Menu

Reflü Hastalığı Bitkisel Tedavisi


Mideye girişte bir kapakçık bulunur, bu kapakçık kaslardan oluşan bir halka şeklindedir ve yemek mideye girer girmez kapanır. Ancak eğer bu kapakçık tam olarak kapanmazsa ya da çok sık açılırsa mide asidi yemek borusuna doğru yükselir. Bu da midede yanma ve göğüs ağrısı gibi semptomlara yol açabilir. Eğer bu durum haftada iki kereden fazla yaşanıyorsa gastroözefageal reflü hastalığı oluşmuş demektir.

Obezite, hamilelik, stres, yemeklerden sonra hemen uzanmak, çok sık alkol, çay ve kahve tüketmek, sigara içmek ve bazı ilaçları kullanmak gibi durumlar reflü hastalığına sebep olabilir. Baharatlı gıdalar, kızartmalar, gazlı içecekler, salça, soğan, sarımsak, turunçgiller, nane, kahve, çay, çikolata, domates, süt, yağ, lahana gibi besinler reflüyü tetiklediğinden tüketimleri en aza indirilmelidir.

Reflü için bitkisel çözüm önerileri

GastroEsophageal_Reflux_Disease_(GERD)

1. Doğal elma sirkesi

Elma sirkesi mide yanmaları, ekşimeler ve reflü hastalığı gibi durumlar için çok faydalıdır. Yemeklerden yarım saat kadar önce aç karnına, bir su bardağı suyun içine bir çorba kaşığı doğal elma sirkesi katıp içebilirsiniz. Bu midenizin asit dengesini düzenleyerek midenizi yatıştıracaktır.

2. Karbonat

Karbonat midenin asit dengesini düzenleyici bir maddedir. Bir bardak suya bir ya da bir buçuk çay kaşığı karbonat katarak içebilirsiniz, böylelikle mide asidiniz dengelenecektir. Karbonatlı suyu düzenli olarak tüketebileceğiniz gibi mide yanmanız olduğu durumlarda da aç veya tok karnına tüketebilirsiniz. Ayrıca eğer mide yanmanız çok fazlaysa bir su bardağı suya bir çay kaşığı karbonat ve bir iki damla limon damlatarak tüketebilirsiniz.

3. Aloe vera suyu

Aloe bitkisinin suyu doğal bir enflamasyon (yangı) gidericidir, bu sebeple aloe vera suyu reflü hastalığının semptomlarıyla mücadelede çok etkilidir. Yemeklerden 20-30 dakika önce yarım çay bardağı aloe vera suyu içebilirsiniz. Eğer aloe vera suyunun bağırsak yumuşatıcı (müshil) etkilerinden çekiniyorsanız bağırsak gevşetici maddesi çıkarılmış aloe vera sularını deneyebilirsiniz.

4. Kök (taze) zencefil çayı

Kök zencefil mide yanmalarını, mide ülserlerini ve mide bulantılarını hafifleten bir etkiye sahiptir. Yemeklerden yaklaşık 20 dakika önce bir bardak kök zencefil çayı içmek midenizi rahatlatır ve mide asidini dengeler. Bir iki dilim kök zencefili kabuğunu soyarak kaynar suyun içinde yarım saat bekletebilir ya da ılık suya bir iki dilim kök zencefil atıp 10 dakika boyunca kaynatarak tüketebilirsiniz.

5. Kaygan karaağaç

Kaygan karaağaç ağız, boğaz, mide ve bağırsakları rahatlatır ve enflamasyon kaynaklı sindirim sistemi hastalıklarına karşı etkili bir antioksidandır. Ayrıca yemek borusundaki sinir uçlarını uyararak mukus üretimini artırır, üretilen bu mukus da yemek borusunu asitten ve ülserden korur. İki fincan kaynar suya 2 yemek kaşığı kaygan karaağaç tozu ekleyip 3-5 dakika demlenmesini bekleyin. Günde üç defa tüketebilirsiniz. Ayrıca kaygan karaağacı kapsül olarak da bulabilirsiniz.

6. Folik asit ve B vitamini içerek yiyecekler

Folik asit tüketiminin reflüyü yüzde 40 oranında azalttığı düşünülüyor. Kuşkonmaz, ıspanak, taze fasulye ve bamya gibi gıdalar folik asit ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Bu sebzeleri sık sık tüketmeye çalışın.

