Menu

Pirinçli Ispanak Yemeği Tarifi


Pirinçli ıspanak yemeği tarifi

Malzemeler

1 kilogram miktarında ıspanak

1 tatlı kaşığı miktarında salça

1 adet büyük boylar kuru soğan

2 yemek kaşığı miktarında pirinç

1 su bardağı miktarında kaynamış su

1,5 çay kaşığı miktarında tuz

Yarım su bardağı miktarında zeytinyağı ya da sıvı yağ

1 çay kaşığı miktarında pul biber

1 çay kaşığı miktarında kara biber

Hazırlanışı

Eğer aldığınız ıspanaklar marketlerde satılan ayıklanmış ıspanaklardan değilse, öncelikle elinizdeki ıspanakların köklerini ve çürük yapraklarını temizleyin.

Daha sonra su doldurduğunuz bir kabın içerisine sürekli bu ıspanakları daldırıp çıkartın. Daldırdığınız sırada da eliniz yardımıyla ıspanakları suyun içinde sağa sola hızlı bir şekilde hareket ettirerek üzerindeki kum ve toprakların iyice temizlenmesini sağlayın. Eğer tam olarak temiz olduğundan emin olamadıysanız kendinizi rahatlatmak adına bu işlemlerin üzerine 30 dakikalık bir süreçle ıspanakları sirkeli suda bekletip daha sonra yemeği yapmaya da başlayabilirsiniz.

Temizlenmiş ıspanakları saplarından ayırırken bıçakla kesmek yerine elinizde koparmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bunun sebebi vitamininin eksilmemesi istekliliğindendir.

pirincli-ispanak-yemegi-tarifi

Daha sonra elimizdeki pirinçleri güzelce ayıklayıp, içerisindeki yabancı maddeleri temizledikten sonra üzerine kaynar su ekleyip bir kabın içerisinde bir kenarda bekletin.

Derince bir tencereye önce elinizdeki yağı ardından da soğanları koyup kavurmaya başlayın.

Soğanlar pembeleşince elinizdeki salçayı da tencerenin içine ekleyerek yakmamaya özen gösterecek şekilde karıştırmaya devam edin.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra yemeğin üzerine 1 su bardağı miktarında sıcak suyu ekleyerek ardından pul biberi, karabiberi ve tuzu tencerenin içerisine atın.

Bunların üzerine ıspanakları da nihayet tencereye ekleyebilirsiniz. Ispanaklar boyut olarak gözünüze sanki tencereye sığmayacaklarmış izlenimi verirse sakın ıspanakların üst tarafta kalanlarını tencereden çıkarmayın. Çünkü ıspanaklar her ne kadar pişirmeye başlarken kabarık gözükseler de pişme işlemi devam ederken ıspanakların hepsi sönüp incecik olacaklardır.

Tencerenin içerisindeki malzemeleri alttan üst tarafa doğru hiç bir malzemenin yanmamasına özen göstererek karıştırmaya devam ediyoruz. Bütün malzemeler tencerenin içinde aynı şartlarda dolanıyor olmalı.

Bir kaç karıştırma işlemi yaptıktan sonra ocağın seviyesini en kısık ateş seviyesine getirip daha sonra tencerenin kapağını kapatarak burada 20 dakikalık bir pişirme sürecine bırakın. 20 dakikanın sonunda ıspanak yemeğiniz hazır olacaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.