Menu

Rafadan yumurta yemeyin uzmanlar uyarıyor


rafadan-yumurta

Rafadan yumurta yemenin etkileri nelerdir?

Başlıca protein deposu olmasının yanında, içeriğindeki pek çok vitamin ve mineral sayesinde hem kemik gelişimine, hem deri hastalıklarının kontrol altına alınabilmesinde, fiziksel olarak gelişimin daha sağlıklı yapılmasında veya vücudun eksikliğini yaşadığı enzimlerin tedarik edilmesi alanında yumurta oldukça etkili bir üründür.

Yumurtanın saymış olduğumuz bu faydalarını sağlaması için ise doğru tekniklerle pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. Yumurta bazen menemen şeklinde, bazen tereyağında, bazen zeytinyağında tava kullanılarak da pişirilse de aslında en mantıklı ve faydalı tüketim şekli haşlanarak tüketilen yumurtadır.

Ancak burada da dikkat edilmesi gereken unsur yumurtanın nasıl haşlandığıdır. Yani yumurtanın yüksek sıcaklıklarla haşlanması, rafadan şeklinde bırakılmaması gerekmektedir. Bunun sebebi yumurtanın kabuğunun zaten delikli bir yapıya sahip olması ve dolapta bekletildiği süreçte (hangi yiyeceklerle bekletildiğinin de çok büyük önemi vardır) bu deliklerden pek çok çeşit bakterinin yumurtanın yapısına geçebilmesi ihtimalidir.

Uzmanların konuyla ilgili yaptıkları açıklamalar sonucunda, çiğ veya rafadan şekilde bırakılarak tüketilmeye çalışılan yumurtaların vücudumuz için de zorlu bir sindirme dönemi yarattığı, ayrıca oldukça dikkatsiz şekilde tüketilen yumurtaların vücutta zararlı mikroorganizma üretebilme ihtimalinin bulunduğu ve bunun sonucunda da gıda zehirlenmesi gibi durumların meydana gelebileceği belirtilmiştir.




Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.