Menu

Namaz Kılmanın Faydaları


Müslümanların düzenli olarak gerçekleştirdikleri bir ibadet olan namazın manevi faydalarından zaten hepimiz haberdarız. Ancak namazın sağlığımız üzerinde yalnızca manevi değil, fiziksel faydaları da saymakla bitmiyor. Namaz kılmak insana hem daha sağlıklı bir hayat sürdürme hem de düzenli egzersiz yapma olanağı sağlıyor.

İşte namaz kılmanın sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri:

Namaz kılmanın faydaları nelerdir?

Namaz kılmak kişiye ruhani, dini, fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan birçok fayda sağlar. Namaz esasen yoga felsefesini andırır ve bu felsefeye göre vücutta bulunan yedi çakranın da aktif hale gelmesini sağlar.

Namaz kılmak vücudun kendi içinde ahenk yakalamasını sağlar, duygusal, ruhani, fiziksel dengemizi korumamıza yardımcı olur. Stresin vücuttan atılmasını sağlar. Namaz kılmak aynı zamanda çok iyi bir meditasyon şeklidir.

Meditasyon esnasında zihin boşaltılır, dış dünya ile bağlantı kesilir, namaz için de aynı durum geçerlidir. Bu sebepten dolayı namaz stresten kurtulmanın ve gerginliği azaltıp rahatlamanın en iyi yollarından biridir. Namaz esnasında kişi yalnızca Allah’ı düşünür, Allah’a sığınır ve diğer düşüncelerden arınır, namaz tam bir trans halidir.

Kişi namaz kılarak zihninde tatmin olma ve huzur duygularına kavuşur, rahatsızlıklarından kurtulmaya başlar. Konsantrasyon seviyesi artar ve depresyon ihtimali azalır. Namaz kılmak kişiye olumlu bir bakış açısı kazandırır ve güven hissi verir.

Namaz kılmanın ayrıca birçok fiziksel yararı da bulunmaktadır. Namaz kılmanın sağlığımız üzerindeki olumlu fiziksel etkilerinden bazıları şunlardır:

1. Namaz kılmak vücut dengesini düzenler, vücudun kendi içinde uyum yakalamasını sağlar.

2. Günde beş vakit namaz kılmak egzersiz görevi görür ve ekstra kalori yakılmasını sağlayarak kişinin formda kalmasına da yardımcı olur, fazla kilo alımını önler.

3. Namaz kılmak kaslarımızın esnemesini ve vücudumuzun şekle girmesini sağlar.

4. Namaz kılmak vücudun ve eklemlerin esnemesini sağlayarak kireçlenme ve eklem iltihaplarına iyi gelir.

5. Namaz kılmak ayrıca Anabolik (yapıcı) ve Katabolik (yıkıcı) metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde işlemesine imkân tanır

6. Namaz kılmak kalp, beyin ve vücut sağlığı için faydalıdır.

7. Namaz esnasında ayakta durmak kan dolaşımının düzenlenmesine ve tüm vücuda kan gitmesine yardımcı olur ve bacak kaslarını güçlendirir.

Abdest almanın sağlığa faydaları

1. Abdest alırken yüz, eller ve ayaklar su ile temizlenir ve böylece vücudumuz mikroplardan arınarak daha sağlıklı kalır.

2. Abdest esnasında temizlenip ovulan noktalar Çin Refleksoloji terapisindeki noktalara benzemektedir. Bu noktalara masaj yapılmasının sağlık üzerine olumlu etkileri vardır. Ayrıca bu noktalarda kan dolaşımı da hızlanmış olur.

3. Abdest almak sinir sisteminin rahatlamasına ve gerginliğin, stresin ve endişenin azalmasına yardımcı olur.

4. Abdest alırken ağzı su ile çalkalamak ağızdaki besin kalıntılarını, alerjenleri ve kiri uzaklaştırmaya yarar. Ayrıca solunum yolları enfeksiyonlarının azalmasına yardımcı olur, nefes kokusunu önler.

5. Aynı şekilde abdest alırken burnu su ile temizlemek burundaki tozun, alerjenlerin ve yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Su ile burnu temizlemek ayrıca grip, nezle, sinüzit gibi enfeksiyonlara karşı da vücudu korumaya yardımcı olur, daha iyi nefes almaya yarar ve alerjik rinitin yatışmasını sağlar.

6. Abdest esnasında yüzü yıkamak rahatlatıcı ve yenileyici bir etki verir, kan dolaşımını hızlandırır, cildi güzelleştirir.

