Menu

Oğuz Yılmaz kimdir


oguz-yilmaz-kimdir

Oğuz Yılmaz / Sanatçı

Müzik kültürümüzde “Ankara Havası” olarak bilinen türünün en bilindik isimlerinden biri olan Oğuz Yılmaz, 25 Ekim 1968 yılında dünyaya gelmiştir. Ankara’da doğup büyüyen Yılmaz’ın müzikle ilgilenmeye başlaması, ortaokul yıllarına tekabül etmektedir.

Kendisi ortaokulda eğitim alırken, o sene düzenlenen Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın müzik yarışmasına katılmış ve oldukça etkili bir performansla bu konuda ne kadar başarılı bir birey olacağını o günlerden göstermiştir. Bu yarışmadan sonra müzikal eğitim de almaya başlayan Oğuz Yılmaz, geçen yıllar boyunca müzik dünyasından hiç kopmadan iyi bir yerlere gelebilmek adına sürekli çalışmıştır.

Oğuz Yılmaz’ın profesyonel olarak ilk albümü 1989 yılında piyasaya sürülmüştür. Albümü kısa bir süre içerisinde oldukça başarılı bir noktaya gelmiş, “Duydun mu Bi Denem” ismini verdiği albümü o dönem satış rekorları kırmaya devam etmiştir. 1991 yılında dönemin ünlü plak şirketlerinden Kazan Plak ile anlaşma sağlayan sanatçı, bu şirketle çalıştığı süreç içerisinde 10 ayrı albüm çıkarmıştır.

Kendisinin 1993 yılında, 1994 yılında, 1995 yılında, 1996 yılında ve 1997 yılında çıkardığı albümlerin her birinin kendi çapında başarıları bulunurken, onu müzik dünyasında daha da bilindik bir isim yapan albümü 1999 yılında çıkarmış olduğu “Usta” albümüdür. Bu albüm içerisinde yer alan “Bas Bas Paraları Leyla’ya” şarkısı, hem Türkiye’de hem de yurtdışında bir kaç ülkede oldukça sevilen ve beğenilen bir şarkı haline gelmiştir.

Bunun dışında Oğuz Yılmaz’ın kendine has sıcakkanlı tavırları, sevilen tarzı da onun müzik dünyasında kısa sürede tutunabilmesine çok daha ön ayak olmuştur. Bu tip türkülerin ve Ankara havalarının yer aldığı festivallerin mutlak konuk ismi haline gelen şarkıcı, bu dönemlerde yakaladığı başarının ardından hız kesmeden 2003 yılında “Gördün Mü?” albümünü çıkartmıştır. Bu albüm içerisinde yer alan, zaten albüme de isim babalığı yapan “Gördün Mü?” şarkısı ve “Çekirge” şarkısı, 7’den 70’e herkesin diline pelesenk olmuştur.

Bu albümden sonra yatırımını kendisine bir plak şirketi açmak olarak değerlendiren Oğuz Yılmaz, 2004 yılında önceden çalıştığı plak şirketiyle yollarını ayırarak “Yılmazlar Plak Şirketi”ni kurmuştur. Son olarak da çıkarmış  olduğu “Uğur Böceğim” albümüyle piyasada hala yerini koruyan Yılmaz, bu albümün isim babası olan şarkı olan “Uğur Böceğim” şarkısını kızına ithafen yazmış, şarkıda da kızıyla beraber düet yapmıştır.
Son 50 Yorum
  1. Mustafa Polatlı
  2. Canan Bulut

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.