Menu

Pişik tedavisinde bitkisel çözümler


Pişik için doğal yollarla evde tedavi

Pişik durumuyla karşı karşıya kalındığında, eczanelerden temin edilecek pişik kremleri kullanılabildiği gibi, evde hazırlanacak oldukça basit ve faydalı pişik iyileştirici ürünlerle de pişik durumunun üstesinden gelebilmek mümkündür. Evde pişiğe iyi gelecek ne yapılabilir diye araştırıldığında, çoğu uzmanın ortak olarak söylediği pişik karşıtı malzemeler ve tarifler şu şekilde özetlenmektedir;

 • Aloe vera : Zaten doğal bir içerik olan aloe vera bitkisi, doğal çözümler için de oldukça etkili bir üründür. Çözüm için herhangi ekstra bir uygulama gerektirmeyen ve çözüm alınabilmesi için beklenmesine gerek duyulmayan bir yöntem olan aloe vera uygulamasının duştan çıkınca sorunlu bölgeye jel şeklinde ve masaj yapılarak uygulanması önerilmektedir.
 • Hindistan cevizi yağı : Ağırlıklı olarak ciltte mantar, egzama rahatsızlıklarının yarattığı istenmeyen durumları ortadan kaldırabilmek için tercih edilen bu malzemenin pişik gibi daha kolay ve çabuk atlatılabilir durumlarda kullanılması da oldukça mümkündür. Pişik tedavisi için çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak (iki yağın da doğal şekilde, işlenmemiş malzeme olması gerekmektedir) bebeklere ya da yetişkinlere duş sonrası uygulanması yeterli görülmektedir.
 • Zeytinyağı : Bebeklerde en çok tercih edilen pişik önleyici doğal çözümlerden bir tanesi zeytinyağıdır. Saf zeytinyağını direkt olarak hem bebeklerde hem de yetişkinlerde pişik bölgesine sürerek bu problemde kurtulunması mümkündür.
 • Ceviz yaprakları : Bir kabın içerisinde pişikli bölgeye yetecek kadar ceviz yaprağını kaynattıktan sonra, ılımasını bekleyerek bir pamuk yardımıyla tahriş olan bölgenin tamamına sürülmesi yeterli olacaktır.
 • Yumurta akı : Genelde bez bağlanan bebeklerde kullanılan bu yöntem; öncelikle pişik olan bebeğin poposuna sadece yumurtanın  beyazının sürülmesi ve kurumasının beklenmesiyle uygulanmaya başlamaktadır. Daha sonra kuruduğundan emin olunan bu malzemenin üzerine normal bir şekilde bebeğin bezi bağlanarak pişikli bölgenin rahatlaması sağlanır.
 • Yoğurt : Pişikli bölgeye maske tarzında uygulanan katkısız doğal yoğurt, hem pişiğin sızlamasını hem de acısını ortadan kaldırmaktadır.
 • Adaçayı : Normal çay olarak demlenen bu malzeme, ılıklaştırıldıktan sonra pişik olan bölgeye bir pamuk yardımıyla hafifçe sürülerek kuruması beklenmelidir. Sonrasında bölgeden temizlenmesi gerekli görülmemektedir.

Bebeklerde pişik tedavisi

Yukarıda anlattığımız pişik tedavilerinden asidik özellik gösterecek (sirke uygulaması gibi) uygulamaların bebeklerin üzerinde uygulanıyor olması hoş sonuçlara yol açmamaktadır. Çünkü bebeklerin cildi çok daha hassas olduğundan dış etkenlerden etkilenme olayları çok daha yüksek ve tedavi süreçlerinin daha da zorlaşması ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca çabuk ve etkili iyileşme için bebeklerde zeytinyağı, yoğurt, adaçayı gibi doğal ürünlerin tercih edilmesinin yanında eczanelerden alınacak doğal özlü pişik kremleri de oldukça durum kurtarıcı olmaktadır.

pisik-tedavisi

Yetişkinlerde pişiğe bitkisel çözüm

Yetişkinlerde pişiğin bir kaç sebebi bulunduğundan, çözüm aşamasında da ne yapılması gerektiği tamamen pişiğin hangi sebepten kaynaklandığının bilinmesiyle ilgilidir. Genel olarak bir yetişkin bireyde pişik sorunu ortaya çıktığında beraberinde mantar enfeksiyonu gibi problemleri de getirmektedir.

