Menu

Orman yönünden en zengin 10 ülke


orman yönünden zengin 10 ülke

Ormanlar, yerkürenin ciğerleridir.

Dünya yaşamı için vazgeçilmez olan ormanlar erozyonu önleyen, hayvanların doğal su kaynağı, yer altı sularının oluşmasına yardımcı olan, toprağı tutarak yağışların ve akarsuların toprağı taşımasını önleyen, oksijen üreten ve hava kirliliğini önleyen, kısaca hayatımızın en önemli can damarları ormanlardır.

İşte, dünyanın orman yönünden en zengin 10 ülkesi;

rusya


Rusya Federasyonu: 7 milyon 635 bin kilometrekarelik ormanlık alanıyla dünyanın en fazla orman alanına sahip ülkesidir. Ormanlık alanlar ülkenin yüz ölçümünün yüzde 45,5’ine tekabül etmektedir.

brezilya


Brezilya: 5 milyon 100 bin kilometrekare orman alanına sahip olan Brezilya dünyanın en büyük orman alanına sahip ikinci ülkesidir. Ülke alanına oranı ise yüzde 60’tır.

kanada


Kanada: Üçüncü sıradaki Kanada ise 4 milyon 455 bin kilometrekarelik bir orman alanına sahiptir. Ülkenin yüz ölçümüne oranı da yüzde 45,5 civarındadır.

abd


ABD: 2 milyon 809 bin kilometrekare ormanlık alanı olan ABD sıralamada dördüncü. Ülkenin yüz ölçümüne oranı ise yüzde 30’dur.

çin


Çin: 1 milyon 133 bin kilometrekare ormanlık alanı bulunan Çin’in ormanlarının yüz ölçümüne oranı yüzde 14,3’tür.

endonezya


Endonezya: 1 milyon 98 bin kilometrekare orman alanına sahip olan Endonezya ormanlarının yüz ölçümüne oranı ise yüzde 60,6’dır.

kongo zaire


Kongo-Zaire: 1 milyon 92 bin kilometrekarelik bir orman alanı bulunmaktadır. Yüz ölçümüne oranı da yüzde 49,2’dir.

peru


Peru: 645 bin kilometrekarelik bir orman alanı bulunan Peru’nun ormanlarının yüz ölçümüne oranı da yüzde 50’dir.

hindistan


Hindistan: 550 bin kilometrekarelik bir orman alanına sahiptir. Yüz ölçümüne oranı ise yüzde 21,9’dur.

meksika


Meksika: 490 bin kilometrekarelik orman alanı ile sıralamada 10. olan Meksika’nın ormanlarının yüz ölçümüne oranı, yüzde 25’tir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.