Menu

Pastörizasyon nedir


pastör baş

1864 yılında Pasteur, süt gibi sıvıların kaynama noktasında bir müddet tutulduğunda içindeki zararlı bakterilerin öldüğünü keşfetmiştir.

Böylece sıvıların ve çeşitli gıdaların  kaynatılarak mikroplardan kurtulmasına  pastörizasyon denilmiştir.

pastör1


Pastörizasyon, çok farklı şekillerde yapılabilir. 63 santigrat dereceye kadar kaynatılır ve 30 dakika kadar beklenir veya 72 santigrat derecede kaynatılır 16 saniye kadar bekletilir. Büyük miktarda pastörizasyon işlemlerinde sıralı makine parkurları çalışır.

pastör2


Pastörizasyon işlemi yapılırken tüm kullanılacak malzeme hijyenik olmalıdır. Bu nedenle pastörizasyon uygulanan firmalar, kullanılan aletlerin hijyeni ve kullanılan sistemin düzgün işlenip işlemediği hakkında denetimlere tabidirler. Pastörize edilen sıvılar evinize gelene kadar soğutma işlemine tabi tutulmalıdır. Soğuk hava depolu araçlar ile taşınması ve marketlerde dolaplarda olmasının nedeni de budur.

pastör3


Pastörizasyon işlemi, gıdalarda çeşitli vitamin ve minerallerin kaybını da sağlar. Sütte,kalsiyum,  fosfor, B, C vitamini ytaklaşık %20 oranında azalır. Pek çok kişi bu kayıplar nedeniyle pastörize edilmemiş ürün kullanmayı tercih eder. Pastörize edilmemiş gıdalardan tüberkiloz, çocuk felci, kızıl, tifo gibi ölüme neden olacak mikroplar alınabildiğinden %20’lik kayıp birşey değildir.

pastör4


 
Son 50 Yorum
  1. faruk yiğit
  2. faruk yiğit

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.