Menu

Rektum nedir, nasıl çalışır, anatomisi ve fonksiyonu


rektum nedir

Dışkının geçici bir süre için depolanmasını sağlamaya yarayan sindirim sisteminin alt parçasına rektum denmektedir. Başka bir ifade ile tanımlayacak olursak; sindirim kanalının sigmoid fleksuradan anüse kadar olan parçasına rektum denmektedir. Ayrıca, anüste son bulan kalın bağırsağın son bölümü şeklinde de tanımlanabilir.

Bağırsak hareketlerinin sıklığı hakkında belirli hiçbir kural ve kaide yoktur. Fakat, sağlıklı bir insanın haftada en az üç ya da günde üç defa aralığında bağırsak hareketliliği olabilmektedir. Sindirim sistemi, insanın sindirim sürecinden yükümlüdür. Bu sürecin her biri önemli olan birçok aşaması vardır. Bu önemli aşamalardan biri de, vücutta sindirilmiş olan gıdaların atık maddelerinin bertaraf edilmesini içeren aşamadır. İşte bu aşamada rektum devreye girer. Yazımızda rektum’un anatomisi ve fonksiyonu il ilgili açıklayıcı bilgiler bulacaksınız.

Rektum’un anatomisi: Sindirim sistemi ağzından anüse kadar uzunluğu yaklaşık 8,3 metre olan boru şeklindeki yapıdır. Bu sindirim sistemindeki son bölüm yaklaşık 1,8 metre uzunluğundaki çekum, kolon, rektum ve anüs bölümlerini barındıran kalın bağırsaktır. Rektum’un uzunluğu yaklaşık 10-12 cm aralığında olmaktadır. Rektum’un dış duvarı boyuna çevrelenmiş kaslar barındırmaktadır. Karaciğer, pankreas ve dalak gibi organların yanı sıra üreme organları ile idrar yolları rektum’a yakın bir yerde bulunmaktadır. Bundan dolayı da kolon kanseri ve rektumu ilgilendiren kolorektal kanser türü gibi durumlar kalın bağırsağın dışına çıkarsa komşu olan organları etkileyebilmektedir.

rektum nasıl çalışır

Rektum’un fonksiyonu: Dışkılama gerçekleşene kadar dışkının geçici bir süreliğine depolanması fonksiyonunu yerine getirmektedir. Sindirim sistemi aşamalarında bir yiyecek ilk çiğnendiği andan itibaren sırayla mide, ince bağırsak ve en son da kalın bağırsaktan geçmektedir. Sindirim işleminin olduğu esnada biriken sindirilemeyen gıda ve atıklar, dışkı şeklinde rektum’a doğru hareket etmektedir. Rektum’un fonksiyonu da bu dışkıları ya da atıkları dışkılama zamanına kadar burada bekletmektir.

Rektum nasıl çalışır?

Sindirilmeyen besinler ve atık maddeler dışkı şeklinde rektuma ulaşmakta, rektum dolduğunda da buradaki sensörler vasıtasıyla beyne iletilmekte, beyin de dışkılamanın uygun olup olmadığına karar vermektedir. Dışkı tahliyesinin yapılabilmesi için gönderilen sinyaller karın duvar kaslarına, anal kanala ve göğse de gönderilmektedir. Beyin dışkılama için onay verirse sfinkter gevşeyerek rektum kasılır ve dışkılama olur. Beynin onay vermemesi durumunda sfinkter kasılır, rektum da dışkıyı tutar ve bir süreliğine dışkılama hissini uzaklaştırır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.