Menu

Oyuncakların çocuklara faydaları


oyuncakların çocuklara faydası

Oyun oynamak çocukların hayal gücünü çalıştırır böylece beynin farklı bölümleri aynı anda çalışmaya başlar.

Beyin çalışması güçlenirken çocuk daha sosyal olmaktadır. Bu nedenle oyuncaklar ile oyun oynamak çocukların gelişimi için çok önemlidir.

İşte oyuncakların çocuklara kazandırdıkları;

oyuncakların faydaları


Çocuklar için oyun ne demektir?

Oyun oynayan çocukların hayal dünyası gelişir.

Oyun oynarken çocuklarda karşılaştırma, mantık bir arada çalıştığından mantıksal düşünce oluşmaya başlar.

Olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurma öğrenilir.

Grup içinde oyun oynayan çocukların paylaşma, sosyalleşmeyi öğrenmeleri kolaylaşır.

Oyuncaklar çocuğa ne verir?

Oyuncaklar sayesinde çocuklarda pek çok özellik kazanılır.

Renkler, şekiller ve sayılar öğrenilir.

Yer, mekan ve boyut kavramları,

Tutma, kavrama ve şekil verme becerileri,

Görsel ve iletişimsel yetenekler,

El, parmak, kol kaslarının kuvvetlenmesi sağlanır.

Oyuncaklar sayesinde çocuğun yaratıcılığı gelişirken, saldırganlığı engellenebilir. Doğru seçilen oyuncaklar ile çocuklarda ilk eğitim hayatı başlanır. Uzmanlar, oyuncaklarla oynayan çocukların okul öncesi eğitim hayatlarına başladıklarını söylemektedir. Bu nedenle oyuncak seçimi çok önemlidir.

Yaratıcılığı geliştiren oyuncaklar

Doğru seçilen oyuncaklar çocukların algı, bellek ve dikkat becerilerini geliştirir. Legolar, inşaat malzemeleri, oyun hamurları çocuklarda el becerilerini geliştirir. Çocuklar özellikle oyun hamurları ile oynarken şekil yaratma ile hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirir. El ve kol kaslarını kuvvetlendirir. Küçük müzik aletleri ile sesleri tanırlar. Duyduğu sesleri taklit ederek, beyin gelişimini sağlarlar. Bu nedenle yukarıda saydığımız oyuncaklar yararlı ve gelişime destek verenlerdir.

Pek çok anne ve baba çocuğuna oyuncak aldıktan sonra onunla oynamasına evde gürültü oluyor veya ev kirleniyor diye izin vermez. Oysa, oyuncaklarla oynamak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir asla engel koyulmamalıdır. Tam tersi çocuk oynasın diye destek verilmelidir.

Oyuncaklar çocuğun hayal dünyasını nasıl etkiler?

Oyuncaklar özellikle küçük çocuklarda hayatı sembolize eder. Bu nedenle hayatı tanımakta çok önemli birer olgudurlar. Hayal dünyası geniş olan çocuklarda yaratıcılığın gelişimi için doğru seçilmiş oyuncaklar çok önemlidir. Bu nedenle çocuğun yaşı ve zekasına hitap eden oyuncaklar seçilmelidir. Çocuklar her oyuncağı ve oyunu hayalinde bir insan ve olayla ilişkilendirir. Çocuklarda oyun oynarken mantık çerçevesinde her şey kurgulanır. Doktorculuk oynarken o bir doktordur, Legolarla bina inşa ederken bir mühendis ya da mimardır. Bütün bu kurgular aslında gerçektir. Bu nedenle doğru oyuncak seçimi çok önemlidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.