Menu

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir ?


Günümüzde normal çaydan sonra en çok tüketilen çaylardan biri olan papatya çayı, sağladığı bir çok faydanın etkisiyle bireyler tarafından her daim aranan bir içecek olmuştur. Çok uzun yıllardır uykusuzluk problemleri olanların, mide sıkıntıları çekenlerin ve soğuk algınlığı yaşayanların tedavi için başvurduğu doğal yolların ilk sıralarında yer alan papatya çayı, bilimsel olarak yapılan raporlamalar doğrultusunda dünyada günlük 1 milyon bardak civarlarında tüketilmektedir.

papatya-cayinin-faydalari-nelerdir-2

Papatya çayının faydalı olduğu rahatsızlıklar

Uykusuzluk : Papatya çayının sakinleştiren ve kişinin agresifliğini alan bileşenleri sebebiyle çok uzun zamandır uykusuzluk çeken kişilerin doğal tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. Papatya çayı uykuya geçiş sürecini azaltmakla birlikte daha iyi bir uyku süreci geçirmenize yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları : Papatya çayının içerisinde bulunan ”hippurat” sayesinde, insan vücudunda bağışıklık sistemini son derece güçlendirdiği ve virüslerle mücadelede vücuda çok yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Regl sancısı problemleri : Adet dönemlerindeki gerginliği yatıştırmak için birebir yöntem olan papatya çayı, kadınların adet dönemlerinde oluşan kas spazmlarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ağız yaraları : İçeriği sebebiyle ağzın içindeki yaralara karşı kullanıla bilinen papatya çayı, gargara şeklinde hazırlanıp günde 2-3 kez kullanıldığında ağız yaralarını gözle görülür biçimde iyileştirmektedir.

Sinüzit rahatsızlıkları : Özellikle bahar aylarında iyice kendini belli eden sinüzitin tedavisinde mayıs papatyaları oldukça etkilidir.

Cilt hastalıkları : Sedef, egzama ve pişik gibi cilt hastalıklarının tedavisinde papatya çayı önerilir.

Mide rahatsızlıkları : Midesinde gaz problemleri yaşayanların papatya çayı kullanması tavsiye edilir.

Böcek ısırıkları : Vücudu böcek sokmasından kaynaklı ağrı ve morluklar için doğrudan bölgeye papatya çayı kompresi yapılması önerilir.

Karaciğer rahatsızlıkları : Doğrudan karaciğer bölgesine masaj yapılarak uygulandığında tedavi edici etkisi vardır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.