Menu

Ölüler müzesi


ölü-bedenler-1

Dünya genelinde geçmiş yüzyıllardan kalma anıtların sergilendiği, tabloların sergilendiği, yaşanmış bir felaketin canlandırmasının yapıldığı ve konseptinin sunulduğu müzeler bir çok yerde olduğu gibi güncel olarak kurulan farklı konseptteki müzeler de (oyuncak müzesi gibi) ziyaretçilerini sıklıkla ağırlamaktadır.

ölü-bedenler-2


Ancak çeşitli konseptlerdeki müzelerin arasında belki de en alışılmadık olanı ve bireylerin ziyaret edip etmemek arasında kararsız kaldıkları bir müze de vardır. Bu müzenin sergilediği konsept ölü bedenlerdir. Kısaca “ölü bedenler müzesi” olarak anılan bu müze, bugüne kadar sergilenmekte olan müzelerin arasında en ilginci ve belki de en tüyler ürperticisidir.

ölü-bedenler-3


İtalya’nın güney kısmında Palermo denilen alanda bulunan bu müzenin adı “Catacombe dei Cappuccini”dir. İlk olarak bu müzeye dair atılan adım, bölgede yaşayan rahip bireylerin 1599 yılından itibaren bölgede yaşamını yitiren insanların bedenlerini alarak mumyalamaya başlamalarıyla gelişmiştir.

ölü-bedenler-4


Daha sonrasında bu mumyalama işlemi çığ gibi büyümüş ve yaklaşık olarak 8000 beden bu müzede mumyalanarak sergilenmektedir. Sergi içerisinde hem çocuklar, hem kadınlar hem de erkekler bulunmakta ve hepsi kendilerine ait ayrı bir alanda sergilenmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.