Menu

PLT (platelet, trombosit) nedir? Normal değerleri kaç olmalıdır?


PLT nedir?

Platelet kanda bulunan küçük hücrelerdir ve kanın pıhtılaşmasını sağlar. Eğer kan damarlarınızdan biri zarar görürse, zarar gören damar platelete belirli işaretler gönderir ve plateletler buraya akın ederek zararı tamir etmek için tampon görevi görerek kanı pıhtılaştırırlar.

Plateletlerin yüzeyinde bulunan proteinler, plateletlerin hem birbirlerine hem de damarların duvarlarına yapışmalarına imkan vererek bu şekilde kanamaları durdurmak için çalışırlar. Ayrıca yapılarında protein üreten ve kan damarlarındaki kopmaları tamir etmek için küçük tanecikler bulundururlar.

Plateletler, diğer beyaz ve kırmızı kan hücreleri ile birlikte kemik iliğinde üretilirler. Platelet için diğer bir isim ise trombosittir. Ayrıca kemik iliği her gün bitkin düşmüş ya da kanama ile kaybedilmiş trombositlerin yerini doldurmak için yeni plateletler üretmektedir. Bir trombosit üretildikten sonra vücutta 8 veya 10 gün yaşayabilir. Mikroskobik ortamda bir trombosit küçük bir tabak gibi görünmektedir.

Vücutta yaşanacak sıradan bir kanama ile platelet miktarı 10,000 veya 20,000 altında bir sayıya düşerse bu kişi için riskli bir durumdur. Ancak kandaki platelet sayısı zaten 50,000’den az ise kişi yaralandığında ya da kanama yaşadığında, bunun daha ciddi sorun teşkil etmesi muhtemeldir.

Normal PLT değeri kaç arasında olmalıdır?

Normal ve sağlıklı bir bireyin kanındaki platelet miktarı mikrolitre bazında 150,000 ile 450,000 arasında değişim gösterebilmektedir. Kanda 450,000’den fazla trombosit görülmesi trombositoz adı verilen bir duruma; 150,000’den az trombosit miktarı ise trombositopeni olarak bilinen tıbbi bir duruma işaret etmektedir. Kanınızdaki platelet miktarı tam kan sayımı isimli bir kan testinin yapılması ile ortaya çıkmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.