Bu gibi durumlar olduğundan genelde ihtimal dahilinde bırakmamak için mutlaka bir cilt uzmanına sorunlu bölgenin kontrolü yaptırılmalı, eğer mantarla beraber döküntü gibi durumlar da tespit edilirse iş doğal çözümlere değil daha çabuk etki gösterecek tıbbi ilaçlara bırakılmalıdır. Bu sebepten ötürü de yetişkin bireylerde pişik durumu yaşandığında öncelikle mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Eğer pişik durumu kişiye çok fazla acı ve sorun yaratmıyorsa, daha kısa sürede kullanılacak doğal tariflerle birlikte pişiğin sorunsuz bir şekilde atlatılması mümkün olmaktadır. Bireylerin pişik için kullanacakları tarifler ise şu şekildedir;

 • Elma sirkesi maskesi : Organik olmasına özen gösterilecek olan elma sirkesi pişikli bölgeye uygulanırken, bir pamuğa bolca uygulanıp sorunlu bölgeye iyice yedirildikten sonra üzerinde bekletilmelidir. Bir kaç dakika bölgede bekletilen sirkeli pamuk, eğer yanma vs. sorunlar yaratıyorsa suyla seyreltilerek uygulanabilmektedir.
 • Yulaf ezmesi uygulaması : Sorunlu bölgeye yetecek kadar yulaf ezmesi alınarak bir mutfak robotunda iyice ezilir. Ardından bir fincan miktarında yulaf unu malzemenin içerisinden alınıp ılık derecedeki banyo suyuna dökülür. İçerisinde en az 20 dakika yatıp beklenilecek bu su sayesinde pişik sorunundan kolayca kurtulunabilmektedir.
 • Zerdeçal-zeytinyağı uygulaması : Bölgeye yetecek miktardaki zerdeçal tozu, sürülmek için ayrılmış zeytinyağının içerisine eklenerek pişik sorunu geçene kadar bir kaç gün boyunca günde 3 sefer olacak şekilde bölgeye sürülmelidir.
 • Papatya yağı uygulaması : İki çay kaşığı papatya yağı ile iki çay kaşığı miktarındaki Hindistan cevizi yağı birbirine karıştırılarak pişik döküntüsü atlatılana kadar günde 2-3 kez sorunlu bölgeye sürülmelidir.
 • Kişniş yaprağı uygulaması : Pişik olan bölgenin üzerine taze kişniş yaprakları öğütülerek sürülür ve en az yarım saat boyunca bölge o şekilde bekletilir. Ardından süre tamamlanınca bölge saf suyla nazikçe temizlenir. Sonuç alabilmek için haftada 2-3 kez uygulama yapmanız yeterli görülmektedir.

Doğal pişik kremi yapımı

Malzemeler :

İşlem görmemiş doğal zeytinyağı

Bir su bardağının çeyreği kadar bal mumu

Hazırlanışı :

Öncelikle bal mumu kolay erimesi adına çok küçük parçalar halinde kesilir. Ardından yeterli miktarda göz kararı zeytinyağını tencerenin içerisine ekleyerek üzerine de doğradığınız balmumları eklenir. Kısık derecedeki sıcaklıkta pişirilmeye başlanan malzemeler, daha soğumadan bir kabın (tercihen kavanozun) içerisine dökülür ve topaklanma yapmaması adına döküleceği kabın ağzına çay süzgeci gibi süzgeç görevi görebilecek malzemelerden yararlanmanız gerekmektedir. Malzeme bir kenara koyularak soğuması beklenir ve soğuma sağlandığında artık kullanıma hazırdır.

 

Kaynaklar :

Natural Remedies to Heal a Skin Rash

Home Remedies for Rashes

 

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.