Menu

Rahim ağzı yaraları, nedenleri, belirtileri ve korunma yöntemleri


Bu yazıda Rahim ağzı yaraları, nedenleri, belirtileri ve korunma yöntemleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz…

Rahim ağzında olan dokuların iltihaplanmasına rahim ağzı yaraları deniliyor. Hemen hemen pek çok kadın hayatının bir evresinde bu rahatsızlığa yakalanıyor. Rahim ağzı yaralarının belirtileri, nedenleri ve korunması hakkında bilgi vermek istedik. İşte, rahim ağzı yaraları ;

Rahim ağzı yaraları belirtiler

Rahim ağzı yaralarında en önemli belirti, adet sonunda oluşan vajinal akıntıdır. Kasıklarda ağrı, vajinal kanamalar, kaşıntı, vajinada yanma, ilişki sırasında ağrı ve kanama, idrarda yanma ve bel ağrısı sayılabilir.  Rahim ağzı yaraları yeni başlamışsa vajinal akıntıda koku olmaz fakat ilerleyen dönemde kötü koku ile iltihap gelmeye başlar.

Servisit kesinlikle tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır. Çünkü, spermlerin rahim ağzından geçişi engellenebilir. Böylece gebe kalmak zorlaşır. Hatta pek çok anne adayında kısırlık meydana gelebilir. Servisiti olan anne adayı ise, erken doğum, düşük, doğum sonrası akciğer ve göz hastalıkları oluşabilir.

rahim ağzı yaraları tedavi

Servisit nedenleri

Rahim ağzı yaralarının tedavi edilmesi için buna neden olan şey kesinlikle bulunmalıdır. Bu tahriş eden bir madde, enfeksiyon olabilir. Enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılır. Fakat, en fazla enfeksiyon ile oluşan bu rahatsızlığa neden olan mikroorganizmalar, klamidya, gonore ve trikomonasdırdır.

Rahim ağzı yarası tedavisi

Servisit tedavisinde kullanılan antibiyotikler bir netice vermiyor ve iltihap büyüyorsa genelde başka tedavi yollarına gidilir. Yakma, dondurma ve lazer tedavileri ile iltihaplı doku yok edilmeye çalışılır.

Koterizasyon (yakma) işleminde, kalem şeklinde bir aletin ucundan elektrik akımı geçer ve bu ısı yaratır. Birkaç dakikalık bu operasyonda rahim ağzı yarasının olduğu doku yakılır.

Kriyoterapi  (dondurma) işleminde, azot gazı ile rahim ağzı yarasının olduğu doku dondurulur. 180 derecelik oluşan soğuk, bölgede iltihabın olduğu yeri yok eder. Yakma ve dondurma işlemlerinde doktorun el becerisi çok önelidir. Fazla tutulduğunda ağır hasarlar oluşabilir.

Rahim ağzı yaralarından korunma

Rahim ağzı yaralarından korunmak için bazı önlemler almak gereklidir. Bu hastalığın ilerleyen evreleri ciddi sağlık sorunlarına neden olacağından dikkatli olmakta fayda vardır.

Birlikte olacağınız insanları iyi seçin veya mutlaka korunun. Prezervatifsiz ilişki yaşamayın.

Vajinal akıntınız varsa, mutlaka kontrol olun. Her yıl 1 defa jinekolog muayenesi olunmalıdır.

Kokulu tampon, deodorant, pudra gibi maddeleri vajinal bölgede kullanmayın.

Vajina içini su ve sabun ile yıkamayın. Bu bölgede olan doğal dengeyi bozrak, mikroplara açık hale getirirsiniz.

Pamuklu ve ter emen iç çamaşırı kullanın ve sık sık çamaşırı değiştirin. Başkalarının çamaşırlarını kullanmayın.

Tuvalet sonrası mutlaka, önden arkaya silme işlemi yapın.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.