Menu

Prostat ameliyatı nasıl yapılır


prostat ameliyatı

Prostat sorunu yaşayan her hastanın kapalı ameliyat olarak bildiği plazma kinetik tekniği hakkında bilgi sahibi olması önemli bir konudur.

Bu sistemde gerekli aletler vasıtasıyla erkeklik organından içeri girilmekte ve prostat tek seferde değil parça parça kesilerek dışarı çıkarılmaktadır.

Plazma kinetik yöntemi prostat sorunu yaşayan hastalara önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

prostat nedir


Prostat, iyi ya da kötü huylu olabilir ve bunu belirlemenin en etkili yolu patolojik incelemedir. Plazma kinetik uygulamasıyla parçalar halinde çıkarılan prostattan patolojiye parça göndermek mümkün olmaktadır. Prostat ameliyatı kapalı bir şekilde yapıldığından oldukça az bir oranda kanama söz konusudur.

prostat kanseri


Bu yöntemde lokal anestezi uygulanarak operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu sayede ameliyat olan hastalar çok daha az ağrı ve acı duymaktadırlar. Plazma kinetik yöntemi ile ameliyat edilen hastanın sondası normalden daha erken alınabilmekte, açık ameliyat olan hastalara oranla daha hızlı taburcu edilmektedirler.

prostat


Diğer değişik bir ameliyat şekli de lazerli prostat ameliyatıdır. Bu yöntemde plazma kinetik yönteminin tam tersi prostat dışarı alınmamakta, bulunduğu yerde buharlaştırılmaktadır. Patolojiye parça gönderme imkanı bu yöntemde mümkün olmamaktadır. Prostat ameliyatı açık olarak da yapılmaktadır. Diğer metotlara nazaran plazma kinetik metodu daha çok tercih edilmektedir.
One Response
  1. isik pamir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.