Menu

Reflünün Zararları Nelerdir ?


reflunun-zararlari-nelerdir

Reflü nedir?

Reflü, esasen ciddi bir mide hastalığıdır. Reflü hastalığının nasıl gerçekleştiğini şu şekilde açıklayabiliriz; yediğimiz yiyecekler yemek borusunun yardımıyla mideye iner. Burada yemek borusuyla midenin bağlantı kurduğu yerdeki kapakçıkta bir takım aralanma sorunlarının olması ve midenin içerisinde yer alan suyun ve asidin yukarıya doğru çıkıp yemek borusuna kaçması reflü hastalığını oluşturur. Reflü hastalığına sahip olan kişilerde hastalığın uzun süre devam etmesi halinde midenin içeriğindeki asitli yapı, yemek borusuyla sürekli temas halinde olacağından yemek borusunda tahriş olma durumları başlar. Eğer yemek yediğiniz öğünlerden sonra ağzınıza acı bir tat geliyorsa sizde de reflü sorunu bulunuyor demektir. Bazı durumlarda kapakçığın haricinde midedeki asitli sıvının oranının artmasıyla asidin kendiliğinden yukarı çıkması durumu da yaşanabilmektedir. Böylelikle yine reflü hastalığının tipik sıkıntıları görülebilmektedir. Dünya geneline bakıldığında çok yaygın hastalıklardan biri olan reflü, özellikle bizim ülkemizde de beslenme alışkanlıklarından ve mideye zararlı çoğu besinin ve maddenin sıklıkla kullanılmasından sıklıkla görülen hastalıklardan biri niteliğindedir. Oran olarak verilmesi gerekirse, Türkiye’de her 5 yetişkin kişiden birinde reflü hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Reflünün zararları nelerdir?

Reflünün insan metabolizmasına verdiği başlıca zararları şu şekilde belirtebiliriz;

Yemek borusunda daralmaların meydana gelmesi

Barrett özofagusu

Yemek borusunda iltihaplanmaların meydana gelmesi

Boğaz bölgesinde, dişlere ve ciğerlere bağlantılı olan solunum yolunda hasarların meydana gelmesi

Bu saydığımız zararların özellikle ileriki yaşlardaki bireylerde meydana gelmesi, normal etkilerinden daha ağır etkiler meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Yaş aralığı yüksek olan kişilerde yemek borusundaki iltihaplanmalar daha ileri boyutlara taşınabilmekte ya da kas yapısının işlev kabiliyetini yavaş yavaş yitirip fonksiyonsuzlaşmaya başlaması gibi zor durumlarla karşı karşıya kalınma durumu artabilmektedir.

Yemek borusunda daralmaların meydana gelmesi : Reflü hastalığı yüzünden artık iyice yıpranmış durumda olan yemek borularında, zaman içerisinde bir takım daralmalar meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda da kişi yutkunmakta güçlük çeker. Ancak bazı durumlarda bu daralmaların yaşanması hastalık belirtilerinin seyrekleşmesine de sebep olur çünkü daralan kısımlardan daha fazla yukarı çıkamayan mide asidi, yemek borusunda reflüden kaynaklı zararların daha az seviyeye inmesine sebep olabilmektedir.

reflunun-zararlari

Barrett özofagusu : Barrett özofagusu hastalığına sahip birisinde, yemek borusu bölgesindeki hücreler diğer hücrelere nazaran daha anormal değişikliklere maruz kaldığı için mide ve yemek borusu kanseri riskleri görülebilmektedir. Bu hastalık reflü hastalığına sahip olan kişilerin yüzdesine baktığımızda yüzde onluk bir kesimde görülebilmektedir. Barrett özofagusu hastalığındaki en büyük tehlike, bilinen reflü hastalığı sendromlarının gözlemlenememesidir. Bilinen en büyük gerçek, bu hastalığın alkol kullananlarda, sigara kullananlarda ve obezite hastalarında daha çok ortaya çıktığıdır. Bu hastalıkla aynı düzlemde reflü belirtilerinin de başlamasının ardından hiç geciktirmeden bir uzman kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Yemek borusunda iltihaplanmaların meydana gelmesi : Mide asidinden kaynaklı olarak meydana gelen yemek borusu zedelenmelerinde, yemek borusunun üzerine “erosive esophagitis” adı verilen iltihap bölgeleri oluşur. Bu tip iltihaplanmalara sahip olan bireylerin bir kısmında kanama reaksiyonları da görülebilmektedir. Durumun kanamalı hale gelip gelmediği hastalık neticesinde istifra ettikten sonra daha kolay anlaşılmaktadır. Durum çok ciddi tıbbi müdahale istediğinden en çabuk şekilde uzmanlarca kontrol altına alınması gereken bir durum niteliğindedir.

Solunum yollarında hasarların meydana gelmesi : Daha tam olarak neden-sonuç ilişkisi belirlenemese de astım hastalığıyla reflü arasında bir bağlantı olduğu söylenmektedir. Reflü hastalığında meydana gelen yemek borusuna asit kaçma durumlarından dolayı, bünyenin bağışıklık sisteminde astım hastalığının meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Reflü hastalarının yapması gerekenler nelerdir?

Eğer fazla kilolarınız varsa mutlaka bir uzman kontrolünde zayıflamanız ve olmanız gereken ideal kilonuza kavuşmanız gerekmektedir.

Alkol ya da sigara kullanımından tamamen vazgeçmeniz gerekmektedir.

Ağrı kesici ilaçları ya da aspirini içeriğinden dolayı hiç denecek kadar az sıklıkta kullanmanız tavsiye edilir.

Öğünleri az sayıda tutup çok yemek yerine sık sık ama çok az yemeklerle beslenmeniz en uygunudur.

Kıyafetlerinizde kemer kullanıyorsanız asla midenize baskı yapacak şekilde kemeri sıkmamanız gereklidir.

Vücudunuzu normalden fazla güç gerektirdiği için yoracak aktivitelerden uzak durmanız önerilmektedir.

Akşam yatmadan önce yemek yemeniz asla önerilmez. Ya yemek yedikten sonra bir kaç saat bekleyip öyle uykuya dalmanız ya da uykunuzun geldiğini yavaş yavaş hissettiniz andan itibaren hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.

Soğan, sarımsak, nane, domates ve domates ürünleri, kahve, çikolata, alkollü ve asitli içecekleri tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.