi.

kate bush


Kate Bush

30 Temmuz 1958 doğumlu olan İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Kate Bush, “Uğultulu Tepeler” adlı parçası ile 1978 yılında İngiltere listelerinde bir numaraya oturdu. Erken bir başarı yakalayan Bush rock, caz ve alternatif rock unsurlarını içeren bir müzik oluşturdu.

courtney love


Courtney Love

19 Temmuz 1964 doğumlu olan Courtney Love, son 25 yılın rock müzik konusunda en tartışmalı isimlerinden biri. 1994 yılında Love This albümü sayesinde müzik dünyasında tam isabet sağladı. 90’lı yılların en önemli ikonik isimlerinden biri haline gelmiştir.

grace slick


Grace Slick

Jefferson Airplane solisti olarak bilinen Grace Slick, 30 Ekim 1939 tarihinde doğdu. 1965 yılında rock grubu Jefferson Airplan için şarkı topluyor ve onlara kendi adını veriyordu. Grace Slick’in kaygan vokal tarzı, sahne duruşu ve performansları onu ilk ikonik kadın rock yıldızlarından biri yapmaya yetiyor.

kathleen hanna


Kathleen Hana

12 Kasım 1968 doğumlu olan Hana, 1990’ların en tanıdık feminist müzik ikonu olarak ün yapmıştır. 1990 yılında Bikini Kill grubu ile erkek egemen hardcore müzik anlayışına feminist bir bakış açısı ile karşılık verdi. 1996 yılında Bikini Kill dağılsa da son yılların en etkili kadın rock sanatçılarından biridir.

the raincoats


The Raincoats

1977 yılında Londra’da post punk tarzında en etkili isimlerden biri olmuştur. Grup 1980 yılında punk’ın en etkili isimlerinden biri olan John Lydon’dan övgüler de almıştı. Rock’ın simgesel isimlerinden biri olarak listemizdeki yerini aldı.

pj harvey


PJ Harvey

Harvey, halen tüm zamanların en eşsiz kadın şarkıcıları arasındadır. 9 Ekim 1969 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Yaptığı albümleri ile kendi dönemi şarkıcıları arasında daha çok öne çıkmış, 1990 yılından beri de eleştirmenlerin gazabından kendini korumuştur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.