Menu

Mutant nedir


mutant hayvanlar

Mutant, farklı farklı elektromıknatıssal ışınlar nedeniyle RNA ve DNA’larında bozulmalar oluşan organizmalara verilen bir addır.

Bu bozulmalar canlılarda hem biyolojik hem de fizyolojik olarak görülebilmektedir.

amerikan ıstakozu


Bilim adamları mutant canlılara örnek olarak, çok geniş bir katılımla Amerikan ıstakozunu göstermektedirler.

mutant sebzeler


Organizmada görülen mutasyon germ hattı ve somatik olmak üzere iki türde gelişmektedir. Kalıtsal etkiye neden olan mutasyonlara germ hattı mutasyonu, kalıtsal olmayan etkiye de somatik mutasyon adı verilmektedir.

mutant kedi balığı


Kalıtsal olan germ hattı mutasyonu, mutant nesil olarak adlandırılan bir kuşak meydana çıkarır. Mutant organizmanın eşey hücrelerindeki RNA veya DNA üzerinde etkili olan mutasyon, kromozomun içeriğini değiştirebileceği gibi, kromozomların sayısını veya genlerin değişimine de sebep olabilir.

mutant sebze


Somatik mutasyon ise doku hücrelerinde gerçekleşmektedir. Doku hücrelerinin mutasyona uğraması, mutant organizmadan türeyen yeni neslin, mutasyon öncesi özellikler sergilemesinde sebep olmaktadır.

mutant domuz


Yapılan tüm araştırmalarda canlılarda olumlu bir değişmeye sebep olan herhengi bir mutasyon çeşidi görülmemiştir. Dolayısıyla, bilinen tüm mutasyonların olumlu bir değişimden ziyade bozulmaya neden olduğunu belirtmek daha doğrudur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.