Menu

Nar ve Nar Suyunun Faydaları Nelerdir ?


nar-ve-nar-suyunun-faydalari-nelerdir

Nar nedir?

Sağlığa son derece faydalı meyvelerden biri olan nar, Latince adıyla “Punica Granatum” olarak bilinmekte ve çoğu sağlık problemi için doğal bir ekstre olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki enzimler dolayısıyla doğal bir antioksidan olma ve iyileştirici özellikler barındırma gibi durumları olan narın, ister katı halde tüketilebilme imkanı istenirse de suyu sıkılarak tüketilebilme imkanı vardır. Narın içerisinde bulunan antioksidanların en önemlileri; tannin, potasyum, anthocyanin, potasyum, polypenol, siyanidin, luteolin, pelargonodin, kersetin ve demirdir. Bunlar dışında çok fazla elajiktanen içerdiği için antioksidan etkisini ekstradan yükseltmektedir. Narın 100 gramlık bir kısmında 150 miligramlık fenolik madde bulunmaktadır.

Narın ve nar suyunun faydaları nelerdir?

Narın içeriğinin, antibiyotik etkisini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Narla beraber tüketilen antibiyotiklerin, vücutta kendilerine direnen bakterilerle nar sayesinde savaşabildikleri görülmüştür. Bu tip çalışmalar için hazırlanan özel nar özütünün, vücuttaki virüsleri yok etmek amaçlı kullanılan “tamiflu” adlı ilaçla birlikte vücuda alınması, bakterilerin çok hızlı bir şekilde yok edildiğini ispatlamıştır.

Nar çekirdeği üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonrasında, bu çekirdeğin vücutta kalp hastalıkları oluşma riskini ya da damar hastalıkları oluşma riskini büyük ölçüde önlediği görülmüştür. Bu çekirdeğin içeriğinde bulunan polifenoller ve linoleik asit denilen malzemeler, bu tip sağlık problemleriyle savaşmakta son derece etkilidir. Nar çekirdeğinin yağı da, içeriğinde konjuge yağ asidi dediğimiz içeriği barındıran nadir yağlardan birisidir.

Nar meyvesi ya da nar meyvesinin suyu, insan metabolizmasında bağışıklık sisteminin sürekli sağlıklı bir yapıda kalmasına ve herhangi bir virüs saldırısına uğramamasına yardımcı olmaktadır.

narin-sagliga-etkisi

Nar ya da nar suyu kullanan bireylerin bünyeleri, dış kaynaklı enfeksiyon ya da hastalık kapma risklerini daha az yaşamaktadır çünkü bu meyve enfeksiyonlara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlamaktadır.

Vücuda alınan antioksidan miktarı seviyeleri karşılaştırıldığında, nar çoğu besini geçerek çok bünyeye çok daha zengin içerikler sunmaktadır. Öyle ki; yeşil çayla kıyaslanan nar, yeşil çaydan daha zengin bir antioksidan içeriğine sahiptir.

İnsan metabolizmasının çalışma performansını ciddi anlamda etkileyerek sıkıntılar yaratan serbest radikallerle savaşmada nar ve nar ürünleri oldukça etkilidir. Bu savaş sonrası vücuttaki önemli damarların tıkanması da önlenmiş bulunmaktadır.

Yapılan testler sonrasında üç ay boyunca hiç ara vermeden her gün sabah – akşam 2 bardak nar suyu içen kişilerin, stresle alakalı hastalıklara daha az yakalandıkları ve kalp rahatsızlıklarıyla çok daha az karşılaştıkları ispatlanmıştır.

Yüksek tansiyon hastalığına sahip olan yaşlı sayılabilecek bireylerin, düzenli olarak 15 günlük bir süreçte günde 1 bardak nar suyu içmelerinden sonra, bu tansiyon hastalıklarının %5 oranında gerilediği ortaya çıkmıştır. Aynı hastaların vücutlarındaki ACE değerleri de aynı şekilde %36’lık bir düşüş meydana gelmiştir.

nar-suyunun-faydalari

Nar suyunun uzun vadede kullanılmasıyla birlikte (1 yıldan 3 yıla kadar olan süreçlerde) vücuttaki HDL oksidasyonu ve LDL oksidasyonu önemli bir ölçüde azalmaktadır.

Yapılan deneyler ve araştırmaların sonucunda, narın ve nar ürünlerinin cilt kanserine ve ayrıca prostat kanserine karşı vücutta bir kalkan oluşturduğu tespit edilmiştir. Özellikle hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle, kanserli hayvanların nar sayesinde kanser hastalıklarının önemli ölçüde gerilediği gözlemlenmiştir. Bu konuyla ilgili insanlarla birlikte yapılan deneyde ise 40 ayrı prostat kanseri problemi olan hastaya 2 sene boyunca her gün olmak üzere nar suyu içirilmiş, 2 senenin sonucunda da bu prostat kanserlerinin %85’lik gibi müthiş bir oranda gerilediği tespit edilmiştir.

İsrail’de ünlü bir hastanede alanında çok iyi çalışmalar yürütmüş uzmanlarla birlikte yapılan bir deneyde ise, 100 ayrı böbrek hastasına 1 sene boyunca haftada farklı günlerde toplam 3 defa olacak şekilde yarım bardak miktarında nar suyu ikram edilmiş; 1 sene sonrasında alınan sonuçlarda ise böbrek hastalığından kaynaklı kana karışan mikropların yok denecek kadar az bir seviyeye indiği ispatlanmıştır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.