Menu

Nasır Nasıl Geçer ? Nasır Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ?


Nasır nedir?

Nasırlar, deride oluşan kalınlaşmış ve sertleşmiş katmanlardır ve cildin basınç ve sürtünmeye karşı kendini savunma mekanizmasının sonucu oluşurlar. Genellikle ayaklarda, ayağın alt kısmında, ayak parmaklarında, ellerde ve parmaklarda oluşurlar. Görünüş itibariyle çirkin bir manzara oluştururlar.

Sağlıklı kimselerde nasırlar yalnızca rahatsızlık ve ağrı yaptığı zaman tedavi edilmeye ihtiyaç duyar. Genellikle ayakta sürtünmeye ve basınca yol açan nedenler ortadan kaldırıldığı zaman nasırlar kendiliğinden kaybolur.

Eğer şeker (diyabet) hastası iseniz ayaklarınıza daha az kan gitmektedir ve bu da nasırları sizin için tehlikeli bir durum haline getirir zira enfeksiyona açık hale gelirsiniz. Bu durumda nasır oluştuğu zaman bir doktora muayene olmalı ve tedavi olmalısınız.

Nasırlar birkaç çeşide ayrılmaktadır. Başlıca nasır çeşitleri şunlardır:

1) Sert nasır: kalınlaşmış ölü derinin ciltte birikmesiyle oluşan küçük deri parçalarıdır.

2) Yumuşak nasır: daha ince bir teri tabakasıdır ve daha beyaz, yumuşak görünümlüdür, genellikle ayak parmaklarının arasında çıkar.

3) Tohum nasırı: Ayağın genellikle altında çıkarlar ve çok hassastırlar, birden fazla minik nasırın birleşmesiyle oluşan kümelerdir.

Nasır nedenleri nelerdir?

Nasırın nedeni deride sürtünme ya da basınca maruz kalmadır. Nasır, derinin hasarı ve su toplamasını önlemek için oluşturduğu koruyucu bir katmandır. Ayakta sürtünme ve basınca, sonuç olarak da nasıra yol açan nedenlerden bazıları şu şekildedir:

 • Ayağa tam oturmayan ayakkabılar giymek. Dar ayakkabılar ve topuklu ayakkabılar ayağınızdaki bazı bölgelerin basınca maruz kalmasına sebep olur. Aynı şekilde ayakkabınız fazla büyükse ayağınız tekrar ve tekrar kayarak ayakkabıya sürtünür. Ayrıca ayakkabınızın içindeki ya da çorabınızdaki bir dikiş yeri ya da iplik de nasıra yol açabilir.
 • Çorap giymemek. Çorap giymeden ayakkabı ya da sandalet giymek ayağınızda sürtünmeye yol açmaktadır. Aynı şekilde ayağa tam uymayan çoraplar da ayak sorunlarına yol açarak nasıra sebep olur.
 • Müzik aleti çalmak ya da el aletleri kullanmak. Eldeki nasırlar müzik aleti çalarken ya da el aletleri kullanırken, hatta yazı yazarken devamlı olarak elin basınç ve sürtünmeye maruz kalmasından kaynaklanıyor olabilir.
 • Diğer nedenler. Ayağa basınç uygulayan sporları yapmak, kas gücü gerektiren işlerde çalışmak, ayakkabı giymemek gibi durumlar da nasır oluşumuna sebep olur.
 • Bazı insanlarda nasır oluşma ihtimali diğerlerine göre daha yüksektir. Ayağında bünyon, çekiç parmak hastalığı gibi deformasyonlar olan kişiler nasır oluşturmaya daha yatkındır. Ayak bilekleri içe ya da dışa doğru çok fazla dönen kişilerde de nasır oluşma ihtimali yüksektir. Ter bezlerinde hasar olan, ayağında siğil ve yaralar olan kişilerde de nasır daha sık görülür.

Nasır nasıl geçer?

Nasır tedavisi genellikle ayakta sürtünmeye ve basınca yol açan tekrarlı eylemlerden kaçınmakla olur. Ayrıca ayağa uygun, tam oturan ayakkabılar giymek, ayak koruyucu pedler kullanmak ve bazı evde tedavi yöntemleri de nasır tedavisinde uygulanan yöntemlerdir.

1) Tıbbi tedavi

Eğer nasırlar evde tedavi yöntemlerine rağmen geçmiyor ve ağrı vermeye başlıyorsa aşağıdaki tıbbi müdahaleler uygulanabilir:

 • Fazla derinin alınması. Doktorunuz kalınlaşmış deriyi yani nasırı bisturi yardımı ile muayene esnasında çekip alabilir. Ancak bu yöntem evde kendi kendinize denememeniz gereken bir yöntemdir zira enfeksiyona yol açabilir.
 • Nasırı ortadan kaldıran ilaçlar. Doktorunuz ayrıca nasırınıza yüzde 40 oranında salisilik asit içeren bir bant yapıştırabilir. Bu tür bantlar reçetesiz de satılmaktadır. Doktorunuz size bunları ne sıklıkla kullanmanız gerektiğini anlatacaktır. Ayrıca daha geniş bölgeler için salisilik asit içeren jeller de reçete edilebilir.
 • Ayakkabı içine yerleştirilen aletler. Eğer nasıra yol açan ayağınızdaki bir deformasyon ise doktorunuz ayakkabınızın içine ortotik araçların, yani özel yapılmış pedlerin yerleştirilmesini önerebilir.
 • Çok nadir vakalarda, eğer kemikten kaynaklanan bir sürtünme varsa doktorunuz bunu düzeltmek için ameliyat önerebilir.

