Menu

Orucun Fidyesi Nasıl Hesaplanır ?


oruc-fidyesi-nedir

Oruç nedir?

İslam dininde inananların yüce yaratıcıları Allah-u Teala’ya duydukları sevgi ile onun yapılmasını öğütlediği şeylerden biri olan; Ramazan ayı diye adlandırdığımız süreçlerde imsak saatinden başlayarak akşam ezanına kadar devam eden süreçlerde hiçbir şekilde bir besin ya da içecekle beslenmemeleri durumuna oruç denilmektedir. Oruç tutulurken en önemli şey bir şey yiyip içmemek olsa da, dikkat edilmesi gereken çok basit belli başlı hususlar da vardır. Bunlar kısaca kişileri günaha sokacak durumve davranışlardan kaçınmak olarak özetlenebilir.

Oruç fidyesi nedir ?

Oruç fidyesi, oruç tutan diğer insanlardan farklı bir şarta sahip olan kişiler tarafından düşünülmüştür. Bu farklar, mecburiyetten sağlığı için bir ilaç kullanması gerekenler; oruç tutma yaşını çoktan geçmiş ve sağlık riski bulunan yaşlı kişiler, zaten normal hayatı da yoksunluk ve düşkünlük içerisinde geçmiş ve oruç için hayatında maddi manevi imkanı bulunmayan kişiler için düşünülmüş bir sistemdir.

Oruç fidyesi nasıl hesaplanmaktadır?

Buna göre; Ramazan ayında oruç tutmayan kişiler, tutmadıkları her 1 gün için belirli tarifeler üzerinden hesaba tutulmakta ve ortaya çıkan tutar üzerinden ihtiyacı olanlara fidye vermek durumunda kalmaktadırlar. Bahsi geçen tutar her yıl değişmekte ve ülkemizdeki Diyanet İşleri Başkanlığı kurumu tarafından belirlenmektedir.

Diyanetin belirlediği bu tutarlar söz konusu olduğunda, fidye verecek kişilerin kendi şahsi iradelerine göre bu tutardan daha az bir tutar bağışlamaları mümkün olmamaktadır. Çünkü zaten Diyanet İşleri Başkanlığı bu tutarı belirlerken mümkün oldukça Müslümanları zorlamayacak hesaplamalardan geçmektedir. Ama bunun yanında oruç tutamasa da durumu daha iyi olup, belirtilen meblağdan daha yüksek bir meblağ ödemek isteyenlere de tercih hakkı tanınmıştır.

Normal şartlarda günlük olarak bir yemeğe ortalama olarak verdiğiniz fiyatla, Diyanet’in belirlemiş olduğu fiyatlar paralel doğrultuda gittiğinden, kişilerin ödeyecekleri günlük fidye tutarı çok da zorlayıcı koşullara sahip olmamaktadır. Zaten bu durum Müslümanların işlerini zorlaştırmak için değil, aksine her Müslümanın bir şekilde güzel sevaplar sağlamasına olanak sağlamaktadır.

Oruç fidyesi kimlere verilememektedir?

Oruç fidyesinin ödenme şekli belirlendikten sonra, dikkat edilmesi gereken başka bir husus ortaya çıkmaktadır. Bu husus, bu fidyenin ödenemeyeceği belli başlı kişilere dikkat edilmesi gerekliliğidir. Kurala göre, oruç fidyesi ödemesi yapmak isteyen kişi bu ödemeyi birinci dereceden akrabalarına yapamamaktadır. Yani bir Müslüman, oruç fidyesini kendi çocuğuna ya da kendi torununa verememektedir.

Bununla birlikte anneanne, babaanne, dede, büyükbaba, anne, baba gibi akrabalara da aynı şekilde oruç fidyesinin ödenmesi kabul edilmemektedir. Bunun yerine eğer illa ki aileden birine oruç fidyesi yapılmak isteniyorsa, bu ödemeler kan bağı bulunmayan üvey çocuklar, gelinler, damatlar, kayın pederler veya kayın validelere rahatlıkla verilebilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.