Menu

Nabız Nedir, Nasıl Ölçülür


Kalbin kasılması ile damarlara yaptığı basınca kalp atışı denilmektedir. Kalp, dakikada 60-80 defa basınç yani kasılma yapmaktadır. Bu vuruşa nabız ismi verilir. Nabız, vücutta iki noktada ölçüm yapılabilir. Boyunda, gırtlağın iki yanında atar damara elinizin orta parmakları ile bastırarak ve bileğinizde orta parmağınızla oluşan oluğa bastırarak.

Nabız nedir ve nasıl ölçülür?

Nabız insanlarda farklılık gösterir. Örneğin, yaşlı insanlarda daha düşük olabilir. Egzersiz, efor ve heyecan durumlarında artması muhtemeldir. Vücudumuz,  var olan nabız sayımıza göre kendini dengelemektedir. Bu nedenle, çok insan düşük ve yüksek tansiyonda hiçbir sıkıntı yaşamadan yaşayabilmektedir. Nabız, kalp atışlarının atardamarda duyulmasıdır. En kolay, bilek atardamarından anlaşılmaktadır.  Kalbin her sıkışmasında atardamarlar içine gönderilen kanın, atardamarlar boyunca ilerlemesi sırasında damar çeperlerine yaptığı basınç en fazla bilekte, boyunda ve ayak sırtı damarlarında görülür. En kolay bilekte ölçülebildiğinden, muayenelerde genelde bilekten ölçülür.  Normal bir insanda nabız atışı 70-80 arasındadır. Vuruşlar, dolgun, yumuşak ve aynı aralıklar ile sürer. Nabız vuruşları, soluk alırken artar verirken azalır. Nabzın hızlanması tıp dilinde taşikardi olarak geçmektedir. Bu, kalbin hızlı çalıştığının göstergesidir.

Nabız neden hızlı atar ve neden yavaş atar?

Ateşli hastalıkların tamamında nabız yükselir. Ateşin bir derece yükselmesi, dakikada 20 vuruş hızlanmaya sebep olur. Kanamalı hastalıklarda, vücuttan dışarı çıkan kanın eksikliğini anlatmak için kalp atışları hızlanır. Dokuları kanla besleyebilmek için kalp hızlanmaya başlar. Guatrda yükselir ve kalp hastalıklarında atış sayısı 200’lü değerlere varabilir. Nabzın yavaş atması ise, Bradikardi olarak anılır. Sinir sistemi hastalıklarında baş dönmesi, baygınlık ile nabız düşüklüğü olabilir. Beyin urlarında, beyin kanamalarında nabız düşmeleri olabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.