7. Elma ve muz

Muzlar doğal bir antiasit görevi görürler ve mide asidi dengenizi koruyarak reflü hastalığına iyi gelirler. Muzu olduğu gibi tüketebilir ya da ezerek püre haline getirerek tüketebilirsiniz. Günde bir tane muz yemek reflü şikayetlerinizi azaltacaktır.

Kırmızı elma da mide asidinizi dengeler, bunun için günde bir elma yiyebilirsiniz. Ancak muz ve elmayı uyumadan önce tüketmemeniz önerilir.

8. Hardal

Hardal mineral açısından zengin ve bazik yapıda bir gıdadır. Hardalın içinde sirke formunda, çok hafif bir asit bulunur. Hardal tüketmek hem boğazınıza gelen asidin hem de midenizdeki asidin nötralize olmasına ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bir çay kaşığı kaliteli sarı hardal mide yanması yaşadığınız zamanlarda tüketilebilir.

9. Çiğ badem

Yediğiniz her öğün ya da atıştırmalıktan sonra üç dört adet çiğ badem yemek reflüyle baş etmenize yardımcı olacaktır. Badem mide suyunuzu nötralize eder, asit dengesini düzenler ve mide yanmasını önler. Her öğünden sonra 3-4 badem yeterli olacaktır, daha fazlasını tüketmemeye çalışın.

10. Papatya çayı

Uyumadan bir saat kadar önce içeceğiniz bir bardak papatya çayı midenizdeki yanmayı engeller ve midenizin asit dengesini düzenler. Yalnızca bununla da kalmaz ve stresi dindirir, unutmayın ki stres de bir reflü sebebidir. Papatya çayı aynı zamanda iyi bir uyku çekmenizi de sağlar. Bir çay kaşığı kuru papatya çiçeğini bir fincan kaynar suya atın, 2-3 dakika demlenmeye bırakın. Çayınıza tercihe göre bal ya da limon ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

11. Meyan kökü

Meyan kökünün mideyi iyileştirici etkisi vardır ve reflü ile savaşta etkilidir. Midedeki mukus salınımını düzenler ve mide duvarını korur, yanmayı ve mide spazmlarını azaltır. Bir fincan suya yarım çay kaşığı meyan kökü tozu katın ve kaynatın. Yemeklerden 15-20 dakika önce bu çayı için. Bir hafta boyunca günde iki üç kez bu çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca meyan kökünü çiğnenebilir tablet formunda da temin edebilirsiniz.

12. Limon

Her sabah aç karnına limonlu ılık su içebilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içine biraz limon sıkın ve kahvaltıdan 15-20 dakika önce için. Böylelikle vücut asit dengesini koruyacaktır. Limonlu su sindirime son derece yararlıdır ve ülser hastaları için de uygundur.

13. Kimyon

Kimyon tohumlarının iyileştirici etkileri vardır. Özellikle sindirim sistemi sorunları için kimyon oldukça etkili bir bitkidir. Kimyon tohumları mide yanması için kullanılabilir. Kimyon tohumu tozunu su ve limon suyu ile birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca kimyon tohumlarını çay formunda kaynatarak da tüketebilirsiniz. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı kimyon tohumu atarak beş dakika kaynatın ve süzerek günde iki üç kez tüketin.

14. Rezene tohumu

Rezene tohumu yüz yıllardır sindirim sistemini sakinleştirmek için çeşitli toplumlar tarafından kullanılmaktadır. İçeriğindeki anetol aktif maddesi anti mikrobik özellik göstererek sindirim sistemindeki bakteri, mantar gibi zararlı maddelerin ölmesine yardımcı olur. Rezene tohumunu çay formunda tüketebilirsiniz. Bir bardak suya bir çay kaşığı rezene tohumu ekleyip yaklaşık 5-10 dakika kaynatın. Ardından süzerek için. Reflü semptomlarınızın azaldığını göreceksiniz.

Uyarı: Bitkisel çayları doktorunuza danışmadan kullanmayın zira yan etkileri olabilir. Bazı bitki çayları çeşitli hastalıklara sahip bireyler için çok ciddi yan etkilere yol açabilir.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/what-is-acid-reflux-disease#1

https://www.healthline.com/health/gerd/diet-nutrition#finding-triggers3

https://articles.mercola.com/home-remedies-heartburn-acid-reflux-ulcer.aspx

http://everydayroots.com/heartburn-remedies
Son 50 Yorum
  1. Abdullah Rabbani

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.