Menu

Posalı gıda nedir, ne işe yarar


posalı gıdalar

Pek çok yerde sağlıklı beslenmek için posalı yiyecekleri yememiz gerektiği hakkında bilgi görürsünüz.

Posa nedir ve ne işe yarar? bağırsak ve midemiz için çok gerekli olan posalı gıdalar hakkında bilgi verelim istedik.

baklagiller


Posa nedir?

Gıdalardan aldığımız besinler arasında sindirilemeyen ve kan dolaşıma katılmayan karbonhidratlara posa yani lif denilmektedir. Bu nedenle posa bizi beslemez bir gıda değildir. Fakat, sağlımıza yardımı sayılmakla bitmez. Posalı yiyecekler; meyve, sebze, baklagiller, fındık, fıstık yanı sıra çekirdekler sayılabilir. Baklagiller ; kolesterol seviyesini düşüren ve bol posalı yiyecek grubudur. Bakla, barbunya, nohut, fasulye, bezelye sayılabilir. Meyvelerin kabuğunda bol miktarda posa vardır. İncir, kuru erik,kuru incir, kuru kayısı, ayva ve çilek en yüksek posaya sahip olan meyvelerdir. Salata türevleri olan ıspanak, karnabahar, brokoli sebzeler arasında en fazla posalı olanlardır.

kabızlık


Posanın yararları nelerdir?

Posa yüksek oranda su tutar. Bu nedenle su ile tüketilirse midede genişler ve yer tutarak tok kalmamızı sağlar. Düşük kalorili ve 0 kolesterol barındırır. Su tuttuğu için bağırsaklarda, hareketlerin hızlanmasına ve kabızlığın önüne geçer. Kalın bağırsak kanserine neden olan kimyasalların bağırsaklardan hızlı geçmesini sağlar. Bu nedenle bağırsak kanseri riski düşer. Ayrıca basur, bağırsaklarda kese oluşumunun önüne geçer. Damar sertliği ve şeker hastalığı tedavisinde kullanılır. Suda çözünen posalı gıdalar, kolesterolü düşürür ve damarlarda birikmelerin önüne geçer.

bol su tüketmek


Sağlıklı posa alımı yetişkinler için yaklaşık 25-30 gr. kadardır. Fakat unutulmaması gereken şey posanın etkisini görmek için bol su tüketmektir. Kabızlığın direk olarak önüne geçmesi ile pek çok kanser türünün önünde engel olan posalı gıdalar hayatımız için çok önemlidir. Yüksek kolesterol, şeker ve şişmanlık için mutlaka posalı beslenme yapılmalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.