Menu

Papirüs nedir, nasıl yapılır


papirüs

Papirüs, papirüsgiller ( Cyperaceae ) familyasından olan bir su bitkisidir ve Antik Mısırda yazı yazmak amacıyla yapılan kağıdın ismidir.

Papirüs bitkisi kalın çotuklu, çıplak saplı, tepesi üçgen şeklinde olan otsu bir bitkidir.

papirüs kağıdı yapılışı


Eski dönemlerde sadece Nil ve Fırat nehirlerinin kıyı kesimlerinde bulunan bataklıklarda yetişmekteydi. Zamanımızda Nil nehrinin ve Sicilya Adasının bazı bölgelerinde az miktarda olsa da yetişmektedir. Antik Mısır’da papirüs hasır, kayık, kulübe ve özellikle yazı kağıdı olarak kullanılmaktaydı. Bunun yanı sıra köklerinden yakıt olarak faydalanılmaktaydı.

mısır papirüsleri


Bitkiden papirüs kağıdı elde etmek için, papirüsün özü ince şeritler şeklinde kesilmekte ve yan yana dizilmektedir. Bu yan yana dizilen şeritlere dik açılı olarak tekrardan kesilen şeritler dizilir. Sonrasında da tokmak ya da pres marifetiyle sıkıştırılarak, bu dizilen papirüs şeritlerinin birbirine kaynaşması veya geçmesi sağlanır. Bitkinin kendi özelliğinden dolayı doğal yapışkanlı olması kolayca birbirine yapışmalarını sağlamaktadır. Uygulamanın sonunda elde edilen kağıdın yüzeyindeki pürüzler giderilmekte, böceklerin yememesi için üzerlerine sedir yağı sürülmekte, yazı yazmaya hazır bir duruma getirilmektedir.

papirüs kağıdı


Antik Mısır, papirüs üretimi yapan tek medeniyetti ve farklı milletlere de satışını gerçekleştirmekteydi. Bu dönemlerde yazı yazmak için kullanılan yegane olmasa da en önemli yazı kağıttı.
Son 50 Yorum
  1. betul camdıbı
  2. Deniz Hesap
  3. rabia çelik
  4. rabia çelik
  5. beyza keskin
  6. beyza keskin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.