Menu

Protein eksikliğinin belirtileri nelerdir


protein eksikliği

Protein eksikliği vücut yapımızda proteinin azalması ile ortaya çıkan bir tablodur. Protein azlığı nedeni ile vücudumuz kas dokusunda olan depolardan kullanmaya başlar.

Böylece tehlikeli bir şekilde kas kayıpları, saç dökülmeleri yaşanır. Protein eksikliğinin en fazla görüldüğü yerler aslında açlık ve kıtlık çeken ülkelerdir.

Fakat, katı diyetlerde buna neden olabilmektedir.

protein eksikliği nedir


Protein eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Halsizlik, yorgunluk ve aşırı kilo kaybı,

Yürümek ve merdiven çıkamamak, basit bir hareket ile yorulmak,

Kolay kırılan tırnaklar,

Ayaklarda ve bileklerde ödem oluşması,

Saç dökülmesi ve kırık saçlar,

Deri kuruluğu, ülseri, kızarıklıklar ve pul pul döküntüler,

Düşük kan şekeri,

Uykusuzluk, şiddetli ağrılar, depresyon,

Organ yetmezliği, safra taşları, kas erimeleri, olarak bilinir.

Protein eksikliği kendini vücudun her yerinde gösterebilir. Eğer, tedavi edilmezse ölüme bile neden olur. Aşırı yorgunluk ve bitaplık başlıca belirtisi olarak kabul edilir.

Protein eksikliği tedavisi nasıl yapılır?

Protein eksikliği tedavisinde sıklıkla beslenmeye dikkat edilir. Günlük alınan protein miktarı yükseltilir. Beslenmeye et, yumurta ve protein açısından yüksek değer taşıyan bakliyatlar eklenir. Hasta, zaman içinde kendini toparlar fakat, aşırı eksikliği olanlar hastanede yatarak tedavi edilir. Proteinler, insan büyümesinde çok önemli bir yere sahiptir. Fazlası ya da azlığı çok önemlidir. Dünyada en fazla protein azlığını 5 yaş altı çocuklar yaşamaktadır.

Aminoasit eksikliği protein eksikliğine neden olabilir. Protein eksikliği kawashiorkor sendromu olarak da bilinir. Bu hastalık, beslenme bozukluğu sonucu düşük kalori ve protein eksikliği ile oluşan aşırı zayıflık halidir. Protein eksikliği gelişmeyi ve büyümeyi engeller. Çocuklarda görüldüğünde kısa boy, zayıflık ilk dikkat çeken olaylardır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.