Menu

Perspektif nedir


Perspektif, bir çizim metodudur. Genelde cisimler uzaklaştıkça görünüm ufalır, yakınlaştıkça büyür. Bu farklılaşmaya perspektif denilmektedir. Cisimlerin görüntüleri, optik veya matematiksel olarak tanımlanabilir. Genelde ressamlar, mimarlar ve mühendisler için perspektif çok kullanılmaktadır.

Perspektif nasıl uygulanır?

Planlanan projelerin hepsi perspektifsel hazırlanmaktadır. Çünkü gözümüz ancak gerçeğe yakın olarak bu şekilde algılamaktadır. En basit şekilde anlatmak gerekirse, bir kağıda düz bir çizgi çizilir. Bu yatay çizgi üzerine bir araba, üst kısma da bulutlar çizilirse yatay çizgi ufuk çizgisi olarak algılanacaktır. Araba ile, çizim yapan kişi arasında mesafe yaklaştıkça objeler büyür, uzaklaştıkça küçülür. Perspektif çizimlerinde, ışığın yansıması görüntülerin değişimine sebep olur. Bu şekilde ışığın yani atmosfer etkisi ile yapılan çizimlere uzay perspektif denilir. Fakat en çok kullanılan perspektif, ışık etkisi kullanılmayanlardır. Buna linear perspektif denilir. Çizimlerde ve teknik resim çalışmalarında belli oranda küçültmeler de uygulanır, bu küçültme oranına çizilen resmin mikyası denilir.

Perspektif çalışmasında cisim ve objeler bir kutu gibi düşünülür. Bir kutuda 6 adet yüzey, yüzeylerin kesiştiği 12 kenar bulunmaktadır. Çizim yapılırken, uzunluk, genişlik ve yüksekliğe dikkat edilir. Bir şeklin perspektifi, tepesinden bakan göz olan ve tabanı çizime teğet olan yüzey üzerindeki ara kesittir. Bir boyutlu perspektif; Bir nokta perspektifinde bir kutu şekli çizmek için birbirine yaklaşıp bir noktada birleşen iki doğru seçmek gereklidir. Örneğin, karayolu ve demiryolu çizimleri bu tarza önemli örneklerdir. Ufuk hattındaki, birleşme ile düzenleme yapılır. İki boyutlu perspektif; Açısal perspektif olarak da tanımlanabilir. İki kesişme noktası vardır. Bu noktalarda, derinlik çizgileri, paralel değildir. Üç boyutlu perspektif; çizim yatay doğrultuda iki kesişme noktası yanında dikey üçüncü bir kesişme noktası da kullanılan çizimlerdir. Genelde model uygulamalarında ağırlıklı olarak kullanılır.
One Response
  1. damla buse

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.