7. Günde beş kez su ile yüzü temizlemek akne, sivilce, kırışıklık, yüz lekeleri gibi durumların oluşumuna karşı da etkilidir.

8. Abdest esnasında kulakları temizlemek kulakta kulak kiri birikmesini engeller, kulaktan tozun ve mikropların atılmasına yardımcı olur.

9. Abdest esnasında ayakları yıkamak ayak mantarı ihtimalini azaltır, ayaktaki kiri ve mikropları uzaklaştırır. Ayak parmaklarını ovmak ise diyabet hastaları için yararlı bir egzersizdir ve vücuttan acıyı uzaklaştırabilir. Ayak parmaklarında birçok akupunktur noktası bulunur ve bu noktalara masaj yapmanın vücudun çeşitli bölgeleri için birçok yararı vardır.

Rüku pozisyonunun sağlığa faydaları

Rükû diye bilinen öne doğru eğilme pozisyonu omurganız ve bel kemiğiniz için yararlıdır. Rükûa durmak sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Günde beş vakit düzenli olarak rükû pozisyonunda durmak sırt ağrılarının zamanla azalmasına ve omurga hastalıklarının önlenmesine imkân sağlar.

Namazda rükua durmak aynı zamanda omuz, el bileği, dirsek, diz ve ayak bileğindeki esnekliği artırır ve bu eklemleri güçlendirir. Rükû esnasında karın bölgesine de basınç yapılmış olur ki bu da sindirim sistemine iyi gelir ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Aynı zamanda bu pozisyondayken böbrekler bir nevi masaja tabi tutulmuş olur ve rahatlar. 

Secde pozisyonunun sağlığa faydaları

Secde esnasında vücudun aldığı duruş aynı zamanda bir yoga duruşudur ve vücut için son derece faydalıdır. Secde pozisyonu üst bacak kaslarımızı güçlendirir ve sıkılaştırır. Bu pozisyon ayrıca sindirim için de yararlıdır ve omurgamızın sağlam ve dik durmasını sağlar.

Secdeye durmak beyin, akciğer, vücut kasları, eklemler ve bel kemiğinin işlevleri üzerinde de olumlu etkilere sahiptir Secdeye durmak beyne etkin bir şekilde kan akışının sağlanmasına yardımcı olur ve beyindeki hipofiz ve epifiz bezlerinin etkin çalışmasına yardım eder. Secde pozisyonu kafa bölgesine etkin kan akışını sağlayarak beyin kanaması ihtimalini azaltır ve baş ağrılarını rahatlatır. Aynı zamanda secdedeyken ayak parmaklarının akupunktur noktalarına da masaj yapılmış olur ki bu vücut ağrılarını hafifletir.

Selam pozisyonunun sağlığa faydaları

Selama durmak boyun ve üst omurga bölgesi için harika bir egzersizdir. Aynı zamanda bir yoga pozisyonu olan selam pozisyonu boyun eklemlerinin gevşemesine, boynun, omuzların ve üst sırt kaslarının rahatlamasına yardımcı olur. Selama durmak boyundaki tüm sinir hücrelerinin rahatlayıp yenilenmesine, böylelikle de baş ağrısı ve migren gibi rahatsızlıkların da semptomlarının hafiflemesine imkân sağlar

Kaynaklar:

http://www.gyanunlimited.com/health/22-amazing-health-benefits-of-namaz-salat-namaz-e-tawbah/9161/
Son 50 Yorum
 1. Bihter görmez
 2. Bihter görmez
 3. Bihter görmez
  • arzu gülova
 4. Hasan Dırmık
 5. ersin
 6. gonca
 7. Hasret Rüzgarları Asi Bucali
 8. Engin Açıkgönül
 9. Bekir Demir
 10. Sadık Taş
 11. Şadi Öztürk
 12. Mustafa Sert
 13. Cem Mert
 14. Ilmi Ali
 15. ayse
 16. abdullah
 17. Mehmet Özge Kandemir
 18. Hasn
 19. hakan
 20. daktari
 21. tolga
 22. mehmet
 23. Cumhur
 24. Beyaz Zenci
 25. dobra
 26. kahraman yavuz
 27. ŞAMİLE CEVAP
 28. Mustafa Türköz
 29. samil kardes
 30. ndem
 31. see
 32. Mahmut Naci
 33. mltm rvs
 34. şamil

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.