2) Evde tedavi

Eğer diyabet hastasıysanız bu tedavileri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın, aksi halde enfeksiyona yol açabilir ve tehlikeli durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa nasırlardan kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Reçetesiz satılan bantları deneyin. Nasır gelişen bölgeyi korumak ve sürtünmeyi önlemek için nasır bantlarını deneyebilirsiniz. İlaçlı olan nasır bantlarını kullanırken dikkatli olunuz, bunlar salisilik asit içerir ve sağlıklı deriyi tahriş ederek enfeksiyona yol açabilirler, özellikle diyabet hastaları ve kan dolaşımı yavaş olan kişiler için risklidir.
 • Elinizi ya da ayağınızı suya daldırın. Nasırlı bölgeyi ılık ve sabunlu suya daldırmak nasırın yumuşamasına yardımcı olur. Bu da kalınlaşan deriden çok daha rahat kurtulmanızı sağlar.
 • Kalınlaşan deriyi inceltin. Duş esnasında ya da duştan sonra ponza taşı, törpü ya da kese yardımı ile nasırlı bölgeyi ovalayın, böylece kalınlaşan deriden birkaç katmanı söküp alabilirsiniz. Nasırı törpülemek için keskin ve çok sert objeler kullanmayın. Eğer diyabetiniz varsa bu yöntemleri uygulamayın.
 • Cildinizi nemli tutun. Elinize ya da ayağınıza, yani nasırlı bölgeye yoğun nemlendirme özelliği bulunan nemlendiriciler sürün.
 • Rahat ve ayağa oturan ayakkabılar ve çoraplar giyin. Ayağınıza tam oturan, ortopedik ayakkabılar ile çorapları tercih etmeye çalışın.

Nasır belirtileri nelerdir?

Nasır görüntüsü itibariyle anlaşılabilir. Eğer cildinizde şu durumları fark ederseniz nasırınız olabilir:

 • Ciltte kalınlaşmış, sert bir doku
 • Sertleşmiş hafif yumrulaşmış bir doku
 • Cildin altında hassasiyet ya da acı
 • Kuru, pul pul dökülen cilt
 • Sertleşen derinin etrafında iltihap

Nasır nasıl önlenir?

Nasır oluşumunu önlemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Ayakkabı satın alırken her zaman ayağınıza tam oturmasına ve ortopedik olmasına dikkat edin.
 • İki ayağınızın arasında 1,3 santimetreye kadar boy farkı olabilir, bu yüzden ayakkabı satın alırken iki tekinin de ayağınıza uymasına dikkat edin
 • Burun kısmı çok sivri ya da topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Bu tür ayakkabıları giyen kadınlarda ayak daha çok basınca maruz kalır ve daha sık nasır problemi yaşarlar.
 • Ayakkabılarınızı düzenli onarak bakıma verin ya da değiştirin. Kullanıma bağlı olarak ayakkabılar gevşer ve ayağınızı tahriş edebilir, ayrıca sert yüzeylere karşı daha az koruma sağlamaya başlar.
 • Eğer çekiç parmak hastalığınız varsa sorunlu parmağınıza yeterince yer bırakacak, rahatsız etmeyecek ayakkabıları tercih edin.
 • Ayağınızda bünyon varsa koruyucu aletleri ve pedleri kullanın. Özellikle ilaçlı olmayan nasır bantlarını ve bandajları tercih edin. Ayrıca ayak parmağı ayırıcıları da kullanabilirsiniz.
 • El aletleri ve müzik aleti kullanacakken pedli eldivenler giyin. Ya da aletleri tutacak kısımlarını bir kılıf ile örtün ve sürtünmeyi engelleyin.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/corns-and-calluses/symptoms-causes/syc-20355946

https://www.webmd.boots.com/foot-care/corns-calluses-symptoms-diagnosis-treatment?page=3
Son 50 Yorum
 1. Js
 2. Anonim
 3. nergis derman
 4. Falan filan
 5. tuncay YANKI NAKLİYAT İZMİR
 6. Sinan balci
 7. Cevat
 8. kuz
 9. kuz
 10. serhat
 11. Nurgül
 12. Murat gültekin
  • ezgi
  • Anonim
 13. Ömer
 14. çagrı talha ermis
 15. turan
 16. sevil

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.