Menu

Özgüven sahibi olmak için ne yapmalıyız


özgüven baş

Kendi yeteneklerimiz veya yaptıklarımız ile ilgili kendimize güvenmeye özgüven denilmektedir.

Özgüven sayesinde hayata olumlu bakarız ve motivasyon sahibi oluruz. Bu sayede önümüze çıkan engeller ile başa çıkma gücümüz olur.

Dolayısı ile özgüven sayesinde hayatımızı daha iyi yaşarız.

özgüven1


Peki özgüven eksikliğimiz varsa tekrar özgüven kazanmak için ne yapmalıyız?

Öncelikle arkadaşlarınız arasında size değer veren ve sizi destekleyenleri seçin. Mümkün olduğunca bu insanlar ile vakit geçirin. Olumlu düşünene, ufkunuzu açan ve sizi destekleyen kişiler özgüveninizin yerine gelmesini sağlayacaktır. Kendinize olan inancı arttırmak için arkadaşlarınızı ve ailenizi kullanın.

özgüven2


Hayatta en çok hangi konularda başarılı olduğunuzu tespit edin. Mümkün olduğunca başarılı olacağınız aktivitelere katılın. Bu çok önemlidir çünkü başarabildiğiniz şeyler özgüveninizi arttırır. Örn. resim yapabiliyorsanız resim kursuna katılın.Mümkün olduğunca pozitif düşünün. Pozitif düşünceler, negatif düşünleri baskılar ve kaybeder. Bu nedenle hayatınızın her noktasının olumlu yönlerini düşünün. Bu çalışmaya başlamanın en kolay yolu, mutsuz olduğunuzda aklınıza sizi mutlu edecek düşünceleri getirmek ve onları düşünmektir. Bu arada negatif olan arkadaşlarınızla aranızı biraz açın. Mümkün olduğunca gülümseyen ve pozitif olanlarla daha sık görüşün.

özgüven3


Hayır demeyi kesinlikle öğrenin. İstemediğiniz bazı olayları karşınızda kini kırmamak uğruna asla yapmayın. Bu, özgüveninizi kaybetmenize neden olacaktır. Bu nedenle, hayır demeyi öğrenin. Karşınızda ki insan tarafından bile taktir edileceğinizi ve saygı duyacağınızı unutmayın.

özgüven4


Hayata dair mümkün olduğunca başarabileceğiniz hedefleriniz olsun. Bu hedeflerinizi yerine getirdiğinizde yerine yenisini ekleyin. Her başardığınız hedef, özgüveninizi arttıracaktır. Bu arada yaşadığınız her olay başarı ile sonuçlanmaz. Bunu kabul edin. Önemli olan şey, başarısızlıklardan ders çıkarmak ve aynı hatayı yapmamaktır. Başarısızlık sizi yıkmasın ve öğrendiğiniz şeylere ile güçlendiğinizi unutmayın.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.