Menu

Parke nasıl döşenir


parke baş

Laminant parkeler, kolayca döşenmeleri, çizilmemeleri ve temizlenme kolaylığı ile evlerde hızla yerini alıyor.

Peki laminant parke nasıl döşenir? İşte, püf noktaları ;

parke1


Parke döşenmeden önce zemin kontrol edilmeli ve zemin seviyesi her noktada eşit olmalıdır. Zemin altından geçen su tesisatı varsa kontrol edilmeli eğer kaçaklar varsa tamir edilmelidir. Zemine şap atıldıysa şap kurumadan parke döşenmemelidir çünkü şaptaki suyu emen parkeler şişecektir.

parke2


Kenarlardan 1.5-2 cm. kadar boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluk genleşme boşluğudur. Duvarda bu boşluklar verilmezse orta kısımdan ya da kapı kenarlarında parkeleriniz şişme yapacaktır. Laminant parke döşenmeden önce alt zemine strafor veya şilte döşenmelidir. En ve boyda 8 metre üstüne çıkan kısımlar mutlaka bölünmelidir.

parke3


Parke döşenirken, alanın büyüklüğüne göre yön tayini yapılmalıdır. Büyük alanlarda uzunluğuna paralel, küçük alanlarda ışık yönüne dikey döşemek en sağlıklı yöntemdir. Kenar ve köşelerde 40 cm. altına parça montajı yapılmamalıdır çünkü parke mukavemeti taşyamıyacak ve kalkacaktır. Parke döşenmeden önce 24-48 saat arası ortamda bekletilmelidir. Çünkü bu sayede, parke ile zeminin nemi ve sıcaklığı aynı dereceye gelecektir. Bu uygulama daha sonra oluşacak şişmeleri engelleyecektir.

parke4


Laminant parkeler birbirine geçmelidir. Yönü belirledikten sonra, iç içe takılır ve plastik tokoz ile vurarak tırnaklar yerine sokulur döşeme işlemi bitirilir.
One Response
  1. Fâtih Erdem

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.