Menu

Oruçlunun Mükafatı, Oruç Niçin Tutulur?


oruc-nedir

Oruç nedir?

Orucun esasen Arapça söylenişi “savm”dır ve anlam olarak “bir kişinin kendini tutması, bir kişinin herhangi bir şeyden uzak durması” gibi anlamlara gelmektedir. Anlamının dışında bir de terim olarak kullanımı bulunmakta; bu da “tan yerinin ağarmasından itibaren güneşin batışına kadar geçen süreçte bir amaç edinerek cinsel ilişkiden uzak durma, yeme ve içme ihtiyacından da uzak durma durumu” olarak nefs terbiyesi şeklinde nitelendirilmektedir.

Oruç neden tutulur ve önemi nedir?

İslamın şartlarından olan oruç tutma durumu, Müslümanların Allah’a olan inançlarından kaynaklanan ve kişilerin ümitsizliğe kapıldığı her anda Allah’a sığınıp onun için gösterdiği emeklerden bir tanesidir. Hayatta aniden karşılaşılabilecek tüm olumsuzluklara karşı oruç tutma durumu, açlığa ve zorluklara dayanma gücünü arttırmakta altın bir anahtar niteliğindedir. Esasen amacı insanları takvaya eriştirmek olan oruç tutma durumu; Allah-u Teala’nın sahip olduğu muhteşemlik ve kusursuzluk karşısında insanı manevi olarak bir aşk ve huzurla kaplayarak kendisinden çekinme halini bu şekilde takvaya dönüştürmektedir.

Yani oruç tutulunca hem takva yolunda güçlü adımlar atılmış olup; hem de manevi olarak kişinin kendisini geliştirme imkanı eline sunulmaktadır. Çünkü oruç tutulurken kişi bir yandan bedensel olarak aç kalıp vücut olarak kendine hakim olmaya çalışırken öte yandan da kendi nefsine hakim olmaya çalışmaktadır.

Bunun yanında kişinin iç dünyasında bulunan şehvet duygularını ve arzu düşüncelerini de sıfıra indirgeyebilmesine en kolay yollardan biri oruç tutma durumudur. Çünkü oruç tutulurken her türlü cinsel histen ve düşünceden uzak durmak zorunluluğu, tokluk nefsiyle de birleşince kişinin kendisini tamamen Allah yoluna adamasına ve kendisini 30 gün içerisinde sadece Yaradan için ibadet etmesine neden olacak yola girmesini kolaylaştırmaktadır.

Oruç neden 30 gün tutulur?

Müslümanların kullandıkları Hicri takvimde bilindiği üzere 12 ay bulunmaktadır. Bu aylar kendi aralarında 29 gün, 30 gün veya 31 gün olacak şekilde uzunluklara sahiptirler. Ramazan ayı, yani oruç tutulan ay ise bu aylar arasında 9. aydan seçilmiştir, bunun sebebi olarak da bu ayın diğer aylara nazaran amellere karşı kazanılan sevapların kat kat daha fazla olarak elde edildiği bir ay olarak gösterilmektedir.

Diğer bir önemli sebep ise Ramazan ayının, Kuran-ı Kerim’in dünyaya indirildiği ayla aynı ay olması durumudur. Bu sebepten ötürü Ramazan ayına “1000 aydan daha hayırlı bir ay” denilmektedir. Ayrıca Kadir gecesinin de Ramazan ayı içerisinde olması, bu ayın 30 gününün de oruç ibadetiyle geçirilmesine ve bol bol sevap kazanılmasına neden olmaktadır.

Orucu kimler tutamaz?

Oruç tutması uygun olmayan kişiler ve durumlar şu şekilde özetlenebilmektedir;

  • Ramazan ayı öncesi üç ay içerisinde ciddi derecedeki hipoglisemi problemi yaşayan kişiler
  • İnsülin iğnesi kullanması gereken diyabet hastaları
  • Böbrek yetmezliği olduğu için diyalize bağlı olan hastalar
  • Gebe olup gebelik diyabeti problemi yaşayanlar
  • Ramazan öncesi 3 ayda ciddi şeker hastalığı problemi çekip sıvı kaybı yaşayanlarSon 50 Yorum
  1. Bayramova-13@mail.ru 172315
  2. Semra Gülmek
  3. Ali Agbar Ismailov
  4. Alexender Mitkov

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.