Menu

Nasıl kilo alabilirim


Bütün dünya, kilo vermek üzerine dikkatini vermiş durumdadır. Fakat kilo almak isteyen ve bu konuda uğraşan yüzlerce, binlerce insan vardır. Kilo alamamanın, kilo almak gibi alt nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Obezite, nasıl vücutta belirli hastalıklar nedeni ile oluşabiliyorsa, kilo alamamak da altında belirli nedenleri barındırabilmektedir.

Kilo alamamanın sebepleri nedir?

Günlük harcanan enerji değeri, alınan kalori değerinden fazla ise, kilo alınamadığı gibi hızlı kilo verme de olmaktadır. Alt yapısında, önemli rahatsızlıklar olduğunda kilo alınamayabilir. Troid, şeker, kanser, mide rahatsızlıkları, stres, bağırsaklarda kurt oluşumu, sigara kullanımı, depresyon kilo aldırmayan hastalıkların bazılarıdır. Özellikle iştahsızlık, kişi aç olsa bile beyne tokluk sinyalinin verilmesidir ve kesinlikle tedavi edilmelidir.

Kilo almak için ne yapmalıyız?

Her şeyden önce, bir hekime gözükmek kilo almak için gereklidir.  Yapılacak olan kan tahlilleri ile kilo alamamanın alt yapısında, bir rahatsızlık var mıdır? kontrol edilmelidir. Kilo alacağım diye düzensiz beslenmenin hiçbir faydası yoktur. Genelde doktorlar, günde 3 ana öğün ve 3 de ara öğün vererek kilo almanızı sağlarlar. Öğünlerin hiç atlanmaması gereklidir. Yemeklerden önce spor yapmak, iştahı arttıracaktır. Yaptığınız sporda, harcadığınız enerjinin üstünde kalori alımı yapılmasına dikkat edilmelidir. Süt, süt ürünleri ve karbonhidrat tüketimi yapılmalıdır. İçecekler yemekten sonra içilmelidir. Yatmadan önce mutlaka bir porsiyon tatlı ya da meyve tüketilmelidir. Yemek öncesi tatlı yemek iştah arttırıcıdır. Fındık, fıstık, badem tüketilmelidir. Bol yağlı yiyecekler ile kilo almaya çalışmak, zararlı bir kilo alımıdır ve bu nedenle yapılmamalıdır. Açlığınıza göre değil, öğün saatlerine göre beslenmeye dikkat edilmelidir. Her gün, 1 adet yumurta ve 1 kase içine şeker ilavesi yapılan yoğurt tüketilmelidir. Katı yağ kullanımı yerine zeytinyağı kullanılmalıdır. Yiyecekler, fırında, ızgara, buğulama ile yapılmalıdır.
Son 50 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.