Menu

Müzikle tedavi nedir


Müziğin, psikolojik ve zihinsel hastalıklarda tedavi edeci bir özelliği vardır. Bunu çok eski zamanlardan bu yana uygulayan Osmanlılarda müzikle tedavi yapılmaktayken, o dönemlerde Avrupa’da, nerede ise işkence ile tedaviler yapılmaktaydı.

İbn-i Sina, yazdığı tıp kitabında müzikle tedavi konusuna çok yer ayırdığından, müslüman aleminde ruh doktorları vardı.  Hastalara önce müzik makamları dinletiliyor, kalp atışlarının hızlanıp yavaşlaması kontrol edilerek, faydası görülen müzik melodileri sürekli dinletiliyordu. Evliya çelebinin yazdıklarından, hafıza ve hatırlama için İsfehan, aşırı hareketli hastayı sakinleştirmede Rehavi, sıkıntılı ve neşesiz hastalara Kuçi makamı dinletilirdi. İbn-i Sina, musikinin tıpta etkisini şöyle tanımlamaktadır, ‘’Tedavinin en iyi yollarından, en etkililerinden biri, hastanın akli ve ruhi güçlerini arttırmak, ona hastalıkla daha iyi mücadele için cesaret vermek, ona en iyi musikiyi dinletmek, onu sevdiği insanlarla bir araya getirmektir’’

Beyin haritaları incelendiğinde, ses, ritim, melodi, vurgu ve armoninin beynin sağ yarımküresinde, frekans ve ses şiddetindeki değişmelerle birlikte, müzik ile ilgili düşünce ve kalıpların beynin sol yarımküresine kaydedildiği görülmektedir. Korku, öfke, keyif gibi etkiler duygusal bellek ve düzenleyici olan limbik sisteme işleniyor. Müzikle ilgilenen sanatçıların, beynin orta kısmında köprü görevini gören bölgenin genişlemiş olduğu söyleniyor. Müzik kulağı olanlar sağ beyinlerini, müzikle düşünceleri hareketlendirenler sol beyinlerini kullanırlar. Müziğin hayatımızdaki önemi çok büyüktür. Hayatımız boyunca hüzünlü olduğumuzda, aşık olduğumuzda, heyecanlarda, mutlu anlarda müzik kullanarak kendilerini ifade etmişlerdir. Bu nedenle müzik, hayatın içindedir. Müzik ile kendimizi tedavi ederiz. Çok eski zamanlardan bu yana, pek çok duyguyu müzik ile birlikte aşmaya çalışırız. Müzikle tedavi, çok eski zamanlardan bu yana uygulanan bir yöntemdir. Ney sesi veya bir kemanın sesi bizi sakinleştirirken, lir sesi ile dinlenmekteyiz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.