Menu

Pamukkale ve keyifli hikayesi


pamukkale efsanesi

Pamukkale, Denizli ilimizdeki doğal oluşumlardan biridir. Menderes nehri vadisinde yer alan Pamukkale, Denizli’ye yaklaşık 20 km mesafededir.

Unesco tarafından Dünya Mirası Listesine alınmış olan Pamukkale, Hierapolis Antik kentinin de bulunduğu bir alandadır.

7-8 km yakınında da Laodikya anik kenti yer almaktadır.

Pamukkale terasları, kaplıca suları tarafından çökertilmiş tortullu kayaç olan travertenlerden meydana gelmiştir.

pamukkale


Pamukkale ile ilgili anlatılagelen güzel bir hikaye var. Bu hikayeye göre, bundan çok eski dönemlerde Çökelez Dağı eteklerinde, fakir mi fakir odunculuk yapan bir aile yaşarmış. Bu oduncu ailesinin bir de kız çocukları varmış. Fakat kız o denli çirkinmiş ki, erkek çocuğu olan aileler bu kızı gördüklerinde yollarını bile değiştiriyorlarmış. O kadar fakir olmaları çocuğun hiç umurunda değilmiş, çünkü çirkinliğinden dolayı sürekli ağlıyormuş ve canına tak ediyormuş. İyiden iyiye bunalıma giren genç kız, bir gün Çökelez Dağı’na çıkmış ve kendisini aşağıya bırakmış.

pamukkale ve hikayesi


Bırakmış ama, içi su ve tortu ile dolu olan bir havuza düşmüş. Uzun süre baygın bir vaziyette suyun içinde öylece kalmış. Hikaye bu ya, o sırada atıyla oradan geçmekte olan Denizli Bey’inin oğlu, havuzda kanlar içinde yatan kızı görmüş. Gördüğünde de kıza aşık olmuş, çünkü havuzun suyu o çirkin kızı çok güzel bir kız haline getirmiş. Delikanlı kızı atına almış ve evine götürmüş. Kız iyileştikten sonra da Denizli Bey’inin oğluyla evlenmiş ve mutlu bir evlilikleri olmuş. O zamandan beri güzelleşmek isteyen kadınlar, kendilerini Pamukkale’nin bu suyuna atarlarmış.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. sudem
 3. Büşra
 4. Umut
 5. Anonim
 6. kübra nur
 7. karaklc
 8. sude
  • Anonim
 9. sedat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.